Obeležen dan Tehničko remontnog zavoda
Tehničko remonti zavod obeležio je danas 91. godinu postojanja i po prvi put započeo obeležavanje krsne slave Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i njihova majka Sofija.
Pukovnik Srđan Petković, direktor TRZ-a, rekao je da je i u proteklih godinu dana nastavljeno ulaganje u nabavku nove opreme i tehnologije, uvođenje inovacija, što je rezultiralo dobijanjem sertifikata za usaglašenost upravljanja kvalitetom sa standardima ISO 14001 i ISO 18001.
-Nastavljamo trend stalnog usavršavanja tehnoloških linija i remonta. Zavod je opremljen savremenom opremom, brojnim ručnim i električnim aparatima, a izvršena je sertifikacija usaglašenosti sistema menadžmentom kvaliteta standardima ISO 14001 i 18001. U postupku je akreditacija Laboratorije za ispitivanje pokretnih sudova pod pritiskom kod Akreditacionog tela RS. Učestvujemo u razvojnim zadacima Vojnotehničkog instituta uz stalni trend uvođenja velikog broja inovacija. U toku je proces gasifikacije ventilacije i grejanja TRZ, a potom sledi sanacija objekta veze i elektronike. Namera nam je da u narednom peirodu osvojmo generalni remont tenka M84, rekao je Petković, podsećajući da u Zavodu danas radi 550 radnika.
Prema rečima generala Željka Ninkovića, načelnika uprave za logistiku Generalštaba VS, TRZ težište svog razvoja usmerava sa klasične industrije na oblast elektronike, automatike i informatike.
Svečanosti povodom dana TRZ, prisustvovali su gradonačelnik Čačka i predsednik SG, Milun Todorović i Igor Trifunović.
Podsetimo, na današnji dan pre 91. godine tadašnji Državni savet Srba, Hrvata i Slovenaca dao je saglasnost na odluku čačanske opštine o ustupanju zemljišta radi izgradnje Inženjerijsko-tehničkog zavoda. Tada je zavod počeo sa radom u narodu poznat pod nazivom Asenal.
Od osnivanja do danas Tehnički remontni zavod menjao je organizaciju, status i kapacitete na osnovu potreba i zahteva vojske, ali nikad nije menjao svoju osnovnu delatnost, a to je najviši nivo održavanja sredstava NVO. U našem Zavodu remontuje se skoro sve što se nalazi u naoružanju i vojnoj opremi Vojske Srbije.
U zavodskom letopisu zabeleženi su mnogi važni događaji iz devet proteklih decenija i opisani njihovi učesnici. Recimo, do penzionisanja 1940. godine upravnik Zavoda bio je brigadni general Ignjat Kirhner, rođen u Banatu od oca Nemca i majke Srpkinje, oficir izuzetnog životopisa.
U vreme aneksije Bosne i Hercegovine (1908) Kirhner, kao poručnik Austrougarske armije, iskoristio je prvu priliku i prebegao u Srpsku vojsku sa celim vodom svojih vojnika. Na početku Prvog svetskog rata od prebeglih mladića iz Srema obrazovao je dobrovoljački odred od 400 ljudi i tokom herojske odbrane srpske prestonice, kad je bio teško ranjen, izgovorio čuvenu rečenicu: „Samo preko nas mrtvih neprijatelj može ući u Beograd”.
Za vreme okupacije Srbije u Drugom svetskom ratu Kirhner je odbio poziv Nemaca na saradnju, odgovorivši da „neće da bude izdajnik svoje zemlje niti da čini nikakvo zlo svom narodu”. Živeo je u prestonici, skromno, do 1944. godine, kad je poginuo u savezničkom bombardovanju.
Todorović: ”Remont” će biti Silicijumska dolina Vojske Srbije
Kada kažemo Tehničko remontni zavod, to pre svega znači sigurna radna mesta, rekao je gradonačelnik Čačka Milun Todorović, posle sastanka s rukovodstvom Tehničko-remontnog zavoda.
Todorović je istakao da je to preduzeće od velikog značaja za grad Čačak.
– Posle razgovora sa rukovodstvom Zavoda dobio sam uveravanja i optimista sam, jer će se u narednim godinama ovde razvijati informatički sektor i TRZ će biti Silicijumska dolina Vojske Srbije – kazao je Todorović.
Svaka cast za TRZ
TRZ da krene u jaci i sadrzajniji razvoj, i neka se proshiri na ledine bivshe firme CER ako treba
E Milune, dobro je sto te nema cesce u medijima, stvarno preterujes. Prvo da je Cacak srpski Detroit, grad koji je bankrotirao a sada da cemo biti silicijumska dolina sto se nece dogoditi nazalost nikada, pogotovo znajuci kako se dobija posao u TRZ.