Jedinstvene fotografije Aurore Borealis
Fotograf Olivier Grunvald uperio je svoj objektiv u nebo visoko na geografskoj širini.
Ovo je jedno od najmističnijih iskustava na planeti – kada se solarni vetrovi sudare sa namagnetisanim česticama visoko u atmosferi, proizvodeći dugu boja po noćnom nebu.
Fotograf Olivier Grunvald, koji posećuje i neke vrele destinacije, slika severna svetla već godinama. Poslao nam je neke od njegovih najomiljenijih fotografija. Uživajte.
Zeleni prsten: Aurore koje se stvore u obliku prstena oko polova su rezultat magnetskih oluja koje se pokreću kada se tok čestica koje sunce konstantno ispušta prođe kroz Zemljinu magnetosferu. Ovo je u Tromsu, Norveška.
Veliki Gejzir: Svetla iznad Velikog Gejzira na severnom Islandu. Svakih 10 minuta, dolazi do erupcije gejzira.
Svetli balončići: Klell Henriksen observatorija se nalazi na Svalbard arhipelagu u Norveškoj. Ovo je jedna od najmodernijih observatorija na svetu za proučavanje aurore borealis.
Pogled iz tanjira: Ovaj džinovski satelitski tanjir je podešen da pronalazi smetnje u jonosferi i magnetosferi.
Zelena scena: Ova geo-magnetna oluja iz januara 2012. je osvetlila nebo iznad Tromsa. Solarna aktivnost, koja je u 11-ogodišnjem ciklusu, doživela je vrhunac 2012. i 2013. godine.
Osvetljeno jezero: Severno svetlo iznad Jokulsarlon na Islandu. Jokulsarlon u bukvalno prevodu znači ‘glečerska rečna laguna’.
Čovek i njegov rad: Da bi se napravili ovi snimci, za Oliviera Grunvalda to je značilo bilo provesti napolju po hladnoći mnoge noći. Da li je vredelo? Mi kažemo: definitivno!
Izvor: RedBull Tekst: Evan David Foto: Olivier Grunvald