Osnaživanje tinejdžerki
Oснаживање тинејџерки – тема овогодишњег Светског дана становништва
Откада је Светски дан становништва установљен 1989. године, Уједињене нације га обележавају у циљу подизања свести о важним питањима у контексту одрживог развоја која се односе на становништво, планирање породице, родну равноправност, сиромаштво, репродуктивно здравље и људска права.
С обзиром да је тема овогодишњег Светског дана становништва улагање у тинејџерке, Популациони фонд Уједињених нација (UNFPA) подсећа да се тинејџерке широм света суочавају са већим и озбиљнијим изазовима од својих мушких колега. У многим земљама, породице девојака, као и њихове заједнице, сматрају да су оне спремне за брак, трудноћу и порођај када уђу у пубертет.
„Без образовања, слабог здравља, и са мало или нимало контроле над сопственим телом, њена будућност је непредвидива, а њен потенцијал се можда никада неће реализовати. Изазови и препреке са којима се суочава једна тинејџерка умножавају се ако је она припадница националне мањине, живи у селу или је из сиромашне породице, што је делимично случај и у Србији“, изјавила је др Доина Болога, представница UNFPA за Босну и Херцеговину и директорка за Србију, бившу Југословенску Републику Македонију и Косово.
Адолесценткиње у Србији генерално мање користе контрацепцију у односу на старије жене, те имају ограничено знање из области сексуалног и репродуктивног здравља. Стопа дечјих бракова међу општом популацијом у Србији је ниска, међутим, дечији бракови су много чешћи међу ромском популацијом у Србији. Према Истраживању вишеструких показатеља положаја жене и деце (Multiple Indicators Cluster Survey- MICS) из 2014, свака друга од пет младих жена старости 15-19 година у ромским насељима (43 посто) тренутно је у браку или у заједници; док је невероватних 17 одсто жена старости 15-49 година било у браку пре 15. године. Младе удате Ромкиње такође се суочавају са насиљем у породици, не само од својих мужева, већ и од њихове родбине. Ово је илустровано чињеницом да 37 посто жена у ромским насељима осећа да супруг/партнер може оправдано да удари или туче своју жену ако она занемарује децу, ако се свађа са својим мужем, ако одбије да има секс са мужем и слично.
„Према томе, нова Агенда за одрживи развој за 2030 представља јединствену прилику за тинејџерке да остваре своја права, реализују своје тежње и трансформишу наш свет. Када тинејџерка има моћ, средства и информације да донесе своје сопствене одлуке у животу, већа је вероватноћа да ће остварити свој пун потенцијал и постати позитивна снага за промене у оквиру своје куће, заједнице и нације. То је разлог зашто UNFPA у Србији подржава развој и спровођење политика и програма који укључују права и потребе адолесцената/киња и младих“, додаје Марија Раковић, координаторка програма UNFPA за Србију.
(Сва упућивања на Косово треба схватити у контексту Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244 (1999).)
______________________________________________________________