I u Čačku obeležen Dan pobede
Povodom obeležavanja Dan pobede nad fašizmom, položeni su venci na humku na Spomen parku u Čačku u kojoj su sahranjene civilne žrtve i pali borci. U masovnoj grobnici na Spomen parku sahranjeno je više od četiri hiljade žrtava iz Drugog svetskog rata.
Na spomen obeležje vence su položili predstavnici SUBNOR-a, grada Čačka, porodice i potomci nastradalih, SPS-a, kao i članovi udruženja za očuvanje tradicije narodno-oslobodilačkih ratova. Među njima je bio i Živko Kićanović iz sela Kukići kod Čačka, koji je imao samo 11 godina kada je počeo rat 1941. godine.
-Kao i u celoj zemlji, okupator je činio zlodela. U selu Kukići gde sam rođen, okupatori su išli od kuće do kuće i nevine ljude izvodili iz kuća i pred kućom ih ubijali, pred decom i očima svih prisutnih. Zapaljene su kuće a jedna žena, majka, je silovana i potom zadavljena. To su gorki dani koji su ostali u sećanju. I sam sam žrtva, jer sam izgubio jedno oko. Uključio sam se u rad udruženja zarobljenika i žrtava II svetskog rata. Borimo se da naša država zaštiti prava svojih građana. Tražimo da Nemačka nadoknadi štetu koju smo pretrpeli. Moj otac je četiri godine bio u zarobljništvu, a kada se vratio našao je zgarište od domaćinstva. Uništeno je sve ono što su stvarale tri generacije. Ako nam država ne bude pomogla moraćemo da idemo na sud, kako naš tako i na medjunarodne sudove, kako bi ostvarili svoja prava – rekao je Kićanović.
Bole Lukić, iz Gradskog odbora SUBNOR-a, podsetio je da je tadašnja Jugoslavija dala veliki doprinos pobedi nad fašizmom učešćem u oslobodilačkim partizanskim jedinicima.
– Okupili smo se da obeležimo ovaj svetli dan u našoj istoriji, 9. maj Dan pobede nad fašizmom. Želimo da se nikad ne ponovi ovo zlo koje je vladalo porobljenom Evropom. Prošla je 71. godina od kada je Nemačka kapitulirala. U Jugoslaviji su borbe vođene do 15. maja. U tom ratu mi smo kao Jugoslavija imali veliki doprinos jer smo se od početka svrstali uz saveznike i tada najmoćnije sile sveta. Još 1941. mi smo formirali značajne partizanske odrede koji su stvorili prvu slobodnu teritoriju u ovom delu porobljene Evrope poznata kao Užička republika. Tokom 49 meseci nadčovečanske borbe konačno je oslobođena i naša zemlja. U toj borbi mi smo imali 357 brigada, 68 divizija, 18 korpusa, 4 armije i 344 partizanska odreda. Svedoci smo poslednjih godina da u svetu postoje pokušaji revizije istorijskih činjenica, pokušaja svrstavanja poraženih snaga na snagu pobednika, promeni istorijskih istina i rehabilitaciji domaćih izdajnika kao saradnika sa okupatorskim snagama – rekao je Bole Lukić iz SUBNOR-a.
Predsednik Skupštine grada Veljko Negovanović se zahvalio svima koji su poslednjih godina istrajavali na obeležavanju ovog značajnog datuma iz naše istorije, podsećajući da je za to u jednom vremenu trebala i lična hrabrost.
– U jednom trenutku u nekim ranijim vremenima to je bilo i pitanje lične hrabrosti biti na ovaj datum ovde, na ovom mestu, na Spomen parku. Bilo je otvorenih pokušaja da se naša istorija revidira, da umesto oslobodilaca zlikovci postanu oslobodioci i žrtve. Polako to vreme ostaje iza nas. Dobro je što je aktuelna vlast i država Srbija vraća dostojanstvo ovom prazniku i što ga obeležava onako kako to i priliči – rekao je Negovanović.
Proteklih godina na istom mestu, u isto vreme, okupljali su se pripadnici Ravnogorskog pokreta koji su imali svoju ceremoniju obeležavanja 9. maja. Međutim, ove godine nisu došli, što je predsednik čačanske Skupštine okarakterisao rečima da su oni ovaj praznik koristili u političke i marketinške svrhe.
– Sećate se vremena kada su predstavnici određenih pokreta i stranaka poraženih ideologija dolazili ovde i za sebe obeležavali ovaj dan. Tada smo rekli i danas ću ponoviti, to su radili iz sebičnih razloga, političkih i marketinških razloga. Zaista je sramota za sve nas što su ove žrtve koristili za ove beščasne namere. To je iza nas – poručio je Negovanović.
_____________________________________________________________