Čačanska firma za primer
Kompanija Elektrovat iz Čačka, iako joj to nije primarna delatnost, sve više ulaže u obnovljive izvore energije. Njihova poslovna zgrada postala je jedna od energetski najefikasnijih u Srbiji.
Proizvodne hale često su bučne i hladne, pa rad u njima nije uvijek ugodan. Ali, to nije slučaj s radionicom za izradu elektroormara u kompaniji Elektrovat. Pomoću senzora, ovdje je uvijek idealna temperatura, koja se automatski podešava zavisno od broja radnika u prostoriji.
„Zadovoljstvo je raditi u takvim uslovima, imamo ozvučenje, muziku, toplo je zimi, leti imamo klimu, baš prijatno“, govori Dejan Madžarević, elektromonter.
Bunar i sistem cevovoda
Zgrada u kojoj je ovaj proizvodni pogon smešten napravljena je s ciljem što racionalnije potrošnje energije. Tri toplotne pumpe geotermalnom energijom greju i rashlađuju prostorije.
„Vodu crpimo iz bunara sistemom cevovoda, koji možete snimiti ovde, i uglavnom su to površinske vode. Skoro možemo reći da su to vode iz priobalja reke Zapadne Morave, koje su tu, u našoj neposrednoj blizini“, ističe projekt menadžer Elektrovata Dejan Jovašević.
U letnim mjesecima toplotne peći generiraju temperaturu od približno 16 stepeni, dok je na jednom ekranu zimi najmanje 40 stepeni kako bi u zgradi bilo dovoljno toplo.
„Maksimalna angažovana snaga našeg objekta, čak i u najhladnijim zimskim mesecima, ne prelazi 12 kilovata. A potrošnja ovog objekta je na nivou nižem od četiri kilovatčasa po metru kvadratnom mesečno“, kazao je direktor marketinga Elektrovata Žarko Simeunović.
Aluminijske žaluzine, pored zanimljivog izgleda, zgradi donose i značajnu uštedu energije, iz Čačka javlja novinarka Al Jazeere Jelena Milutinović.
„Žaluzine na svim staklenim površinama povezane su sa meteorološkom stanicom, koja se nalazi na krovu zgrade, tako da se one automatski podešavaju, zavisno od vremenskih prilika. Tokom zime uglavnom su otvorene, dok su sada zatvorene ili poluotvorene“, dodaje.
Solarna elektrana na krovu
I dok moderna arhitektonska rešenja i geotermalna energija ovu zgradu čine jednom od energetski najefikasnijih u Srbiji, sunčeva energija im dugoročno donosi velike uštede. Na krovu je solarna elektrana instalirane snage 55 kilovata. Struju proizvedenu ovde plasiraju u elektroenergetsku mrežu po povlaštenoj feed-in tarifi.
„Želimo da pokažemo na našem sopstvenom primeru kako je najinteligentnije rešenje bolje od najjeftinijeg rešenja, kako je bolje da se na jednom sasvim prihvatljivom vremenskom tranzijentu ulažu određena sredstva u ovako moderne tehnologije da bi se dobili benefiti koji su nesumnjivi“, smatra Simeunović.
Zbog dobrih efekata, Elektrovat obnovljive izvore energije odnedavno koristi i u svojoj staroj poslovnoj zgradi. Ova kompanija jedna je od malobrojnih u Srbiji a certifikatom ISO 50 001, koji podrazumijeva najviše svetske standarde energetske efikasnosti.
Izvor: Al Jazeera
_____________________________________________________
Ako se malo raspitate, videćete da je ova izvorno Čačanska firma premestila sedište u Beograd pre nekoliko godina, pogodite zbog čega…
Ceo svoj životni vek radim za opšte dobro, ističem vrednosti da nam služe za uzor i kao putokaz i zato sam srećan kada čujem da i u Srbiji ima ovakvih firmi. Posebno ističem,na osnovu onogo što sam čuo o ovoj firmi je human odnos prema zaposlenim. Verujem da je to istina i predlažem ovu firmu za svaku moguću nagradu koja se bilo gde i bilo kada dodeljuje. Ne poznajem vlasnike firme te nisam pristrastan već govorim na osnovu činjenica i onoga što sam čuo od drugih. Neka se ugledaju i ostali koji imaju privatni posao na ovu firmu. Svako dobro i zaposlenima i vlasnicima. Verujem da ovaj članak neće imati komentara ako ovaj moj ne inicirara zbog toga što smo ljubomorni,zavidni i više volimo da loše proglasimo za dobro nego da ističemo vrednosti i hvalimo nešto što treba da nam bude uzor.
