Medijski putopisi od Srbije do Evrope
U EU Info centru u Beogradu održana je predstavljanje rezultata projekta medijskih putovanja u zemlje Evropske unije pod nazivom “Medijski putopisi od Srbije do Evrope”.
Dvogodišnji projekat “Medijske posete Evropskoj uniji” u ime Delegacije EU u Srbiji realizuje Britanski savet, a cilj je da novinari informativnih redakcija iz Srbije koji izveštavaju o pitanjima bitnim za evropske integracije u zemljama EU dobiju informacije o temi koja ih zanima i ta iskustva iskoriste u njenoj analizi u Srbiji.
Na prezentaciji su učestvovali novinari Radio-televizije Srbije (RTS), Televizije N1, Novinske agencije Beta, Prve televizije i drugih informativnih redakcija, ali i članovi nevladinih organizacija, koji su predstavili svoja iskustva sa medijskih putovanja u Španiju, Grčku, Rumuniju, Madjarsku, Veliku Britaniju, Dansku, Nemačku i Belgiju.
Učesnici su analizirali aktuelne teme obrazovanja, svakodnevnog života u evropskim metropolama, korupcije, reforme izbornog sistema, evropske birokratije i izbegličke krize.
Novinarka RTS-a Bojana Mladjenović istraživala je u Frankfurtu sistem dualnog obrazovanja, najrasprostranjeniji način školovanja u Švajcarskoj i Nemačkoj, koji je nedavno uveden i u Grčkoj u oblasti turizma i usluga.
– U Nemačkoj postoji strategija obrazovanja koja je strogo prilagodjena potrebama tržišta, i u srednje škole i na fakultete nije moguć upis većeg broja učenika i studenata nego što je tržištu potrebno. Nastavni plan sačinjavaju Ministarstvo privrede i privrednici, a više od polovine nemačkih djaka pohadja programe dualnog obrazovanja – rekla je Mladjenovićeva.
Ona je dodala da je polovina ukupnog broja registrovanih kompanija u zemlji deo dualnog sistema, profesori su u stalnom kontaktu s privrednicima, a učenici najpre dobiju posao i poslodavca, pa tek onda program obrazovanja.
– Jedino nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje koliko mora biti uspešan privredni sistem zemlje da bi i dualno obrazovanje uspelo – zaključila je autorka.
Prezentacija novinarke Agencije Beta Andjelije Stojković prikazala je izbeglički kamp Morija na grčkom ostrvu Lezbosu, gde izbeglice iz Sirije, Iraka i Avganistana prvi put stupaju na teritoriju Evrope.
– Kamp Morija ustvari je bivši zatvor za ilegalne migrante, ogradjen žicom, a iznad kampa nalazi se oko 40.000 ljudi koji spavaju na zemlji, bez krova nad glavom – ispričala je Stojkovićeva.
Poseban utisak, prema njenim rečima, ostavlja činjenica da je turska obala odatle udaljena svega 11 kilometara, a u tom nevelikom morskom prostoru utopio se ogroman broj izbeglica.
Stojkovićeva je podsetila da je stanovništvo Lezbosa prvo priteklo u pomoć izbeglicama, kao i da prednost pri registraciji i dobijanju potrebne dokumentacije imaju Sirijci, dok izbeglice iz ostalih zemalja na to moraju čekati mnogo duže.
Temom izbegličke krize bavila se i Katarina Stevanović, novinarka nekoliko redakcija, koja je posetila Španiju, tranzitnu zemlju za izbeglice iz afričkih zemalja.
Stevanovićeva je u Madridu razgovarala sa Osamom Abdulom Mohsenom, izbeglicom iz Sirije, čija je slika obišla svet kada ga je na srpsko-madjarskoj granici saplela madjarska snimateljka.
To je, po rečima Stevanovićeve, za snimateljku značilo kraj karijere, a za Mohsena novi početak, jer je taj sirijski fudbalski trener uskoro dobio poziv iz madridskog Hetafea, s kojim danas saradjuje, okupio je svoju porodicu u Španiji, a od ekipe španskog prvoligaša Real Madrida dobio je na poklon loptu.
Jedan od organizatora ovog dogadjaja bilo je udruženje gradjana “Srbija u pokretu”, koje od 2009. godine svakog meseca organizuje Ignite globalni pokret držanja petominutnih prezentacija sa ciljem da se publici predstave nove ideje u neformalnom okruženju, a u toj formi svoje prezentacije izložili su i učesnici programa.
_____________________________________________________________