Narušen ustavni poredak
Više od 400 advokata članova Advokatske komore Čačak danas je prisustvovalo velikom protestu u Domu kulture sa kog su još jednom poručili da ostaju u štrajku sve dok im se zahtevi ne ispune. Jasminka Milutinović, predsednica Advokatsk ekomore Čačak, podsetila je da advokati zahtevaju izmene Zakona o javnom beležništvu, Zakona o prometu nepokretnosti, Zakona o vanparničnom postupku i Zakona o overi potpisa i prepisa i Zakona o izvršenju i obezbeđenju, izmenu paušalnog oporezivanja kao i ostavku ministra pravosuđa.
Advokati smatraju da je početkom rada beležnika građanima Srbije oduzeto pravo da imaju slobodu volje prilikom ugovaranja, odnosno da biraju koga će angažovati za pravnu pomoć.
– U potpunoj obustavi rada nalazi se 700 advokata sa terotiorije koju pokriva Advokatska komora Čačka, a to su gradovi Novi Pazar, Kraljevo, Kruševac, Čačak i Užice. Suština našeg spora sa notarima je to da je njima dato ekskluzivno pravo da sastavljaju sve vrtse ugovora iz prometa nepokretnosti, nasledno pravnih ugovora, porodičnih i bračnih odnosa, privrednog prava. Pomislite da ove poslove koje je nekada radilo 8.000 advokata u Srbiji danas radi 94 notara, ili će ih raditi 300 kada budu svi imenovani. Njima zakon dozvoljava pružanje pravne pomoći što po Ustavu jedino može činiti advokatura. Sada se uvodi jedna vanustavna kategorija a to su javni beležnici. Ovakav zakon ne postoji nigde u EU već je eksperiment koji je namenjen Srbiji, Crnoj Gori i BiH. Imamo problem i sa načinom na koji su imenovani. Ima ih 94, a osnovali su Komoru iako je za to potrebno najmanje 100. Njihovinm početkom rada oduzeto je pravo građanima Srbije da biraju koga će angažovati za pravnu pomoć, da biraju advokata. Nismo protiv postojanja javnih beležnika, oni moraju da postoje ali su im ovlašćena prevelika, rekla je predsednica Advokatske komore Čačak Jasminka Milutinović.
Advokati zahtevaju i pregovore oko izmene paušalnog oporezivanja i smanjenja zaduženja koji su enormno povećani u 2014. godini, čak i do 300 odsto.
– Treći zahtev je smena ministra pravde koji je svojom nekompetentošću, nestručnošću i odnosom prema advokaturi, predlaganjem neustavnih zakona, stvorio haos u zemlji što se tiče vladavine prava i smatramo da je najmanje što može da podnese ostavku ili da se smeni. Nikada nećemo odustati od naših zahteva, jer ukoliko ostanu ovi zakoni mi ćemo svi ostati bez posla. Mi se borimo i za građane Srbije, građanske slobode, slobodu ugovoranja, sve ono što je građanima oduzeto a što će građani biti svesni tek u budućnosti, upozorila je Jasminka Milutinović.
Zoran Jelić, potpredsednik Advokatske komore Srbije, rekao je da je ustavni poredak u Republici Srbiji ozbiljno narušen.
– Suprotno ustavnim oderedbama gde jasno stoji da jedino advokatura i službe pravne pomoći lokalne samouprave mogu pružiti pravnu pomoć građanima, izvršna vlast na čelu sa Ministarstvom pravde je pružanje pravne pomoći neustavnim zakonima poverilo notarima i beležnicima. Isto tako, suprotno ustavnim odredbama, notarima su prepustili zastupanje stranaka i vršenje sudske vlasti. To je jedini slučaj u svetskoj praksi. Ko ima pravo da narušava ustavni poredak Srbije? Advokati Srbije poručuju da to neće proći, rekao je u obraćanju pred članovima Advokatske komore Čačak Zoran Jelić.
Sa ovog skupa, advokati su zatražili i izmenu Zakona o pravobranilaštvu kojim je predviđeno da javni pravobranioci mogu da zastupaju pravna i fizička lica u svim sudskim postupcima kao i advokati i naplaćivati po advokatskoj tarifi.
Štrajk advokata sa potpunom obustavom rada počeo je 17. septembra.