Fakulteti će sami skupljati „papire“
VIŠE od 30.000 brucoša koji su fakultete upisali u junskom roku nepotrebno je čekalo red na šalterima opština, podnosilo zahteve i uzimalo izvode iz matičnih knjiga rođenih i predavalo ih pri upisu na studije. Sve to je umesto njih morao da uradi fakultet ili visoka škola! Kako se to ne bi ponovilo i na upisu u septembru, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja poslalo je dopis svim fakultetima da ne smeju od kandidata da traže podatke koji su već sadržani u ličnoj karti.
Isti dopis upućen je na adrese svih vrtića, škola i studentskih centara. Ali kako je cela prosveta zvanično na raspustu, bar do polovine avgusta dopise neće imati ko da primi. Niko od čelnih ljudi fakulteta i škola s kojima smo razgovarali još nije ni čuo za nova pravila prilikom upisa.
– Dopis još nismo dobili, ali pretpostavljam da će to biti ogroman posao za fakultete koji su već prezagušeni administrativnim obavezama – kaže prof. dr Ivanka Popović, prorektorka za nauku Univerziteta u Beogradu. – To multipliciranje administrativnih poslova posebno je loše u uslovima kada postoji zabrana zapošljavanja nenastavnog osoblja.
Ona dodaje da je raspust zvanično počeo i fakulteti neće raditi do 20. avgusta. Nakon toga, na nivou univerziteta, sigurno će, kaže, imati sastanak na ovu temu i doneti zajednički stav kako će dalje da postupaju.
Nova pravila ne važe samo prilikom upisa, jer više ni nastavnici kada se zapošljavaju u školama, vaspitači u vrtićima ili roditelji kada podnose zahteve za dobijanje mesta u vrtiću za dete neće donositi dokumente koji dokazuju podatke sadržane u ličnoj karti. To su, pre svega, izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu.
– Ne znam kako će to izgledati kada dođu stotine studenata, koje treba upisati u svega dva-tri dana – kažu na jednom beogradskom fakultetu. – Imamo mali broj zaposlenih u studentskoj službi i bojim se da će se stvoriti usko grlo pri upisu. Kako će oni za svakoga da pribave izvode i koliko će to da traje, stvarno nam nije jasno.
U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave kažu da službenici neće morati da traže izvode iz matičnih službi i da će biometrijska lična karta biti dovoljan dokaz. Oni su zaduženi za nadzor nad sprovođenjem Zakona o opštem upravnom postupku, koji je i uveo ovu novinu da građani uz biometrijsku ličnu kartu ne moraju institucijama da donose na uvid uverenje o državljanstvu i „rodni list“.
A na sajtu ovog ministarstva još 27. juna objavljeno je tumačenje prema kom fakulteti ne treba naknadno da traže podatke o ličnosti sadržane u ličnoj karti. Na fakultetima kažu da je i septembar prekratak rok da bi ovaj propis počeli da primenjuju.
UKOLIKO u septembarskom upisnom roku službenik studentske službe odbije da upiše studenta samo zato što nije doneo „krštenicu“, a ima biometrijsku ličnu kartu, biće kažnjen. Visina kazne je od 5.000 do 50.000 dinara za sve koji od građana traže dokaz za podatke sadržane u ličnoj karti.
Novosti
Pa lepo ce administrativno osoblje nabavljati dokumenta-klikom na dugme jer je sve u bazi podataka..Sad sto oni ne znaju sa kompjuterom,mrzi ih da rade,to je druga stvar
Толико је новца потрошено да се сви подаци из матичних књига унесу у базе података, и сада неко тражи да се тај папир доноси при упису на факултет, пријави за вртић…
Разумем да је потребно донети такав папир када се, на пример, први пут добија лична карта, и разумем да тај папир издаје само надлежни матичар (нпр. за држављанство је углавном у месту где је рођен отац особе, мада је и то бесмислено, јер по многим селима те службе раде једном седмично, а образац штампају са рачунара који податке добија из централног сервера надлежне општине), али кад се једном добије лична карта, чему даље малтретирање грађана тим папирима?
Шта ће некоме, поред личне карте, и извод из Матичне књиге рођених? Да има увид у то где је некоме рођен отац и где је рођена мајка? Да на основу тога може да прави неку статистику?
Бар је нека предност што многи факултети траже само обичне фотокопије тих папира (и сведочанстава), јер су раније тражили ОВЕРЕНЕ фотокопије, што је било траћење времена за будуће бруцоше, пошто се ионако давао на увид и оригинал, а оверавање копије у општинским администрацијама није наплаћивано пошто је за упис факултета – тако смо правили безвезан посао администрацији од кога нема никакве користи!
Уосталом, ако се сумња у неко муљање, дипломе су могли да копирају сами факултети при пријави за пријемни испит, али да оптерећују градску администрацију изадавањем којекаквих папира због података који већ постоје у личној карти…
РЕШЕЊЕ: просто, универзитети и факултети да промене списак докумената која се траже за упис. Шта ће факултету извод из Матичне књиге студента?