Hrana 21. veka srpski izum
U zemljama razvijenog sveta otpad se odavno reciklira i koristi u proizvodnji tako na primer Švedska reciklira više od 90 odsto otpada. U okviru inovacije Hrana 21. veka koja je srpski izum tačnije firme Ekofungi iz Padinske skele u saradnji sa Institutom za Biološka Istraživanja „Siniša Stanković“ i Inovacionim Fondom u Beogradu, otpad se koristi u proizvodnji hrane.
Ekofungi pokrenuo je u junu 2013. godine industrijsku proizvodnju gljive bukovače po novoj tehnologiji koja u proizvodnji koristi otpad i smanjuje upotrebu električne energije za čak 90 odsto. Reč je o prvom postrojenju ovog tipa u Srbiji i svetu. Ekofungi iz Padinske skele zasniva svoj rad na principima plave ekonomije i projekat Ekofungija – nove tehnologije u proizvodnji pečuraka se našao kao jedan od 100 opisanih primera u publikaciji Plave ekonomije (ZERI).
Tim povodom u Beograd će od 17-19. novembra stići Charles van der Haegen iz ZERI Fondacije koja okuplja naučnike širom sveta, saopštio je Ekofungi.
Inače, plava ekonomija je novi trend u svetu pa tako španska vlada ramatra mogućnosti i prednosti ove tehnologije za oporavak privrede. Plava ekonomija se zalaže za drugačiji način projektovanja poslovanja koristeći raspoložive resurse u kaskadnim sistemima, u kojima otpad jednog proizvoda postaje ulaz za stvaranje nove vrednosti.
I.D. Danas
Dzaba ti ta hrana koja se proizvodi otpadom,razmislio sam mozda je bolje GMO