Izdrži, ime ti je gvozdeno …
Što je babi milo …
Sledeći svoju višegodišnju praksu da poziciju sopstevnog medija zasniva na samohvalisanju, ali i nepristojnom prisvajanju tuđeg imena i neprofesionalnom izveštavanju tipa rekla-kazala, sa obilatim kršenjem Kodeksa novinara, redakcija portala GZS se i danas oglasila tekstom „BIRN ocenjivao projekte: Projekat Ozon Medija, plaćen iz budžeta, a dobio veoma loše ocene“.
Organizacija BIRN Srbija predstavila je svoj treći izveštaj čiji je cilj da pokaže efekte i realne domete prve godine (2015.) projektnog sufinansiranja medijskog sadržaja u Srbiji.
Izveštaj se fokusira na efekte ovog modela sufinansiranja na primeru grada Čačka kroz analizu medijskog sadržaja koji je podržan budžetskim novcem u toku 2015. godine.
Ovom analizom obuhvaćeno je ukupno 7 projekata, podržanih u dva projektna ciklusa. To su projekti koji sadržaj plasiraju na različitim komunikacijskim platformama, i istovremeno su najveći korisnici sredstava, po svakom pojedinačnom tipu medija. Tako su od 7 projekata, analizom obuhvaćena 2 štampana medija (jedan nacionalni, jedan lokalni), i po jedan TV, radio, Internet portal i nezavisna produkcija.
Istraživanje je kao rezultat dalo korisnu analitiku i preporuke kako za medije koji konkurišu za sufinansiranje projekata iz oblasti javnog informisanja na teritroriji Grada Čačka, tako i za lokalnu samoupravu u pravcu definisanja tema od javnog interesa, efekata podržanih projekata i kontrole realizacije planiranog programskog sadržaja i budžeta odobrenog projekta.
Nasuprot ovome portal GZS iskoristio je pomenuti izveštaj BIRN-a za sebi svojstvenu konstrukciju proizvoljnih zaključaka i bacanja blata na našu redakciju.
Najpre GZS tvrdi, da je naš projekat dobio “velika sredstva iz državne kase” mada takva tvrdnja u izveštaju BIRN-a nigde ne stoji.
Istina je da su svi odobreni projekti, među kojima i projekat GZS, dobili novac iz budžeta grada Čačka, a ne države. Istina je dakle, da je i GZS, dobio pare građana Čačka, kao i svi drugi, mada vlasnik portala GZS uporno mesecima unazad izjavljuje da njegove firme nikada nisu dobile budžetski novac, iako su konkurisale.
Istina je da je GZS u 2015. godini po projektnom finansiranju iz budžeta grada Čačka dobio nepunih 100.000 dinara više nego Ozon Media.
Iz samo sebi poznatih razloga u svom današnjem tekstu GZS prećutkuje da se BIRN, u svom ocenjivanju našeg projekta “Mladi i preduzetništvo”, bavio samo analizom šest video priloga, koji su bili prateći materijal na video platformi, a ne i analitikom 20 novinskih tekstova objavljenih na portalu, koji su bili osnovni sadržaj celog projekta.
Na neki način takva metodologija rada BIRN-a, umanjuje objektivnost izveštaja koji su napravili ali redakcija OzonPress-a pozdravlja svaku aktivnost koja doprinosi kvalitetu javnog onformisanja.
Po sistemu pljuni na drugoga pa mu zalepi etiketu, a sebi pripiši pohvale koje nisi ni dobio, GZS u svom današnjem tekstu tvrdi da je Ozon Media dobila budžetske pare za loše odrađen projekat, a da je projekat “Informisanje građana Čačka na nacionalnim TV emiterima i na portalu GZS” od strane BIRN-a ocenjen kao najbolji.
Koliko je ovo samohvalisanje GZS neistinito mogli smo naslutiti najpre zbog toga što je izveštaj o našem projektu u celosti citiran, a iz izveštaja o projektu GZS nije citirano ni jedno slovce.
