Čačak dobio japanski vrt
Japanska ambasada u Beogradu, Gimnazija, Prehrambeno ugostiteljska škola i Kancelarija za mlade organizovali su danas predstavljanje japanske kulture u Čačku. Organizovana su predavanja o kulturi, obrazovanju i umetnosti zemlje izlazećeg sunca, a predstavnik ambasade Japana otvorio je japanski vrt u Prehrambeno ugostiteljskoj školi i zasadio japansku trešnju, simbol sreće i uspeha. Ambasada Japana u Srbiji pozvala je mlade Čačane, maturante srednjih škola i diplomce fakulteta, da se prijave za dodelu stipendije koja će mladima omogućiti višegodišnje akademsko usavršavanje u Japanu.
Manifestacija Dani japanske kulture u Čačku organizovana je sa ciljem da se Japan i jedan deo njegove bogate kulturne baštine približi publici u Čačku. Juićiro Omori, ataše za kulturu Ambasade Japana u Srbiji otvorio je japanski vrt u Prehrambeno ugostiteljskoj školi i zasadio japansku trešnju, simbol sreće i uspeha koja u japanskom vrtu ima posebno mesto.
– Japanska trešnja cveta uvek krajem marta i početkom aprila, odnosno u vreme japanske fiskalne i školske godine. To je simbol početka i uspeha, simbol naše filozofije, objasnio je Juićiro Omori, ataše za kulturu Ambasade Japana.
U zemlji izlazećeg sunca poštuju sve biljke. Kada trešnje procvjetaju, Japanci posjećuju vrtove i izražavaju divljenje tom stablu, a porodice provode dan ispod rascvjetale krošnje, vjerujući da će im to donjeti sreću i uspjeh. Japanski vrt u čačanskoj školi osmislili su i napravili nastavnici i učenici uz pomoć zaposlenih u Gradskom zelenilu.
– Ovo je velika čast za našu školu. Nastavljamo dobru saradnju na maedjunarodnom planu. Ovo je još jedan doprinos da se izgradi pozitivan stav učenika prema životnoj okolini. Zahvaljujem ekolegama i učenicima koji su učestvovali u projektu, rekao je Dragan Kovačević, direktor Prehrambeno ugostiteljske škole.
Ambasada Japana u Srbiji pozvala je mlade Čačane, maturante srednjih škola i diplomce fakulteta, da se prijave za dodelu stipendije koja će mladima omogućiti višegodišnje akademsko usavršavanje u Japanu. Svake godine oko 20 studenata iz Srbije dobije stipendiju Vlade Japana, a detaljne informacije o konkursu biće objavljene na sajtu ambasade Japana u Beogradu.
– Od prošle godine u Srbiji smo počeli sa širenjem učenja japanskog jezika. Čačanska Gimnazija ima fakultativni kurs učenja japanskog jezika, postoji interesovanje učenika, i danas ćemo predstaviti stipendije Vlade Japana koje su na raspolaganju učenicima. Postoje dve vrste stipendija, za prediplomce i postdiplomce. Prediplomske stipendije mogu da koriste učenici srednjih škola,odnosno Gimnazije, a podrazumeva stipendiranje pet godina u Japanu. Da bi s ekonkurisalo potrebno je osnovno znanje japanskog jezika, rekao je Juićiro.
U okviru programa Dani japanske kulture učenici PU Š i čačanske Gimnazije imali su priliku da čuju predavanja o Japanu, pogledaju filmove japanskih reditelja i izložbe koje svedoče o autentičnoj kulturi i istorije japanskog naroda. Predavanja o značaju botaničkih vrtova i Japanu kao najuređenijem vrtu sveta sa putopisnom video prezentacijom u PUŠ i Domu kulture održao je profesor geografije Vladimir Majstorović.
– Inicijativu za uređenje našeg školskog dvorišta datira od pre nekoliko godina. Kako bi ukazala na ugroženost životne sredine, sa našim učenicima smo pokrenuliakcijuozelenjavanja. Projekat je dobio naziv Učionica u prirodi – Japanski vrt, iz razloga što je to najsloženiji primer uređenosti botaničkih bašta. Njegova odlika je što na malom prostoru ima raznovrsnost biljnog sveta i reljefa, objasnio je Majstorović.
U Srbiji trenutno postoje dva japanska vrta, u Beogradu i Vrnjačkoj Banji, a od danas i u Čačku.
Projekat je finasirao Grad Čačak, a pomoć je stigla od JKP Gradsko zelenilo.
TV Telemark
20.042016
vest
vandali uništili japanski vrt!?
Xexe taj rad 😀
SkrOmno ali lepo.