Institut za voćarstvo osvaja tržište Kazahstana
U čačanskom Institutu za voćarstvo danas je potpisan Memorandum o saradnji između predstavnika ove ustanove i predstavnika Vlade Kazahstana, a koji se odnosi na transfer znanja i tehnologija gajenja voćaka ovoj državi, uz naš sadni materijal. Pregovore o saradnji, Institut je započeo tokom protekle godine u okviru posete privredne delegacije našeg grada Kazahstanu. Direktor Instituta za voćarstvo Milan Lukić, rekao je da je potpisivanje ugovora potvrda kvaliteta i stručnosti ove institucije, navodeći da Memorandum predviđa osnivanje sličnog instituta na teritoriji Kazahstana, a da će naši stručnjaci raditi na prenosu znanja i tehnologija.
– Danas smo postigli konačan dogovor potpisivanjem Memoranduma o saradnji između Instituta za voćarstvo i predstavnika Vlade Kazahstana. Na osnovu Memoranduma, Institut za voćarstvo će uložiti značajne napore i doprineti razvoju naučnih institucija u Republici Kazahstan, obuci njihovih kadrova u pravcu osnivanja i zasnivanja novih voćnjaka, plasmana sadnog materijala i kompletne tehnologije kada je u pitanju savremeni način gajenja voćaka. Izuzetno mi je zadovoljstvo da su predstavnici Republike Kazahstan i Ministarstva poljoprivrede odabrali da upravo Institut za voćarstvo bude taj koji će biti nosilac velikog projekta. Kazahstan je osma zemlja, po veličini državne teritorije, na planeti, ali se uslovi za razvoj voćarske proizvodnje nalaze na samo jednom manjem delu površine ove države. Institut ima stručne kapacitete koji mogu da iznesu ovakav projekat – rekao je Lukić, navodeći da je cilj menadžmenta da se, pored naučno-istraživačkog rada, Institut sve više usmerava ka inostranom tržištu.
Jerhat Serikovič Iskalijev, direktor logistike u Fondu nacionalnog bogatstva Kazahstana „Samruk Kazina”, kaže da ova zemlja poslednjih godina dosta ulaže u poljoprivredu, ali da uvoz sadnica iz Italije i Poljske nije dao očekivane razultate, posebno kada su u pitanju sorte jabuka, malina i kupina, zbog čega je doneta odluka o saradnji sa Srbijom i Institutom za voćarstvo.
– Ovo je naš prvi korak u saradnji. Kazahstan danas ima dobro razvijen poljoprivredni sistem, posebno u ratarstvu. Naš plan je da postanemo veliki proizvođači jabuka, malina i kupina, i da to izvozimo u Rusiju, Kinu, pa i u Evropu. Pošto je Evropska unija prekinula trgovinu sa Rusijom, Kazahstan je dobio izuzetnu priliku da plasira svoje voće u RF, i mi ćemo je iskoristiti. Nije rešenje da samo iz Srbije izvezemo sadnice već moramo da u Kazahstanu napravimo Institut. Uvozili smo voćne sadnice iz Italije i Poljske i najčešće se dogodi da vegetacija stabla bude vrlo bujna, ali je rod beznačajan, samo nekoliko plodova. Posle nam se objašnjava da je to zbog toga što ne odgovara sastav zemljišta, ili klima ne pogoduje. Zato moramo da formiramo sličan institut u Kazahstanu–rekao je Iskalijev.
Potpisivanju dokumenta prisustvovao je i redovni profesor Agronomskog fakulteta u Čačku i zamenik gradonačelnika dr Radoš Pavlović.
– Ovo je potvrda stručne i naučne kompetentnosti Instituta, potvrda da je naš Institut poznat i van granica naše zemlje. Ovaj posao biće transfer celokupnog znanja i tehnologije i obavićemo ga, uveren sam, na obostranu korist i zadovoljstvo. Grad će uvek podržavatu ovakve projekte i ugovore o saradnji – rekao je Pavlović.
____________________________________________________________