Čačanski srednjoškolci uče o saobraćaju
Представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и удружења „Позитива“ Чачак потписали су 16. јуна 2016. године у Београду уговор којим ће се суфинансирати пројекат „Смањи ризик, спаси живот“.
Пројекат је одобрен у оквиру Јавног конкурсаМинистарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре за суфинансирање пројеката у области грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре чији су носиоци удружења и друге организације цивилног друштва y 2016. години, а комплетну конкурсну документацију и пројекат је припремили су удружење „Позитива“ Чачак и Канцеларија за младе града Чачка.
Од 81 учесника, колико се укупно пријавило на Конкурс, средства су одобрена за 23 пројекта, а међу њима и пројекат удружења Позитива, који је заузео високо 4. место на ранг листи са 85 бодова.
У суфинансирању пројекта учествује и Град Чачак, који је партнер на поменутом пројекту. Почетак реализације активности у оквиру пројекта је планиран за септембар 2016. година.
Општи циљ пројекта је унапређење безбедности саобраћаја кроз едукацију младих возача.
Пројекaт је усмерен на младе и неискусне возаче, матуранте средњих школа који су тек положили или се спремају за полагање возачког испита. Циљ је да се код ове популације подигне свест о значају поштовања саобраћајних прописа, нарочито када је реч о вожњи у алкохолисаном стању, стању поспаности или под дејством наркотика, да спознају реалне опасности у саобраћају и реше евентуалне недоумице које су имали.
Основне активности биће реализоване у свих шест средњих школа у Чачку. Пројектован број директних корисника обухваћених пројектом је око 2100 ученика трећих и четвртих разреда средњих школа. Дакле, укупно око 80 одељења ученика трећих и четвртих разреда средњих школа. У свакој од школа, поред предавања о утицају наведених фактора на учеснике у саобраћају, едукација подразумева и практичан приказ где ће ученици, користећи специјалне наочаре које симулирају утицај алкохола на психомоторне способности возача, проћи кроз неколико симулираних ситуација и тако увидети какве последице настају.
Друга фаза подразумева едукацију младих возача. Око 100 ученика ће проћи додатну обуку у Националној возачкој академији. Млади возачи, односно ученици са пробном возачком дозволом, и потенцијално будући вршњачки едукатори ће проћи обуку упратњипрофесионалних тренера. Тренинг подразумева симулатор чеоног судара, симулатор превртања, тестирање брзине својих реакција на специјалном тренажеру за возаче Формуле 1. Кроз обуку, ученици ће сазнати шта у саобраћају представља највећу опасност и научити како да је избегну.