Ulažite novac u životno ili penziono osiguranje
Životno i penziono osiguranje
Kamate na štednju u domaćim bankama spuštene su gotovo na nulu, a jedan od glavnih uzroka je što je štednja u Srbija mala.
Naši građani nemaju naviku da novac „oplođuju“ na drugi način. Stručnjaci pak savetuju da se usude da pare ulože u, recimo, životno osiguranje ili penzijske fondove.
Kako napominje dr Milojko Arsić, profesor na Ekonomskom fakultetu, svako ko može treba da uloži novac u nešto što može da donese veći prinos.
– Mi nemamo mnogo drugih mogućnosti za ulaganje, a i te koje imamo građanima nisu bliske. Recimo, ulaganje u životno osiguranje i penzijske fondove je dobar način da se ostvari veći prihod nego štednjom. Tu je i ulaganje u nekretnine, ali je to dostupno samo građanima sa više novca – navodi Arsić, dodajući ipak da se ni tu mnogo ne zarađuje jer poslednjih godina ima problema i sa izdavanjem.
Da u Srbiji zaista gotovo nije racionalno držati novac u banci, smatra ekonomista Mlađen Kovačević.
– Ipak, u banci se novac može držati u sefu, jer iako nema kamate, bar nije u kući, gde postoji rizik od krađe. Prednost držanja deviza u bankarskim sefovima je i to što ako dođe do neke krize, čovek uvek može jednostavno da uzme te pare. Ukoliko banka ne bi mogla da isplati štednju, iako je država preuzela obavezu isplate do 50.000 evra po ulogu, ona to refundira u dinarima, pa se dobije manje novca – objašnjava Kovačević.
Alo
Zivotno nije nikakva stednja jer ces dobiti novac samo kod povreda ili smrti. Kod penzija je drugi slucaj. Visoke kamate ali ne mogu se koristiti pre 58 godine
Dobijas sav novac koji si ulozio po isteku ugovora + kamata, a u slucaju povrede ili slicno, dobijas dodatno novac od osiguranja.