Svetski dan zdravlja, epidemija dijabetesa
Danas se obeležava Svetski dan zdravlja, a ove godine on je posvećen šećernoj bolesti.
Kako bi svoje sugrađane podstakao da čuvaju svoje zdravlje, Zavod za javno zdravlje, patronažna služba Doma zdravlja i Udruženje penzionera, organizovali su danas merenje šećera u krvi i merenje pritiska, a zainteresovani penzioneri dobili su stručne savete i odgovarajući promotivni materijal.
Šećerna bolest se nezaustavljivo širi i mora se više raditi na prevenciji, poručio je i potpredednik Saveza društava dijabetičara Srbije dr Vlade Veličković. Prema podacima Zavoda za javno zdravlje, samo u Čačku više od 4.000 ljudi ima dijabetes, dok je broj obolelih u okrugu prešao cifru od 10.000.
– Dijabetes preti da bude jedan od najvećih zdravstvenih problema u narednom periodu. Samo u Čačku dijabetes ima preko 4.000 osoba, a u Moravičkom okrugu preko 10.000. Srbija ima preko 700.000 obolelih od dijabeta, ali oko 40 odsto osoba ne zna da ima dijabet. Dijabet postaje svetski problem jer su prevaziđena sva očekivanja koliki će biti trend porasta. Preko 300 miliona u svetu danas ima dijabetes, a smatra se da će za 20 godina biti preko 450 miliona obolelih. Veliki porast dijabeta je u zemljama u razvoju, upozorio je dr Veličković.
Prema njegovim rečima, glavni cilj zdravstvene struke je prevencija, rano otkrivanje i kvalitetno lečenje osoba koje imaju dijabetes.
– Prevencija će se raditi preko ovakvih akcija, medija, savetovališta a sve sa ciljem da bi se promovisali zdravi stilovi življenja, o smanjenju unosa slatkih pića, povećanju fizičke aktivnosti i rano otkrivanje jer dijabetes sa sobom nosi brojne komplikacije na drugim krvnim sudovima, očima…Veliki je zadatak pred nama da se izborimo sa dijabetom, poručio je dr Veličković.
Lekari savetuju da svaka osoba koja ima preko 50 godina uradi skrining na dijabetes kao i osobe koje imaju nekoga u familiji da ima dijabetes.
– Tema Svetskog dana zdravlja ove godine je Pobedimo dijabet, jer ova bolest poprima epidemijski karakter. Na nivou primarne prevencije moramo da kod osoba starijih od 35 godina redovno procenjujemo rizik za pojavu šećerne bolesti i da na taj način pokušamo da smanjimo broj obolelih od ove bolesti. Trenutno u Srbiji svaki osmi stanovnik ima dijabetes, a procenjuje se da će do 2040. godine dijabet imati svaki peti stanovnik, upozorila je dr Danijela Parezanović iz Zavoda za javno zdravlje, koja je najavila da će se u narednom periodu održati predavanja i u osnovnim školama kako bi se deca na vreme upoznala sa ovom bolešću i uticalo da na vreme razviju zdrave stilove života.