Svi profesori na jednom spisku
Profesori svih univerziteta biće od jeseni upisani u jedinstven elektronski registar, tako da će moći da se vidi da li neko predaje samo na jednom ili na dva-tri fakulteta. Jedinstveni registar nastavnika deceniju unazad traži akademska zajednica, a taj posao je na sebe preuzelo Ministarstvo prosvete, praveći jedistvenu bazu. Ona je već u funkciji, a od naredne školske godine biće i kompletirana.
Podatke o svojim nastavnicima prvo su uneli državni fakulteti, a sada bazu popunjavaju privatne visokoškolske ustanove.
-Kada registar bude završen, trebalo bi da se za svakog profesora vidi gde je sve angažovan i da li je to u skladu sa zakonskih 30 odsto preko fonda časova u matičnoj ustanovi. U ovaj registar podatke o zaposlenima unose i naučnoistraživačke ustanove, pa će se za svakog naučnika javno videti kakve naučne rezultate je postigao i gde je sve angažovan,kažu u Ministarstvu prosvete.
Ako može profesor da radi 30% preko norme u drugoj ustanovi, zašto onda ne može i u svojoj?
Zašto pri akreditaciji fakulteta profesori ne smeju u proseku da imaju više od 6 časova sedmično u svojoj ustanovi, ali mogu da imaju još 2 časa sedmično na negde drugde?
Drugi problem je da li će ustanove prijavljivati ova angažovanja, jer ti nastavnici uglavnom nisu navedeni u akreditaciji, već samo drže nastavu dok je u dokumentima za akreditaciju naveden neko drugi ko ili ne želi ili neće da drži te časove.
Prema tome, samo treba tražiti od fakulteta da ispoštuju ono što su naveli u dokumentaciji za akreditaciju, jer ta dokumentacija ne dozvoljava da bilo ko ima više od 100% od predviđene norme, tako da profesori moraju da biraju ili da u matičnoj ustanovi budu angažovani sa 70% opterećenja ako žele negde drugde da drže 30% časova, ili da drže nastavu samo na svom fakultetu gde imaju 100% norme.
Ovako, za akreditaciju se prave fiktivna opterećenja i raspored nastavnika po predmetima, a u praksi dobar deo nastave drže asistenti, pa ispada da umesto 10 časova, kolika je norma, imaju neretko i 20 časova sedmično, dok njihovi profesori „tezgare“ na po 3-4 privatna fakulteta i primaju ukupno maltene 3 profesorske plate.