Advokati nastavljaju štrajk
Srpsko advokatsko društvo saopštilo je danas da je državni budžet na gubitku više od 39 miliona dinara mesečno zbog prestanka naplate sudskih taksi za overe, pošto od pocetka septembra to obavljaju javni beležnici, njih ukupno 93 u celoj Srbiji.
Predstavnici SAD su na konferenciji za novinare predstavili podatke sedam osnovnih sudova u Srbiji među kojima su dva beogradska, sud u Čačku, Sremskoj Mitrovici, Jagodini, Požarevcu i Valjevu o prihodima za pravih osam meseci ove godine od naplate sudskih taksi i poslednja dva meseca od uvođenja javnog beležništva.
Advokat Uroš Tešmanović je precizirao da se podaci o gubicima sudova odnosno budžeta Srbije odnose samo na takse za overe, kao i da se još uvek ne zna tačan podatak o odlivu sredstava iz sudova, s obzirom da tom udruženju nisu dostavljeni podaci iz „većih“ sudova u zemlji, kao što je Prvi osnovni sud u Beogradu, Osnovni sud u Novom Sadu i drugi.
Prema njegovim rečima, manjak taksi u sudovima vidljiv je i zbog štrajka advokata koji traje već dva meseca, ali te će se takse svakako naplatiti kada štrajk prestane, za razliku od naplaćenih notarskih taksi.
Na konferenciji za novinare bilo je reči i o nepravilnostima prilikom izbora javnih beležnika, novim udruženjima, štrajkbrejkerima tokom protesta advokata i nedostatku sluha vlasti za zahteve advokature.
Advokat Vladimir Gajić je istakao da su advokati nakon dva meseca protesta sa obustavom rada prešli „psihološku barijeru i došli na put bez povratka“.
„Isključena je svaka mogućnost da se prekine štrajk dok se naši zahtevi ne ispune“, naglasio je Gajić.
On je istakao da advokaturu u tome neće omesti ni razni apeli, udruženja i društva koja se, kako tvrdi, osnivaju uz pomoć Bezbednosno informativne agencije (BIA).
Konkretno se osvrnuo na apel predsednika Vrhovnog kasacionog suda Dragomira Milojevića, kojeg smatra „upotrebljenim od strane vlasti“, kao i osnivanje Advokatske krivične unije iza koje je tvrdio da stoji šef BIA Aleksandar Ðorđević, inače advokat.
Gajić je ukazao da je Ðorđević razlog zašto je bilo potrebno skoro dva meseca od početka protesta da se sankcionišu advokati koji ne poštoju uputstvo o postupanju u toku obustave rada, pošto je upravo on (Ðorđević) disciplinski tužilac advokatske komore.
Prema njegovim rečima, u kratkom roku će biti suspendovani svi „štrajkbreheri“ koji sarađuju sa državnim organima, posebno u poznatim predmetima među kojima su Vuk Ranković i Dragomir Vukašinović, koji su, kako je naveo, u rodbinoskim vezama sa određenim ljudima iz policije, kao i predsednik novoosnovanog Društva advokata Srbije Čedomir Stojković.
Advokat Dušan Bratić rekao je da je SAD pre mesec dana podnelo prijavu Agenciji za borbu protiv korupcije protiv državnog sekretara u Ministarstvu pravde Biljane Pavlović jer su pred njom, njene kolege iz ministarstva, polagale javnobeležnički ispit.
Iz Ministarstva pravde su, kako je naveo, ispit polagali Dejan Carević, bivši šef kabineta ministra, a sada direktor Direkcije za oduzetu imovinu, Ljiljana Blagojević, bivši pomoćnik ministra pravde, kao i direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Milan Stevović, pomoćnik ministra Nela Kuburović i još jedna službenica u ministarstvu.
Prema rečima Bratića, četvoro pobrojanih učestvovali su u pregovorima sa advokaturom oko izmene zakona o javnim beležnicima, ali upravo zbog njihove „zainteresovanosti“ za notarijat, do rešavanja problema ne može da dođe.
– Niko ne može da bude sudija u sopstvenoj stvari – citirao je Bratić staru pravničku izreku.
Advokat Dragoslav Ljubičanović istakao je da advokatura nema ništa protiv javnih beležnika, već protiv „otimačine“ koja se odvija preko njih, kao i interesa koji stoje iza načina uvođenja te profesije u Srbiji.
On se takođe osvrnuo i na privatne izvršitelje, navodeći da se advokatura, zbog sopstvenih problema, nije bila dovoljno posvetila ukazivanju na probleme koje je donela, ta takođe nova profesija, uvođenjem u pravni sistem pre dve i po godine.
Podrška časnim advokatima Advokatske komore Srbije, u borbi za ostvarenje opravdanih zahteva, koji su prvenstveno u interesu građana Srbije.