Obeležena biciklistička staza i ka Jelici
Čačak i Dragačevo dobili su još jednu obeleženu biciklističku stazu. Posle Ovčarsko-kablarske rute koja je duga 29 kilometara, naš sugrađanin Stefan Lukić, obeležio je i stazu na planini Jelici. U realizaciji projekta, ovoga puta imao je pomoć i podršku udruženja Outdoor Collectiv iz Beograda i Turističke organizacije Dragačeva, ali i Turističke organizacije Čačak. Ruta je duga nešto više od 20 kilometara, postavljeno je 16 tabli koje pružaju informacije o trenutnoj poziciji, pređenoj kilometraži, pravcu kretanja, visinskom profilu puta koji vas očekuje…
-Projekat “Kablar bike trail“ je bio pionirski. Još tada sam imao ideju da kreiram koncept koji će biti primenljiv bilo gde. Kreirao sam vizuelni identiet i na slobodniji način pristupio izradi info-tabli koje navode bicikliste i čine rutu. Već po realizaciji i okončanju projekta ljudi su pozitivno reagovali i javilo se interesovanje kod lokalnih turističkih organizacija, Turističke organizacije Srbije, lokalnih i nacionalnih medija da na neki način podrže moju zamisao. Konktaktirao me Outdoor Collectiv iz Beograda sa idejom da zajednički realizujemo naredni projekat. Obišli smo teren i izbor je pao na Jelicu, što me i nije mnogo začudilo jer je to zaista zanimljiva planina i krajolik. Na samo 10-ak minuta vožnje od asfaltnog puta ste u potpunoj divljini. Ruta je obeležena od prevoja na Jelici i asfaltnog puta ka Goračićima (kod crkve sv apostola Petra, Pavla i Jovana) do najvišeg vrha Jelice, Crne Stene. Posebno bih istakao jedan krak rute koji vas vodi do arheološkog nalazišta Gradina, veoma bitnog lokaliteta do kog je bilo veoma teško pronaći put ukoliko se prvi put nalazite na Jelici. Ruta vas inače vodi kroz prelepe šumske puteve, smenjuju se četinari, bukve… Ovaj put je uređen od strane Srbijašuma, a Šumska uprava Čačak nam je izašla u susret i sa zadovoljstvom su dali odobrenje da se table postave. Staza je duga 8 km u jednom pravcu, tu je i poslednji segment od 15-ak minuta pešačenja do samog vrha i povratak, tako da možemo reći da vas očekuje preko 20 km koje je potrebno preći da bi se ruta kompletirala, objašnjava Stefan Lukić.
Postavljanje table urađeno je pred sam Sabor trubača u Guči, što je dobrodošlo velikom broju biciklista iz inostranstva koji su na festival trube došli upravo biciklama.
– Veliki broj biciklista nas je kontaktirao za informacije o ruti. Nismo imali dovoljno vremena da prezentujemo sve u svega par dana pred festival, ali i pored toga je odjek bio velik. Kontaktiralo me je i nekoliko grupa biciklista iz Beograda koji će i strance voditi na vožnju Jelicom. TO Dragačeva planira aktivnu promociju rute na sajmovima pa se svi nadamo i većem broju avanturista na Jelici i čitavom Dragačevu jer do sada to nije bio slučaj, ukoliko izuzmemo sporadične i male grupe planinara i avanturista, navodi Lukić.
Stefan se biciklizmom bavi više od deset godina, i veoma dobro poznaje ceo čačanski kraj ali i šire. Želja mu je da sve te staze predstavi Čačanima ali i svim turistima, kao što je to slučaj u EU, gde se već duže vreme razvijaju i namenski prave biciklističke staze.
– Odmah krećem sa pripremnim radovima na još jednoj ruti u blizini Čačka, a uporedo radim i na pripremi još nekoliko njih na Kopaoniku. Još na samom početku sam verovao u koncept koji sam kreirao i zadovoljan sam interesovanjem i područjima na kojima će biti “Bike trails“ tabli. Iskoristio bih i priliku da pozovem sve ljubitelje avanture, putovanja, istorije i kulture da dođu na moju multimedijalnu izložbu “Putevi srpske vojske“ u četvrtak, 18. avgusta u srednjem holu Doma Kulture Čačak. Očekuju vas fotografije, grafike, mape, video snimci sa tri različite rute kroz zabačene delove Albanije koje smo prelazili u prethodne tri godine. Biće ovo i prilika da se pogleda film “Biciklom putevima srpske vojske“ koji će imati tv premijeru na RTS-u početkom oktobra, kaže na kraju naš sugrađanin Stefan Lukić.
Table se čuvaju
U Ovčarsko-kablarskoj klisuri prve table su postavljene krajem avgusta prošle godine. One su preživele do danas, zahvaljujući angažovanosti Gorana Nikolića iz Turističke organizacije Čačka.
-Svedoci smo da i se uništavaju i saobraćajni znaci čime se direktno može izazvati nesreća, a onda možete zamisliti kakav se odnos ima prema tablama koje navode bicikliste. Uglavnom su nalepnice navijačkih grupa, namerni udarci kako bi se table iskrivire, jedna nam je stradala u poplavi, ali smo je već zamenili. Goran Nikolić iz TO Čačka vodi računa i redovno obilazi table, što je i neophodno kako ne bismo dolazili u situaciju da grupa biciklista krene u vožnju a onda napravi pogrešno skretanje, navodi Lukić.
Bravo!
Svaka čast momcima! Dosta puta sam vozio bicikl šumama i putevima planine Jelice. I oduvek sam se pitao koliko malo je potrebno da se naprave putokazi za bicikliste i pešake! Konačno je neko to i napravio! Sve pohvale! i nadam se da će ostati čitave što duže! Ipak nisu od drveta, da bi ih neki Dragačevac počupao, i iskoristio za ogrev…ili možda direk za avliju! a navijači ne zalaze u prirodu, nije skladno njihovim uverenjima..a onaj ko odvali pesnicom, dabogdarukupolomio!!!
još da dobijemo i staze po gradu. ovo je grad biciklizma!
Bravo!
Sad je novi cilj koji u stvari mora da funkcionise paralelno sa ovim biciklistickim stazama.To je hitna obuka nasih vozaca da postoje i slabiji ucesnici u saobracaju. Biciklisti!Znaci sve autoskole treba odmah ukljuciti u ovaj program
Имам предлог. Дасе под итно обелеши и гребачко швалерска стаза. И дасе под итно уведе итај предмет у ауто школе.Стварно нема више смисла да нако ландараду ноге и голе гусице кроз стаклад на аута по врзинама и курузима.