Bezbednost dece zadovoljavajuća
Na inicijativu Policijske uprave Čačak održan održan je sastanak sa predstavnicima osnovnih i srednjih škola, Školske uprave i predstavicima Centra za oscijalni rad na kome je anlizirano stanje bezbednosti učenika u prošloj godini, a dogovorene su i aktivnosti koje će biti preduzete tokom ove školske godine.
Kako se moglo čuti od predstavnika policije i škola, bezbednosna situacija u školama je zadovoljavajuća, a od većih bezbednosnih rizika istaknuto je vršnjačko nasilje i oštećenje školske imovine.
Policijski službenik Draško Darijević, kordinator aktivnosti na unapređenju bezbednosti učenika i škola, rekao je da će u saradnji sa školama PU Čačak intezivirati edukativne radionice kako bi se podigla svest o bezbednosti kod dece.
– Stanje bezbednosti učenika je zadovoljavajuće ali je to daleko od idealnog. Bezbednosne događaje definišemo dosta široko, počev od dogđaja koji imaju najteže posledice i koji imaju neku pravnu kvalifikaciju a tiču se krivičnih dela koji su izvršeni na štetu učenika, tako i onih događaja koji utiču na bezbednost ali nemaju pravnu kvalifikaciju kao što je smaopovređivanje učenika, povrede na času. Sve su to događaji koji utiču na bezbednost učenika. Smatramo da našim preventivnim i edukativnim aktivnostima možemo uticati da svest učenika o svojoj bezbednosti i rizicima podignemo na veći nivo. Tokom prošle godine najveći broj krivičnih dela beležimo u domenu štete koja je načinjena na školskoj imovini. Bilo je jedno krivično delo teške telesne povrede ali na području Ivanjice gde su se deca tukla između sebe nakon verbalne prepirke, kaže Draško Darijević.
Prema njegovim rečima, policija nastoji da poveća bezbednost dece preventivno, pojačanim prisustvom u reonu škola, ali i brzom reakcijom i preduzimanjem zakonskih mera ako dođe do nekih incidentnih situacija. U tu svrhu, angažovani su školski policajci u pet škoal i to u OŠ Vuk Karadžić, Teheničkoj školi, osnovnim školama Ratko Mitrović i Sveti Sava i Mašinsko saobraćajnoj školi.
Milorad Tešić, direktor OŠ Tanasko Rajić, kaže da nasilje nije toliko izraženo u osnovnim školama, a da škola najveću štetu trpi zbog uništavanja imovine.
– Škola ima tačno definisane proceudre ukoliko dođe do pojave bilo kakvog nasilja. Regaujemo blagovremeno na bilo kakav nagoveštaj nasilja, verbalnog ili fizičkog. U osnovnim školama to nije toliko zastupljeno, barem kod nas. Postoje sitne čarke, dečiji nestašluci ali ništa što bi bilo ozbiljnije. Pozicija naše škole je takva da se mladi dosta okupljaju oko i u dvorištu škole. U saradnji sa JP Gradac mi smo osvetlili prostor oko škole, dok smo od opštine dobili oko 200.000 dinara za pošumljavanje ali i dalje trpimo velike štete na imovini. Jedini način da se to predupredi su češće patrole policije školskim objektima, kaže Tešić.
Kada je u pitanju saobraćaj, bezbednosna situacija je daleko bolja. Prema rečima načelnika Saobraćajne policije PU Čačak Radisava Boškovića, tokom 2013. godine i za prvih šest meseci nisu zabeležene saobraćajne nezgode u kojima su povređena deca.