Inspekcija kontroliše snimatelje, fotografe i muzičare
Inspekcija rada počela je prethodnog vikenda da kontroliše rad na crno – na svadbama. Na meti su bili snimatelji, fotografi i muzičari.
Kako saznaje „Blic“, opšta pometnja nastala je kada su se u subotu uveče inspektori pojavili na jednoj svadbi u Kraljevu i tražili papire o registrovanim firmama za obavljanje pomenutih delatnosti.
Kako smo saznali, pomenuti bend bi mogao da dobije prekršajnu novčanu kaznu i zabranu sviranja.
– Inspektori su tražili da im dostavimo PIB i matični broj firme ili da im pokažemo rešenje iz APR da možemo da radimo naš posao – ispričao nam je snimatelj iz Kraljeva, koji je takođe želeo da ostane anoniman zbog novonastale situacije sa inspekcijom rada.
Zakonom o inspekcijskom nadzoru, inspektori u kontroli rada na crno dobili su nova, mnogo veća ovlašćenja. Od sada će moći da kontrolišu i neregistrovane privredne subjekte, a uz naredbu suda moći će da ulaze u kuće, stanove, dvorišta.
Kazne su od 50.000 do 500.000 dinara za delatnost koja je u nivou preduzetnika, a od 200.000 do dva miliona ako se bave poslom za koji je predviđeno da to bude pravno lice.
U Inspektoratu za rad kažu da je zakonom o inspekcijskom nadzoru domen nadležnosti inspekcije rada proširen i da su ovlašćeni da kontrolišu svakoga ko se bavi snimanjem, fotografisanjem, kao i muzičkom delatnošću, bez obzira na to da li su registrovali obavljanje delatnosti ili ne.
– Inspektorat za rad je od septembra prošle godine, na celoj teritoriji Srbije izvršio pojačane inspekcijske nadzore, pre svega, u ugostiteljskim objektima koji poseduju sale za proslave, kao i u salama koje vlasnici iznajmljuju za proslave. Ukoliko se svadbeno veselje organizuje u privatnom posedu (stan, kuća, dvorište i sl.), a vlasnik ili korisnik prostora ne dozvoli inspektoru nadzor, inspektor rada je u obavezi da pribavi naredbu osnovnog suda za vršenje inspekcijskog nadzora – kažu inspektori.
Otkrili 183 osobe koje rade na crno
Inspekcijskim nadzorima je obuhvaćeno ukupno 209 sala za organizovanje proslava. Inspektori su od 736 zatečenih osoba na radu utvrdili da su 183 radile na crno, odnosno da sa njima poslodavci nisu zaključili ugovore o radu i nisu ih prijavili na obavezno socijalno osiguranje.
NE NUDE REŠENJA A LJUDIMA BRANE DA SE SNALAZE I PREŽIVE NEKAKO.NAMETI ZA DAŽBINE SVE VEĆI A PRIHODA NEMA.NE ZNAŠ VIŠE SA KOJE STrANE TE VREBA OPASNOST.DALI SU TO CARINICI,INSPEKTORI,POLICIJA,KOMUNALNE SLUŽBE,TRGOVCI KOJI VARAJU,SUDOVI,RAZNORAZNI IZVRŠITELJI,BELEŽNICI,I OSTALI LEGALNI REKETAŠI ITD,ITD,KO HOĆE DA ŽIVI I OSTENE ŽIV MORA OTIĆI ODAVDE.NEKA SAMI ŽIVE U ZEMLJI BEZ LJUDI.
Tako je!!!!! Neka država obezbedi posao ljudima, PROSEČNO PLAĆEN, pa neće biti rada na crno!
S jedne strane ste u pravu, ali sta je npr. sa onim fotografima koji su registrovali radnju i rade legalno? Placaju porez drzavi, imaju troškove, a pojedine kolege rade na crno i to je fer?!
У Србији помињу Немачку, Шведску, Америку, Канаду и друге сличне, уређене земље, само кад се прича о висини плате и стандарду.
Али, нико не помиње колике су казне за рад на црно, неплаћање пореза и слично.
Господо, тачно је да су нам политичари корумпирани (а у Немачкој или Америци нису? Само, тамо је судство стварно независно, а и ако је негде зависно плаши се јавности, тј. народа), тачно је да су плате ниске, али морамо се прво договорити шта хоћемо:
– сви да муљамо и радимо на црно, па ко се боље снађе, али ће здравство бити лоше, школство никакво, социјална заштита никаква…
– да сви радимо легално, приходи у буџет ће бити дупло већи, имаћемо више пара за боље школе, болнице, боље путеве, држава ће плаћати приватним фирмама своје обавезе, па ће бити више новца у оптицају, а тиме и стандард већи. Већи стандард ће као последицу имати квалитетнију радну снагу, па ће бити правих инвеститора из иностранства, уместо ових што долазе само због субвенција.
Наравно, кад сви будемо више давали држави, тражићемо више од ње, па ћемо за много мање ствари узимати мотке у руке и терати власт, уместо што сада трпимо овакве политичаре и државну бирократију.
Али, трпимо, јер нам одговара јавашлук, пошто се сви надамо да ћемо нешто да смувамо и ућаримо мимо закона.
Овде људи кукају што плаћају порез на кућу, јер су наводно платили порез на грађевински материјал.
Па и онај у Шведској или Немачкој је платио не само грађевински материјал са порезом, већ је платио неку грађевинску фирму да му изгради кућу, јер није могао да сазове родбину и пријатеље да му зидају пошто би то био рад на црно.
Kada je temelj kuće nekvalitetan, možemo zidati koliko hoćemo na njemu, zidovi će pucati i kuća će biti nestabilna ili se urušiti. Najgore je što majstori koji zidaju (političari) znaju da temelj nije dobar, ali uporno zidaju na njemu i to isključivo da bi isti posao naplatili nekoliko puta. Tako u nedogled, dok se ne pojavi majstor koji će da pošteno da sanira temelj pre svega (sistem), a kada on bude dobar, nije važno ko zida.
gde je ta inspekcija da dodje u tri sata ujutro do kioska brze hrane u ulici sindjelicvoj da vidi i oseti teski miris od dima koji se direktno raznosi na njihove kuce i stanove pa moraju da zatvraju prozore .i pored prijava gradjana i na nonstop radno vreme i galamu pijandura i nevaspitanih musterija.o kom nadzoru vi pricat?