E sad će avi da kažu to su prave gazde, da je sreće da su svi takvi. Epa ima još takvih, manjih firmi gde vlasnici radnicima daju odmor i bolovanje kad njima god treba, doručak i ručak, pauze za kafu, solidne dnevnoce s obzirom na današnje vreme, muziku, grejanje, hladjenje, korektan odnos ali kada radnik treba da sve to poštuje svojim dobrim radom onda se buni izmišlja i preti da će da napusti firmu. Pa to je Srbin njemu ništa ne valja, znajte da ste zamenljivi ma koliko dobri radnici bili. Poštujte dobre gazde da ne bi okusili one loše. A ovim ljudima svaka čast ali ‘erovatno mora da se zasluži.
Odnos vlasnika i menadžera je OK i za pohvalu, i kamo sreće da su sve firme takve.
Ali, za radnike na terenu nije situacija baš bajna. Npr. pošalju te u Kolubaru da, pored nekih klasičnih sitnica koje ne prave probleme, podesiš i uređaj za upravljanje transportnom trakom. Niti imaš bilo kakvu dokumentaciju niti možeš bilo gde da nađeš šta treba preko tastature da se unese, a ekrančić malo veći nego na digitronu.
Naravno, nije tu kriva ova firma, već ovi u Kolubari koji pojma nemaju gde im stoji dokumentacija od kog uređaja, ali šta vredi onome koga su poslali na teren da uradi posao.
Ono što je karakteristično za ovakve firme je svest vlasnika i rukovodstva da u Srbiji nije lako naći dobrog, vrednog i pošetnog radnika, pa se prema takvima odnose kao da su članovi porodice, sve dok se i oni prema firmi i poslu ponašaju isto tako.
I naravno, na prvom mestu je zadovoljstvo naručioca posla, jer mušterija/klijent je uvek u pravu. Zato takve firme imaju dobre pravnike (za razliku od javnih preduzeća, državnih firmi i državnih i opštinskih uprava), pa se u ugovorima sve tačno napiše i nema posle teranja pravde po sudovima.
Sve pohvale za firmu, radnike, poslovanje. Dobra firma i dobar kolektiv. Tačno se zna ko je za šta zadužen i ko šta treba da obavi. Odnos vlasnika i radnika je na veoma visokom nivou. Plate su veoma dobre za naše uslove, i redovne. Svake godine se radnicima organizuju izleti i ekskurzije, na teret firme, kako bi se kolege još više zbližile i bile zadovoljne. Uslovi rada su na vrhunskom nivou. Sve pohvale i kamo sreće da je više ovakvih firmi u Čačka i u Srbiji.
Eeeee dragi moji, nije baš tako kako ste napisali. Jeste da tu postoje 3 toplotne pumpe koje crpe vodu iz zemlje i koriste je za energiju, ali isto tako ta voda koja prođe kroz toplotnu pumpu mora da se vrati u zemlju a ne da se istače u kanalizaciju. Em je zabranjeno da ta voda ide u kanalizaciju , em se narušava eko sistem i tu bi trebalo malo da se pozabave odgovarajuće inspekcijske službe. Žalosno je da su investitori uložili velike pare u ceo projekat a uštedeli na još jednom bunaru.
Sale,
Voda se vraca u bunar, tako da je sve prema važećim propisima.
pozdrav
Ta firma bi trebalo da bude nas ponos, ponos naseg grada, a i sire! Sto se tice vode i zagadjenja, voda ide u kruzni tok i tako da nema eko zagadjenja, sto govore ISO sertifikati te firme.
Dobro je druže Pionir da ste i vi upoznati sa ovim prekršajem. Ako voda ide u kanalizaciju to je već samo po sebi problem. 3 toplotne pumpe po 3 litre vode/sec je 9 litara vode u sekundi u kanalizacionoj cevi. Alo gospodo iz Vodovoda, gde ste?
Sreća što u okolini nema mnogo kuća pa bi videli šta to znači. A voda treba da kruži, tačno, ali ne na taj način, nego se iskopa još jedan bunar i vrati se odakle je i uzeta (jedno 30 m dalje je optimalno). Eto koliko su vlasnici savesni. Ovo se ne vidi pa ih nije briga. A ove koji izdaju sertifikat ne interesuje eko sistem i kanalizacija već izdaju dokument o energetskoj efikasnosti objekta koji je stvarno vrhunski.
Postoje još nekoliko firmi u okolini koje imaju sličan sistem i čije su gazde to malo savesnije odradile. Nije teško biti fin.
Ps
Ovakvim ponašanjem vlasnika može da se dogodi da objekti koji su malo udaljenjiji od Elektrovata ostanu bez vode za svoje sisteme toplotnih pumpi jer će se sva voda povući u tu zonu odakle se samo crpi, a ne vraća se.
Ali ko šiša druge, jel tako?
Molim gospodina koji se osetio prozvanim da nabroji private firms gde su poslodavci tako korektni a radnici nezahvalni.Bas bih volela da ih vidim, a za ovu firmu sve pohvale.