Roditelji će ocenjivati nastavnike i plaćati izostanke
Roditeljima je dodeljena slaba uloga u školi i to se mora promeniti, izjavio je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.
„Njih niko nikada nije pitao šta zaista misle, a oni mnogo toga znaju. Zato pojačavamo ulogu roditelja u odlučivanju, kontroli i ocenjivanju nastavnika i direktora škola i to kroz nezavisna, nova roditeljska tela, rekao je on u intervjuu za „Politiku“.
On je, međutim, najavio i da će od Ministarstva za rad zatražiti da se postavi pitanje odgovornosti porodica učenika koji beže sa časova.
„U svetu se za to zna cena – 20 izostanaka jednako 1.500 evra, pa da vidite kako će da se smanji izostajanje“, objasnio je Šarčević.
Govoreći o ocenjivanju učenika, on je rekao da ocena ne treba da bude sredstvo moći i izvor korupcije, kao i da nastavnici moraju da nauče da rade drugačije.
„Ako nastavniku od uspeha njegovih učenika zavisi i visina plate, moraće i više da se potrudi. Najbitnije je da se napusti koncept bubanja. Nastavnici će dobiti veće plate kada taj kvalitet rada bude merljiv“, rekao je Šarčević.
Kada je reč o informatičkoj pismenosti, novi ministar prosvete kaže da će se tehničko obrazovanje i informatika spojiti u jedan predmet koji će se zvati dizajn.
Šarčević je najavio i veću ulogu inspekcija, posebno na lokalu, kažnjavanje direktora i sekretara škola koji prikrivaju radna mesta, kao i dostupnost podataka za celokupno privatno obrazovanje, posebno za fakultete.
Fakulteti koji ne dostave podatke o svom radu biće stavljeni na listu nepoželjnih, naveo je on.
Prema Šarčevićevim rečima, njegov prethodnik Srđan Verbić ostaje u ministarstvu i radiće na konceptu velike mature.
A ovo je Nemacka!
U nekim razvijenim zemljama postoji skolska obaveza i ucenici koji podlezu ovoj obavezi, a to su osnovci i ucenici srednje skole ne smeju biti na ulici u vreme skolskih casova.Ukoliko ih policija primeti, kontrolise ih i ukoliko nemaju dobro opravdanje za izostanak iz skole, zovu se roditelji/staratelji da ih pokupe iz policijska stanice uz objasnjenje izostanka ili kaznu.Poci na odmor dan ili dva pre kraja skolske godine je nemoguce.Na granicnim prelazima(granica, aerodrom) bivaju vraceni.Jedino uz potvrdu skole i dodatnu telefonsku kontrolu mogu dalje.
Pa iz policijske stanice pravo u ucionicu! Pa obaveza prosvetnog radnika da kvalitetno i kreativno radi i ostvari izvanredne rezultate sa djacima koje mu nahvata policija! Pa roditelji da ocenjuju rad ucitelja JER ONI MNOGO ZNAJU, samo ne znaju da kao RODITELJI razviju u svom detetu pravi odnos prema znanju i obrazovanju…Pa kad to zazivi, pacijenti da ocenjuju rad lekara jer znaju mnogo o bolestima i terapiji, pa kriminalci da ocenjuju rad sudija jer o zakonu mnogo znaju…Nemam vise reci! Da, sve ipak pocinje od sistema obrazovanja, konacno priznajemo.
Osnovno obrazovanje je obavezno, srednje nije. Novcana kazna za izostajanje? Zar skola treba da bude sabirni centar za nasilno uterane mlade ljude, da ne bi vrsljali ulicama? Sta sa onom decom koja u skolu idu zarad obrazovanja? Kako ispraviti ono sto su roditelji upropastili? A upravo ti roditelji ce traziti da se postuje njihovo pravo da ocenjuju rad skole i ucitelja.Ne bih radio posao prosvetara ni za kakve pare!
Neka se informišu kako se radi u Finskoj.
Deca NEMAJU DOMAĆE ZADATKE, posebno ne preko vikenda, jer su njihovi stručnjaci došli do zaključka da deca mnogo bolje uče i pamte kad nisu pod stalnim opterećenjem i stresom.
Kod nas nastavnici treba strogo da najavljuju kad će ispitivati učenike, a ne da na prepad teraju decu da rade kontrolne vežbe ili usmeno odgovaraju.
Pa i na fakultetima se tačno zna unapred kada je kolokvijum ili ispit, nema prepadanja. A i na radnom mestu nema prepadanja (bar ne bi trebalo da bude, jer je tako u uređenim zemljama) iznenadnim zaduženjima i poslovima koje zaposleni nikada nije radio niti ima iskustva sa tim – oni koji se odlično snalaze u takvim situacijama imaju poprilično veće plate, a u školi nemaju sva deca takve sposobnosti!
Него шта, него да оцењују и родитељи. Па да коначно неки директори школа у којој сваки ученик плаћа школски динар у износу од 2.000 рсд, писмено образложе где је утрошен сваки динар. А, не у фазону: „школски динар иде за куповину књига Вуковцима, за излет најбољег одељења, за Годишњи извештај,лечење болесних ученика школе (што поздравњам) и још по нешто…“ Хајде мало да се бавимо и математиком: 2.000 рсд * 30 ученика (колико броји један разред)је 60.000 рсд. Ако тај износ помножимо са 10 одељења једног разреда добићемо износ од 600.000 рсд. 600.000 рсд * 4 генерације (од 01.-04.године), резултат је 2.400.000 рсд., или 19.591 еур. Скоро 20.000 еур годишње. Е, па, директоре, оловку у руке, па образложите утрошак сваког динара. Е, да. Замислите да деца запослених у истој тој школи не плаћају школски динар. Једино су њима загарантоване исплате каквих-таквих примања, а родитељима остале деце ни то није загарантовано. Па онда су ту и разне уцене. У фазону: ако се не уплати школски динар до краја школске године, тешко да ћеш добити диплому. И тако…. Фискултурна сала најгора у граду, тоалети такође… А школа елитна… Претпостављате о којој школи је реч. Што се тиче плаћања изостанака, такође се слажем. Доста деце оде у школу само када добро научи градиво из одређеног предмета који ће одговарати. Они који остану су жртвени јарци, јер професор може да пита само оне који су на часу. И тако, неко има све петице, а јарци поправљају јединице, двојке, тројке.