Rakija iz Kosjerića osvojila Las Vegas
U konkurenciji 2.000 proizvođača vina i žestokih alkoholnih pića na prestižnom takmičenju u Las Vegasu, destilerija Zarić iz Kosjerića osvojila je pet medalja – tri srebrne, zlatnu i duplu zlatnu. Tako se, posle 73 godine, prvi put u istoriji tog takmičenja u kristalnoj vitrini hotela Cezar Palata, rezervisanoj za pobednička pića, našla i srpska rakija.
Ovenčane medaljama iz Las Vegasa u Kosjerić su se vratile voćne rakije, za čiju proizvodnju sirovine stižu od voćara iz cele Srbije. Milan Zarić kaže da je zato dvostruka zlatna medalja pobeda Srbije.
Jedno od najprestižnijih takmičenja u svetu, tu gde su kategorije jaka alkoholna pića. Tu se takmičite i to su konjaci, najbolji iz Francuske, viskiji, votke“, kaže Milan Zarić, vlasnik destilerije u Kosjeriću.
Veći deo proizvodnje se izvozi u Evropu, Ameriku, Australiju, a sve više osvaja i prostor bivše Jugoslavije.
Među retkim srpskim proizvodima na hrvatskom tržištu je i rakija iz Kosjerića. Već šest meseci prodaje se međutim, samo na jednom mestu, u Zagrebu.
Srpske voćne rakije nalaze se odmah pored žestokih pića koja koštaju nekoliko hiljada evra. I ukusi iz Kosjerića nisu jeftini, ali su sve traženiji.
„Klijenti su visoke kupovne moći, znači visoke i srednje. I oni prepoznaju taj vaš brend koji je došao na tržište. Na primer dunja je sva prodata“, kaže Mario Ćiripinko, prodavac na odeljenju alkoholnih pića.
Zato će se proširiti distributivna mreža širom Hrvatske, a u Srbiji se uz podršku države otvaraju degustacioni centri i postavlja turistička signalizacija puteva srpske rakije.
„Imamo degustacione centre u Bajinoj Bašti, Kosjeriću, znači Zlatiborski okrug, ali širimo se pošto je rakija kvalitetna u čitavoj Srbiji. Planiramo da proširimo i da kreiramo mrežu degustacionih centara, odnosno puteve rakije po čitavoj Srbiji“, kaže Darko Đurović iz Regionalne razvojne agencije Zlatibor iz Užica.
Takav vid turističke ponude privlači sve više i domaćih i stranih turista. Posle uspeha u Las Vegasu, za Srbiju su se zainteresovali i poznati somelijeri, kojima se među 2.000 različitih ukusa u neobeleženim čašama, najviše dopao ukus Srbije.