Godina preduzetništva
Ova godina je od strane aktuelne vlasti proglašena tzv. godinom preduzetništva. Mediji pod uticajem režima često nas informišu o, po njima, ovako značajnom projektu. Koristi se svaka prilika kada je o privredi reč da nas podsete na ovaj termin i planove kojiće biti sprovedeni. Javnost se upoznaje sa tim kakve i kolike napore vlada ulaže da osnaži, kako ističu, već dobre trendove u privredi i kod zadovoljnih stranih korporacija ali i kod naših uspešnih velikih privrednika. Konačno sada je red i na ostale domaće privredne subjekte, a pogotovu one koji nose nezgodni teret krize i do sada su bili samo tema diskusija ali ne i konkretnih činjenja da se stvari pokrenu i kod njih. Naravno da je reč o malim i srednjim preduzećima (MSP) gde se svi slažu da su ovi privredni subjekti kičma svih uspešnih ekonomija, i zapada i istoka.
Predviđene aktivnosti u ovom projektu su usmerene na širu finansijku podršku ali i na edukaciju, kako postojećih privrednika, tako i onih koji su od vlade i svega što je ona do sada učinila ohrabreni da krenu putevima preduzetništva u Srbiji. Ovo se predstavlja kao jedan transparentan, iskren i plodotvoran projekat, a po mnogo čemu nas podseća na aktivnosti agencije SIEPA u nedavnoj prošlosti. Često sve napore vlade u oblasti privrede aktuelni premijer sažme u jednostavnim rečenicama kao što su, recimo, izjave da će Srbija ubrzo biti umivena ili da ulazimo u period dinamičnog privrednog rasta.
Ali da li je sve u tzv. godini preduzetništva spasonosno po mala i srednja preduzeća (MSP), šta je u stvari politika vlade, ko može posle svega da veruje u uspeh i pozitivan značaj spomenutog projekta?
Godina preduzetništva je nastavak obmanjivanja šire javnosti kako Vlada pomaže i brine o MSP. Ovo nije prvi put da se deklarativno ističe kako institucije vlasti rade po raznim pitanjima koja bitno utiču na poslovanje preduzeća. Medjutim nikada nećete čuti šta je stvarni interes onih koji najviše zapošljavaju u Srbiji, onih koji nemaju nikakve subvencije, gde se naplata poreza u slučaju kašnjenja sprovodi efikasno kao ništa drugo u našoj državnoj administraciji i onih koji najmanje vide poslovne pravne sigurnosti koju stvara ovakva vlada. Nikada niko iz državne administracije se ne stavlja u poziciju privrednika i ne izvodi pregled prihoda i rashoda, da bi sa te strane razumeo da li privrednik ima interesa da razvija posao ili uopšte da nastavi sa poslom. Da li će državni partijski administrativci uposliti sebe i druge o svom trošku kroz ovako koristan projekat. Pa plaćati poreze, radnike i dobavljače, pa i recimo voziti dobre automobile zaradjene u sopstvenoj firmi poštujući procedure i obaveze sistema koji su kreirali, rizikovati – ne, neće. A zašto bi kada kroz SNS čarolije a i sada prvi put kod nas “ ima hleba bez motike“. Najčešće se lakonski kaže „pa da gazda nema račun ne bi ni radio“.
Zanemaruje se da posao ne možete prekinuti za jedan dan. Kako kada ste u finansijskim i drugim obavezama koje ste preuzeli prema drugim pravnim licima, zaposlenima, poreskoj upravi itd. Kada postanete preduzetnik upravljate svojim vremenom ali i svojim resursima koje ste uložili i koje možete izgubiti, a preuzimate i razne finansijske obaveza koje kao radnik nemate ili često ne znate ni da postoje. O ličnom angazovanju, obavezama koje neko ima prema svojoj porodici, to niko uopšte ne razmatra. Edukacije iz projekta “ Godina preduzetništva “ vas na ovo neće nikada upozoravati.
U projektu sve je na nivou politikantskog teoretisanja i u skladu sa tim organizovanim aktivnostima Privredne komore i ostalih institucija osvojenih od partijskih kadrova. Paktičan posao na tržištu je deo realnog sveta, u njemu se moraju uspešno kalkulisati mnogobrojna ograničenja, kako lična tako i društvena, a nažalost značajna ograničenja su kreirana od strane upravo te vlade koja obmanjuje.
Dokaz o obmanjivanju je u razmatranju konretnih podataka. Evo primera: ako pogledamo spomenutu finansijku podršku, koja je objektivno za poslovanje sektora MSP u Srbiji beznačajna, istaknimo 70 miliona dinara za sertifikaciju. Gledajući finansijske prihode preduzeća koja pružaju ove vrste usluga na našem tržištu i vidimo da su to uglavnom strane sertifikacione kuće, i još uzmemo u obzir preduzeća koja se bave konsaltingom, lako je zaključiti da je u ovom segmentu spomenuti novac više nego minoran. Takodje niko jasno ne govori onima koji se odluče da sertifikuju svoje preduzeće ili proizvod, da su preuzeli višegodišnju obavezu plaćanja nadzornih audita i provera. U ovakvom odnosu snaga na tržištu, gde imamo obilato subvencionisane strane firme, privatna preduzeća burazera i sličnih gazda, samo rashodi od sertifikacije su im izvesni, a prihodi i korist od ovoga za većinu naših preduzeća iz realnog sektora su na dugačkom štapu.
Jednostavno, ovaj projekat je umiven istom rukom koja nas je i do sada umivala a treba Srbiju i u budućnosti još bolje da umije baš kao što je premijer i najavio. Medjutim mi znamo da ovo nije ništa novo, nego još jedan primer aktivnosti parazitskog političkog sistema a pod delovanjem ovoga sistema sektor MSP je bio i jeste unižavan i kompromitovan, a porezima i administracijom, kao i na razne druge načine, upropašćen.
Istaknimo samo da je ovaj sektor izgubio najviše zaposlenih. Bilo da ste poslodavac ili zaposleni u MSP u Srbiji, sada, u praksi, radi se uglavnom svaka subota, potrebno je biti najvredniji, imati najveću radnu energiju, biti multifunkcionalan, imati i iskustveno i funkcionalno školsko znanje, biti orijentisan na rezultat od koga zavisi plata itd. A sve ovo ne treba ako ste partijski kadar sa kupljenom diplomom, vaša plata je svakako mnogo lakše stečena i zaduživanjem Srbije obezbeđena. Prava i obaveze na ovakvom poslu su često značajno pogodnije nego taj odnos za većinu vlasnika MSP.
Program pokreta „DOSTA JE BILO“ ističe da se kroz smanjenje poreskih nameta privredi na način definisan u našem programu, povećanjem administrativne efikasnosti državne uprave, poboljšanjem pravne sigurnosti kao i smanjenjem kamata na kredite kod poslovnih banaka preko garantnog fonda, ovim merama se najbolje i najpoštenije pomaže privredi i njenom još uvek najzdravijem i najvitalnijem delu, a to je sektor malih i srednjih preduzeća. I nije važno onda da li ste SNS ili DJB ili ko god drugi po političkom opredeljenju ako ste preduzetnik. Ne trebaju nama ovakve „preduzetničke godine“, ovakve edukacije, obuke, subvencije, strategije i projekti i sve ono što gledamo godinama od partijske mašinerije a svi zajedno polako tonemo.
Sreten Belošević, kordinator DJB za Moravički okrug
____________________________________________________________________