A evo šta je BIRN konstataovao za GZS:
“Glas zapadne Srbije, Informisanje građana grada Čačka na nacionalnim TV emiterima i portalu „Glas zapadne Srbije“
Projekat je realizovala nezavisna produkcija Ča video, posredstvom portala Glas zapadne Srbije i pravdan je spiskom od 1.068 tekstova objavljenih na ovom portalu. Praktično, budžetski novac je poslužio za realizaciju celokupne produkcije koja se bavi neposredno gradom Čačkom (ne ostalim gradovima u regionu koji ovaj portal pokriva). Produkcija je tematski veoma šarolika, od lokalne politike i sporta, do hronike, obrazovanja i aktuelnosti u gradu. Tekstovi su mahom pisani u formi vesti ili izveštaja, u stilu novinskih agencija. Tehnička realizacija je krajnje skromna, imajući u vidu da na portalu nije iskorišćena niti jedna mogućnost ni tehnička inovacija u prezentaciji i vizuelizaciji sadržaja koji su prijemčivi za online medije, kao ni mogućnost dvosmerne komunikacije sa građanima. Zapravo, svi tekstovi izgledaju kao stranice u dnevnim novinama, samo objavljene na internet portalu. U naslovu projekta nagoveštena je mogućnost i informisanja na nacionalnim emiterima, međutim, u projektnoj dokumentaciji koje je bila dostupna BIRNu, nije bilo sadržaja koji bi dokazali da je ova projektna obaveza izvršena.”
Dakle ni reči o tome da je u pitanju najbolji projekat i jasno izražena sumnja da je makar jedna od 1.068 vesti objavljenih na GZS, objavljena i na nekoj od nacionalnih TV frekvencija kako je naznačeno u naslovu projekta, pa je pitanje da li je GZS uopšte realizovao projekat za koji je dobio pare iz budžeta grada.
Radi medijskog pluralizma dobro je da postoji što više medija.
Građani Čačka imaju pravo i interes da budu istinito i blagovremeno obavešteni i informisani o svemu što je od javnog interesa u lokalnoj zajednici.
Poverenje publike ne stiče se time što članovi redakcije sami hvale sopstveni medij, u tekstovima, prilozima, i u komentarima koje sami pišu na sopstvene vesti, pa čak i sami sa sobom vode dijaloge u tim komentarima.
Kada su portali u pitanju jedan od dobrih pokazatelja poverenja publike je broj poseta čitalaca. Evidentno je da u tome OzonPress konstantno prednjači ispred GZS.
Da li je zaista tako?
Vlasnik GZS-a se hvali sa nekoliko desetina hiljada poseta na dnevnom nivou i višemilionskim posetama na godišnjem nivou.
U ovom poslu, ipak, malo se veruje na reč, a više se veruje zvaničnoj analitici: Google, WordPress, Adobe … Moglo bi se reći da hvalisanje vlasnika GZS nema nikakvog uporišta u zvaničnoj analitici.
Razumemo frustraciju zbog višegodišnjeg gledanja u leđa nekome ko je u poslu bolji, ali ne razumemo mržnju i konstantno korišćenje sopstvenog medija za plasiranje neistina i neproverenih informacija.
Radi smo da pomognemo ako možemo i zato onome što sam sebe hvali da je najbolji, najpošteniji, najvredniji, bez koga bi bio medijski mrak u zapadnoj Srbiji i šire, šaljemo istu poruku koju je sam sebi, ne tako davno, poslao putem rubrike “komentari čitalaca” na GZS:
- Gvozdene izdrži, ime ti je gvozdeno.
_________________________________________________________________
Cena maline i posećuje sajt gzs ??? Hahahahaha, kakva seljačina, neopevana. Kome on drži lekcije kad mu je valjao i sps i nova srbija i ds i sad sns.Sram ga bre bilo !
A što ovog čoveka zovu Mungos?
Vrlo dobro je poznato da je Gvozdenu najbitnije ko će dati više para, tako i objavljuje vesti.
Ko ga zna malo bolje nema dilemu da je to frustrirana i iskompleksirana seljacka vucibatina. Pitajte sadašnje i bivše zaposlene!
Ko je vama sa Ozon presa kriv što ste učili nekakve škole, što znate pravopis i umete da pišete. Da niste sad bi i vi harali SRBSKOM medijskom scenom, ali pošto jeste ne preostaje vam ništa drugo nego da nabavite kamere pa da slikovavate po svadbama, rodjendanima i sranama.
Gvozdene ti si naš idol!!!