Čačani među najdugovečnijima
Ko veruje brojkama i statistici, a voleo bi dugo da poživi, najbolje da se preseli u istočnu ili južnu Srbiju.
Istraživanje „Blica“, potkrepljeno brojkama Republičkog zavoda za statistiku, pokazalo je, naime, da se u Srbiji najduže živi u pirotskom, zaječarskom i braničevskom regionu – preko 76 godina.
Podaci iz prošle godine pokazuju da duže od prosečnog životnog veka u Srbiji žive stanovnici Babušnice (78,7 godina), Knjaževca (78,2), Žabara i Žagubice (78,4, odnosno 78,7). Na ubedljivom prvom mestu po prosečnoj starosti umrlih je Gadžin Han (79,1 godina).
Čačani su po dužini životnog veka u vrhu. Prosečni životni vek u Čačku je 75,5 godina. Muškarci u proseku žive 73,4 godine, dok žene žive duže pet godina – prosečno 78,4 godine.
Ipak, u Institutu za demografiju tvrde da te brojke ne znače da je život na istoku i jugu Srbije med i mleko.
– U tom delu zemlje već decenijama živi najstarije stanovništvo i to iz dva razloga. Najniže stope rađanja decenijama su upravo tamo, a i najveće su stope migracije, što je dovelo do toga da u tim krajevima ima najviše starih. Što je veći udeo starih, veća je prosečna starost umrlih – objašnjava Vladimir Nikitović sa tog instituta.
Demografi se pak slažu da se najkraće već decenijama živi u Vojvodini. To je, kako kažu, region koji je još od pedesetih godina prošlog veka specifičan po višim stopama smrtnosti.
– Vojvodina nema izvorišta vode, a i to što prolazi zagađuje se pored poljoprivrednih dobara. Takođe, u ovom regionu je intenzivna poljoprivredna proizvodnja pa, nažalost, neretko dolazi do teških povreda i smrti na radu. Putevi su pravi, česte su saobraćajne nesreće, a Vojvođani imaju i specifičan način ishrane, jedu više mesa, manje voća, manje se i kreću, što je dovelo do toga da budu treći u Evropi po broju obolevanja i drugi po tumorima – naglašava demograf dr Ivan Marinković iz Društva demografa Srbije i dodaje da ravnica budi depresiju i utiče na veći broj samoubistava.
Za dugovečnost od ključnog je značaja, kako kaže, zdravstvena zaštita, i zbog toga su u povoljnijem položaju stanovnici prestonice.
– U Beogradu je očekivana životni vek među najdužima zato što su tamo najdostupnije zdravstvene ustanove. S druge strane, u zabačenim krajevima, gde u krugu od 50 kilometara nema ambulanti i bolnica, situacija je sasvim drugačija – objašnjava Marinković.
Naš sagovornik pominje i jedan paradoks.
– Svi smatraju da je vazduh najzagađeniji u Pančevu, ali statistika pokazuje da više ljudi oboleva od tumora pluća u Plandištu, koje je 50-60 kilometara dalje, a uopšte nema industriju – ističe Marinković.
Žene žive duže od muškaraca
Žene u Srbiji nadžive muškarca u proseku od četiri do šest godina.
– Mnoge studije su pokazale da su žene biološki predisponirane da žive barem dve godine duže od muškaraca, koji su opet skloniji rizičnijem ponašanju, odnosno pušenju i alkoholizmu. Takođe, nasilne smrti su prisutnije kod muškaraca – objašnjava demograf dr Ivan Marinković i dodaje da je svuda tako, osim u dve afričke zemlje gde muškarci žive duže od žena.
Blic
Статистика је увек била наука која од нетачниг података прави тачне збирове. Може да поверује ко крекеће.
Статистика је увек била наука која од нетачниг података прави тачне збирове. Може да поверује ко крекеће.Погледајте умрлице по вароши па закључите сами. Нетреба нико да вам изапира мозак.
Sumnjas li ti i u ogledolo kada se ujutru pogledas.
Сумњам јер не даје реалну слику. Оно што је лево на огледалу је десно и обрнуто.Мислим да смо то учили у основној школи у физици а наука се зове оптика као део науке.Статистика нема никакве везе са наукама које су засноване на математичким Законима. Наши родитељи који су рођени пре другог рата углавном живе осамдесет и кусур година.Њихова деца живе педесет до шесдесет година. По статистици осамдесет плус шесдесет једнако сточетрдесет подељено са два једнако седамдесет.Госпођо КОКО па гледајте се ви у огледаце али пронађите оно које даје реалан лик.