I u Čačku obeležen Dan primirja
Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u spomen na sve nevino stradale između 1914. i 1918. godine, u Srbiji je državni praznik i obeležen je širom zemlje nizom manifestacija. Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano primirje u Prvom svetskom ratu.Primirje, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, obeležava se u svim zemljama koje su potpisale sporazum.
U Čačku je Dan primirja obeležen kod Spomenika četiri vere gde su sahranjeni izginuli ratnici sa našeg područja od 1912 do 1918. godine. Vence su položili predstavnici lokalne samouprave, okruga, policije i udruženja koja neguju tradiciju oslobodilačkih ratova.
– Među narodima koji su potpisali sporazum bila je Kraljevina Srbija koja je taj svoj kapital pobednika unela u državu Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Dan primirja se slavio nakon rata ali ne kao državni praznik. Posle kongresa u Varšavi, od 1927. godine Dan primirja se obeležava kao međunarodni praznik. U Srbiji se ovaj rat nazivao Velikim ratom jer je malo ko mogao da zamisli da će posle ovolikog stradanja moći da se ponovi novi rat i još veće stradanaje. Srbija je pretrpela velike gubitke, nastradalo je preko 1.250.000 ljudi, ostalo je 300.000 invalida, razrušena zemlja, podsetila je u obraćanju direktorka Istorijskog arhiva Lela Pavlović.
Nažalost, koliko je Čačana stradalo u Prvom svetskom ratu je još uvek nepoznat podatak. Zbog toga je Istorijski arhiv započeo rad na popisivanju svih žrtava. Direktorka Arhiva je pozvala sve građane koji imaju neki dokument iz tog perioda da ga dostave ovoj instituciji kako bi se skenirao i sačuvao.
– Istorijski arhiv je započeo popisivanje svih žrtava Prvog svetskog rata na ovom našem području. Pokušaćemo da pronađemo podatke, dokumenta i fotografije koje nam mogu svedočiti o događajima iz ovog perioda. Pozivamo sve one koji u svojoj ličnoj arhivi imaju dokumenta i fotografije da nam dođu i da nam se obrate. Mi ćemo dokumente skenirati i vratiti ih. To je naš dug precima. Ne samo da saznamo broj već da ih popišemo imenom i prezimenom, mestom gde su rođeni i gde su poginuli. To će biti knjiga sećanja koja će nas zaštiti od budućih događaja, rekla je direktorka.
Dan primirja je u Srbiji prvi put zvanično obeležen 2012. godine, na osnovu izmena Zakona o državnim i drugim praznicima koje je Skupština Srbije usvojila krajem 2011. godine. U Srbiji je 11. novembar neradan dan.