EU traži bolju kontrolu budžeta
Evropska komisija zatražila je da se broj budžetskih inspektora u Srbiji sa sadašnjih devet poveća bar na 30, saznaje „Blic“.
Ovaj zahtev upućen je kako bi se poveća kontrola trošenja novca iz njihovih fondova i budžeta Srbije.
Rok za realizaciju je kraj 2017. godine, a razlog za njeno uvođenje je što Brisel smatra da ovako mali broj inspektora ne može da proveri kako blizu 13.000 korisnika troši 15 milijardi evra novca poreskih obveznika Srbije, ali i više stotina miliona evra iz IPA fondova.
Izvor „Blica“ iz Vlade tvrdi da je zato naloženo Ministarstvu finansija da se nađu mogućnosti kako bi se unapredio rad ove službe koja je u njihovoj ingerenciji.
– Brisel smatra da u Srbiji ne postoji kontrola trošenja para poreskih obveznika i da zato mnogi zloupotrebljavaju novac poreskih obveznika Srbije, ali i Evropske unije, koja izdvaja znatna sredstva za Srbiju iz svojih fondova. Ministarstvo je zato uradilo program reformi unapređenja javnih finansija i utvrdilo da je neophodno da se poveća broj budžetskih inspektora do kraja 2017. godine. Planirano je da sa sadašnjih devet do kraja ove godine broj bude povećan bar na 20, a naredne još za 10 – kaže naš sagovornik, i dodaje da je i to malo, jer godišne ima 280 naloga za vanredne kontrole, a ovoliki broj ljudi to ne može ni teoretski da uradi.
On dodaje da je Ministarstvo finansija svesno da je broj budžetskih inspektora mali, ali da im prepreku predstavlja Zakon o ograničenju broja zaposlenih.
– To je veliki problem zbog čega nema ni utvrđenog broja budžetskih korisnika, pa se barata sumom između 12.000 i 13.000. Njih kontroliše samo devet ljudi, koji godišnje iskontrolišu samo 38 korisnika, što je 0,2 odsto. To je nedopustivo – objašnjava naš izvor.
Iz Ministarstva finansija indirektno su potvrđena saznanja „Blica“:
– Tačno je da samo devet budžetskih inspektora obavlja finansijsku kontrolu i da kapacitet ove službe treba da se unapredi. Urađena je nova sistematizacija kojom bi taj broj trebalo da se uveća.
Kontrola nije adekvatna
U Savetu za borbu protiv korupcije kažu da je nedopustivo da ne postoji tačna evidencija koliko korisnika troši novac poreskih obveznika Srbije.
– Sama ta činjenica pokazuje da ne postoji adekvatna kontrola trošenja novca građana – kažu u Savetu.
BLIC