Biblioteke u čačanskim kafićima i Bolnici
Posetioci čačanskih kafića od nedavno imaju imaju mogućnost da osim dnevne i nedeljne štampe prelistaju i knjige, a od danas to je omogućeno i svim pacijentima u čačanskoj Opštoj bolnici. Knjige su stigle i u Sigurnu kuću, a uskoro će police sa zanimljivim naslovima bitipostavljene i u Okružnom zatvoru i gradskoj plaži.
To je rezultat projekta Otvorena biblioteka koji su zajedno realizovali Gradska biblioteka Vladislav Petković Dis i udruženje Alternativa za Čačak, uz pomoć volontera, čačanskih gimnazijalaca, koji su okupljeni u svom udruženju Ne zaboravi Čačak.
Ideja je naišla na odličan prijem kod naših sugrađana, kaže Ognjen Gole iz novog čačanskog kafića Borba, gde se nalazi više od 200 naslova, uglavnom beletristike: romana, poezije, pripovetki…
-Od nedavno naši gosti pored dnevne i nedeljne štampe mogu da čitaju i knjige. Imamo redovne posetioce koji dolaze na kaficu, započnu čitanje, sutra nastave ili ponesu knjigu kući pa je vrate kada završe. To je zaista jedna novost u gradu i nešto netipično, i za sada smo zadovoljni, rekao nam je Ognjen.
Isti komentar smo dobili i u Opštoj bolnici, gde su danas postavljena dva štanda sa knjigama. Jedan se nalazi u samom prizemlju bolnice, dok je drugi postavljen na petom spratu na Dečjem odeljenju.
– Boravak u bolnici je za sve opterećujući, zna da bude dosadan, nema aktivnosti, i mislim da će knjige olakšati boravak svim pacijentima koji će imati sada mogućnost da vreme prekrate čitanjem nekog dobrog naslova, rekla nam je jedna od doktorki koja je posmatrala postavljanje štandova.
Direktor Gradske biblioteke Vladislav Petković Dis, Bogdan Trifunović, kaže da su police sa knjigama u okviru projekta Otvorena biblioteka biti postavljene i u Prihvatilištu Centra za socijalni rad, Okružnom zatvoru, tri kafića: Borba, Bumerang i u Velvetu, kao i na gradskoj plaži. Kako je rekao, radi se o rashodovanim knjigama, oko 2.000 naslova, koje se nalaze u dobrom stanju ali koje se više ne mogu koričiti.
-Na ideju smo došli razmišljajući ko u gradu ne može da pristupi našom fondovima u postojećim prostorijama Biblioteke i kako bi mogli da se mi na neki preselimo kod njih. Iz tog razloga započeli smo ove godine projekat Otvorena biblioteka, koji radimo sa udruženjem Alternativa za Čačak. Otvorena biblioteka treba da omogući, ne samo dostupnost knjiga što većem broju korisnika, već i jedno novo čitalačko iskustvo koje nije vezano za institucije ni određene prostore. Radi se o rashodovanim knjigama, i umesto da ih poklanjamo drugim bibliotekama ili predamo u stari papir, poželeli smo da ono što je upotrebljivo nađe put do korisnika koji nisu u mogućnosti da dođu do Biblioteke. Kontaktirali smo nekoliko institucija u gradu, kao što je Opšta bolnica, Centar za socijalni rad, Okružni zatvor u Čačku i sa njima smo sklopili sporazum o saradnji. Te knjige se slobodno mogu koristiti od strane korisnika institucija, zaposlenih u tim institucijama ali svih drugih. Tu se nismo zaustavili i napravili smo dogovor sa nekoliko kafea, kaže direktor Bogdan Trifunović, koji se zahvalio Izdavačkoj kući Pčelica koja je poklonila oko 40 naslova za biblioteku na Dečjem odeljenju.
Opšta bolnica u Čačku dobila je oko 400 naslova, a čačanski kafići po 200. Naslovi će, prema rečima Trifunovića, redovno biti dopunjavani novim, o čemu će brinuti radnica Biblioteke naredna četiri meseca koja je zaposlena preko javnih radova.
Ideja građana
Otvorena biblioteka kao koncept čitanja knjiga zaživela je pre desetak godina u Zapadnoj Evropi i skandinavskim zemljama, samim organizovanjem građanja. Biblioteke su u međuvremenu podržale Otvorene biblioteke koje podrazumevaju slobodnu razmenu knjiga za čitanje donacijom samih knjiga ili izgradnji polica.
Sjajna akcija! Sve pohvale za ideju i entuzijazam !
Bravo Bogdane! Bravo mladi!
Otvorena biblioteka kao koncept čitanja knjiga zaživela je pre desetak godina u Zapadnoj Evropi i skandinavskim zemljama, samim organizovanjem građanja. Biblioteke su u međuvremenu podržale Otvorene biblioteke koje podrazumevaju slobodnu razmenu knjiga za čitanje donacijom samih knjiga ili izgradnji polica
Ko će da čita knjige u kafićima ?
To je bila dobra ideja pre 20 godina sad sve ima na tabletu i td
Nisu znali sta ce sa tim knjigama pa su reaolizovali ovu ideju
Bolnicama su te knjige najpotrebnije ,bolesnici imaju dovoljno vremena da čitaju knjige
Ja ću ipak morati da nosim svoju knjigu s obzirom da ne posećujem te kafiće. Ali ideja je odlična pogotovo u Bolnici gde dani sporo prolaze.