Ministarka poljoprivrede u Slovačkoj
Богосављевић Бошковић учествовала на састанку министара животне средине и климатских промена у Словачкој
Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић учествововала је на конференцији и неформалном састанку министара животне средине и климатских промена у Братислави, Словачка, на позив словачког министра животне средине Ласла Солимоса. Ово представља први састанак у области по преузимању Владе Словачке преседавањем Савета ЕУ.
Састанку је присуствовало 46 високих представника држава и институција ЕУ, 19 министара држава чланица и кандидата, укључујући Комесара Генералног директората за животну средину.
Циљ Конференције био је разматрање могућности, политика и мера за смањење утицаја промена климе на водне ресурсе и ефикасније прилагођавање на већ уочено смањење количина и квалитета вода, укључујући суше и поплаве и њихов утицај на квалитет живота становништва.
– Србија интензивно ради по овим питањима, кроз документа која ће јасно и детаљно одредити утицаје и могућности прилагођавања у сектору вода, укључујући финансијске потребе и изворе финансирања – рекла је министар Богосављевић Бошковић.
Богосављевић Бошковић је истакла да је у плану и израда детаљне Стратегије адаптације на измењене климатске услове у сарадњи са ЕУ, док ће управо започете активности на изради Стратегије борбе против климатских промена, са Акционим планом идентификовати везу адаптације и митигације и одрживост планираних мера митигације с обзиром на погођеност сектора променама климе и додала да ће ова документа дати детаљне акције и процене трошкова, које ћемо, уз помоћ и у сарадњи са међународном заједницом и ЕУ и реализовати.
– Сарадња са земаљама региона, је од изузетног значаја, нарочито у области адаптације и сектору вода, с обзиром на велики број међудржавних речних сливова. Једино координирана акција ових држава може довести до смањења ризика и штета од утицаја промене климе на водне ресурсе и хидрологију на минимум – нагласила је министарка.
На Конференцији је закључено да је потребно повећати улагања, што и представља план Европске Комисије, укључивање других сектора, пре свега енергетике и инфраструктуре, као и интезивирање регионалне сарадње.
На маргинама Конференције је одржан билатерални састанак са министром животне средине Словачке Ласлом Солимосом. На састанку је закључено да је потребно даље радити на јачању сарадње по овим, али и осталим питањима од значаја за обе стране. Словачко искуство као чланице ЕУ је вишеструко значајно за нашу земљу на путу ЕУ интеграција у области заштите животне средине. Два министра су се договорила да се даља сарадња настави сарадњом експерата у различитим областима.
____________________________________________________________