Policajac u Školskom odboru
I pored negativnog reagovanja u javnosti i propisa kojima je regulisano da zaposleni u Policijskoj upravi ne mogu da se bave politikom, čačanski naprednjaci i dalje uporni da aktivni policajac bude član Školskog odbora.
Već smo pisali o tome da je na predlog Povereništva SNS u Čačku, policijski službenik Miroslav Šuluburić imenovan za člana Školskog odbora u Tehničkoj školi u Čačku.
Politički angažman pomenutog policijskog službenika uslovio je njegov brzi napredak sa pozicije školskog policajca, na kojoj je bio u prvom polugođu prošle školske godine, na mesto člana Školskog odbora. Od zaduženja da se bavi bezbednosnim poslovima u dvorištu škole, Šuluburić je preko noći došao u upravni organ škole.
O motivima čačanskih naprednjaka da aktivnog policajca imenuju u Školski odbor možemo samo da spekulišemo, jer tako nešto se do sada nije desilo u našem gradu. Pretpostavka da neka dešavanja u školi iniciraju potrebu za policajcem u Školskom odboru, nema utemeljenja kada se red, rad i disciplina kako učenika, tako i zaposlenih u ovoj školi uporedi sa nekim drugim školama. Upravo suprotno od toga, jer ako Tehničkoj školi treba policajac u odboru onda bi nekim drugim školama trebao po policajac u svakom školskom odeljenju. Na svu sreću takva potreba ne postoji ni u jednoj čačanskoj srednjoj ili osnovnoj školi.
Na dopis u kome je Policijska uprava u Čačku zatražila od MUP-a Srbije mišljenje, da li je članstvo u Školskom odboru Tehničke škole policijskog službenika Miroslava Šuluburića, kojeg su predložile političke stranke SNS/PS/PSS, u skladu sa važećim propisima koji se odnose na političko delovanje policijskih službenika, stigao je odgovor u kome se navode svi članovi Zakona o policiji i Kodeksa policijske etike, koji se odnose na političko delovanje pripadnika službe.
Po osnovu navedenih tumačenja policijski službenici ili zaposleni u policiji ne mogu se stranački organizovati ili politički delovati u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova. Za političko ili poslovno angažovanje van policije potrebna im je saglasnost neposrednog rukovodioca ili nekog od starešina u okviru službe.
I na kraju, Zakon o državnim službenicima predviđa da državni službenik ne sme biti direktor, zamenik ili pomoćnik direktora pravnog lica, a član upravnog/nadzornog odbora ili drugog organa upravljanja može biti jedino ako ga imenuje Vlada ili drugi državni organ.
Kako Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja reguliše da je školski odbor organ upravljanja u školi, jasno je da Šuluburić ne može da bude član tog odbora u Tehničkoj školi, jer ga je u odbor imenovala Skupština Grada Čačka, na predlog Komisije za kadrove i mandatno-imunitetska pitanja, a na osnovu predloga političkih stranaka SNS/PS/PSS, pri čemu niko od navedenih nema status državnog organa.
Pozivajući se na navedenu okolnost Tehnička škola se obratila Skupštini Grada i Kadrovskoj komisiji sa zahtevom da se policijski službenik Šuluburić razreši članstva u Školskom odboru i umesto njega imenuje lice koje ispunjava sve zakonske uslove, kako bi odluke koje donosi Školski odbor bile zakonite.
Ostaje da se vidi da li će čačanski naprednjaci iskoristiti šansu da isprave grešku u svom kadrovanju ili će prevladati inat da se dokaže politička moć, pa i kad se time krši zakonski propis. Leto iza nas obeležio je niz promašaja u vođenju kadrovske politike kada je Poverenik/Povereništvo SNS u Čačku u pitanju, pa evo šanse da se taj loš skor bar malo popravi.
Priznati i ispraviti grešku spada u vrlinu, a suprotno od toga je čista bahatost, mada ima onih koji bahatost zagovaraju kao političku vrlinu, a takvih u bliskom okruženju Poverenika i u samom Povereništvu SNS u Čačku ima prilično.