Kinezi dobijaju Budimku besplatno
Fabrika „Budimka“ u stečaju koja je srećnih godina hranila Požegu narednih meseci preći će put od bankrota do, očekuje se, pokretanja proizvodnje i ozdravljenja. A sve pod kapom Kineza koji će od države besplatno dobiti fabriku i zauzvrat u nju uložiti 15 miliona evra.
Nedavnom posetom kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu potpisan je međudržavni sporazum po kome će vlasnik „Budimke“ postati firma iz provincije Hebei. Đi Ping je „Budimku“ uz „Petrohemiju“ i RTB „Bor“ stavio na listu prioriteta firmi koje žele da preuzmu Kinezi.
– Za 30. septembar zakazano je ročište sa poveriocima na kome će najverovatnije biti proglašen bankrot. Imovina „Budimke“ je oko 1.030.000.000, a dug oko 1.300.000.000 dinara. Ipak, oko 40 odsto dugova je osporeno – kaže za „Blic“ Slavko Dobrić, jedan od troje članova odbora poverilaca, ispred opštine Požega.
Potom će država otpisati deo potraživanja, povezati staž radnicima i bez „repova“ besplatno „prodati“ „Budimku“.
– Kinezi su se obavezali da u firmu ulože 15 miliona evra i okupe oko 1.000 kooperanata iz zapadne Srbije koji će im biti sirovinska baza. Takođe, u provinciji Hebei biće osnovana fabrika vredna 30 miliona evra, koja će poslovati pod brendom „Budimke“ i sokove, marmelade, džemove proizvoditi od robe uvezene iz Srbije – objašnjava Dobrić.
Sporazumom nije definisano koliko će uposliti radnika, ali za pokretanje kapaciteta treba oko 300 ljudi.
Blic
У мојој вукојебини пропада на тоне најквалитетније шљиве коју ем нико не бере нити купи због економске рачунице. Трошкови сабирања плодова надмашују цену продаје.Неби само то био проблем ваћ и проблем нестручних откупљивача и не постојања расхладних капацитета да би се шљиви спустила температура пре транспорта камионским хладњачама пут тржишта најчешће РУСИЈЕ. Тако беру зелене плодове који наравно нису за купца, када су у правом зрењу они пет нису добри због горе наведеног проблема хлађења.Постоји решење сушења али нема сушара јер су све сушаре уништене зарад допадања варварима.Скупљати шљиву па пећи ракију опет проблем јер је бриселска администрација преко домаћих уништитеља забранила производњу и уништила стручне дорађиваче и прерађиваче ракије.Постоје ситни произвођачи ракије који производе таман толко да страни туристи могу купити у облику привеска за кључеве за успомену кад су били овде.Такав привезак кошта неколико хиљада динара,што је неколико пута скупље од најквалитетнијег Шкотског вискија.Србија плива у ракији који народ ипак производи али је нема куда осим да је чува по таванима и врзинама, ем је нико не конзумира ем је прохибована и нема државе да је откупи доради и узме профит као што су радили другови и другарице комунисти.Килограм сувх шљива кошта неколико пута скупље од килограма урми у ринфузи.На крају мртвом магу не може се дићи она стварка.
Bespletno ce dobiti onoliko prostranstvo, vocnjake i objekte, onda ce najkvalitetnije voce preradjivati izvoziti u Kinu a ovamo ce nam proturati hemiju!