Narodna skupština dobila Ekonomski kokus
Narodna skupština Republike Srbije osnovala je Ekonomski kokus, neformalnu parlamentarnu grupu koja će za cilj imati aktivan doprinos poboljšanju uslova za ekonomski razvoj i poslovanje u Srbiji. Inicijativa za osnivanje ovog tela došla je od Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).
Ekonomski kokus činiće 12 poslanika iz 8 stranaka vladajuće koalicije i opozicije koji će raditi na unapređenju privrednog ambijenta Srbije kroz zagovaranje institucionalnih reformi u saradnji sa privredom, opštinama, organizacijama civilnog društva i građanima, saopšteno je danas na osnivačkoj sednici u Narodnoj skupštini na kojoj je predstavljena ova inicijativa.
Kako su nezaposlenost, nizak privredni rast, pad konkurentnosti i nivoa investicija dugi niz godina ključni problemi svih građana Srbije, ocenjeno je da je neophodna snažnija uloga parlamenta u borbi za ekonomski prosperitet.
– NALED će u saradnji sa IRI-em redovno Kokusu predstavljati informacije o problemima s kojima se suočava privreda, rezultate analiza i istraživanja, stavove naših članova o neophodnim reformama, kao i predloge mera koje bi trebalo doneti u cilju unapređenja poslovnog okruženja. Na ovaj način utiremo put direktnoj komunikaciji privrede i građana sa parlamentom. Ekonomski kokus biće naš glas u Skupštini Srbije – izjavila je izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
U sastavu prvog Ekonomskog kokusa biće Zoran Babić, Aleksandra Tomić, Katarina Rakić, Veroljub Arsić i Milosav Milojević (poslanička grupa SNS), Vladimir Marinković (SPDS), Dejan Radenković (SPS), Vojislav Vujić (JS), Aleksandar Senić (SDS), Ivan Jovanović (DS), Vladimir Pavićević (Nova) i Zoltan Pek (SVM). Za prvog predsednika izabran je potpredsednik Narodne Skupštine Vladimir Marinković. Predsednik Kokusa biće biran na godinu dana, sa mogućnošću reizbora.
Kroz otvoreni dijalog s privredom i građanima, ovi parlamentarci će biti u prilici da izgrade jedinstvenu ekspertizu za konkretne regulatorne teme (siva ekonomija, parafiskalni nameti, birokratske procedure, e-uprava, javno-privatno partnerstvo i dr.), da zagovaraju rešenja u interesu domaće ekonomije i svojim primerom jačaju ugled poslanika kao punomoćnika građana koje predstavljaju u Skupštini.
Kokusu će moći da se pridruže svi poslanici Narodne skupštine koji podržavaju zacrtane ciljeve dok će u statusu posmatrača moći da učestvuju premijer, ministri, zaposleni u ministarstvima, stručnjaci, predstavnici relevantnih nevladinih organizacija, strukovnih udruženja, privrede i nezavisnih institucija. Rad Kokusa biće javan, a sastajaće se najmanje jednom kvartalno.