Pitagora i njegovi učenici
У оквиру активности Научног клуба у Чачку, у петак, 7. 10. у 19 часова, биће изведена позоришна представа „Питагора и његови ученици“.
Сценарио за представу осмислила је наставница математике у ОШ „Милица Павловић“ у Чачку, Биљана Новковић, по делу др Милутина Миланковића „Оснивачи природних наука“. Извешће је ученици поменуте школе, а неки су већ и ученици средњих школа јер су кренули у прве разреде.
Представа је намењена ученицима основних школа, посебно седмацима, који по програму раде Питагорину теорему и обрнуту Питагорину теорему.
Сажет програм:
– Година је 520. пре нове ере. На узвишици западно од вароши Кротон, Питагора подучава своје ученике.
– Упућује их, како да на небу уоче Поларну звезду (Северњачу). Прича им о Сфери, „Најсавршенијем геометријском облику што га може бити“ и лоптастом изгледу Земље.
– Упознаје ученике са односом страница сваког правоуглог троугла и какву је примену, приликом изградње грађевина на којима је радио у Египту, та законитост имала.
– На крају закључује : „Ко у школи не научи све што је потребно, тај ће храмати целог свог живота“.
Биљана Новковић: Опис моје добре праксе
„Нема идеалног часа. Ма колико био добар, увек може бити бољи“. Ово су ми, на почетку радног века, предочиле моје драге искусније колеге, професори „Прве Приштинске гимназије“ . После двадесет четири године рада у просвети и даље подсећам себе на давно добијени савет.
Много тога се у међувремену променило у наставном процесу. Међутим, деца су по својој природи знатижељна. Желе да чују нове информације, али је питање како им те информације пренети. Традиционална настава им је „смор“. Деца желе да знају зашто нешто уче и какве користи имају од тога. Корелација различитих наставних предмета и њихова међусобна преплитања са математиком су им такође интересантна.
Приметила сам да петаци врло пажљиво слушају уводни час геометрије, на коме говорим о историјату „земљомерства“ које је према неким писаним документима, настало у Египту. Такође, када ученике питате шта је размера, од њих ће те најчешће добити дефиницију научену из географије или техничког образовања. Док размеру као количник величина исте врсте много теже усвајају. На питање како се решава пропорција, чућете одговор: „спољашњи са спољашњим, унутрашњи са унутрашњим“. Ко су ти „спољашњи“, а ко „унутрашњи“ и шта са њима, евентуално, добијате одговор тек након подпитања.
Нема детета које на крају није научило, а уз то се и забавило репујући на задате стихове. Ученици мотивисани и сами покушавају да за нове, поготову компликованије појмове, саставе ребус, укрштеницу или такође стих.
Жеља ми је била да на једном месту објединим географију, историју, физику, техничко и информатичко образовање, књижевност, знамените личности, уметност и културу уопште и све то заједно упаковано са математиком.
Тако је на основу дела „Оснивачи природних наука“ које је написао др Милутин Миланковић, настао сценарио за позоришну представу „Питагора и његови ученици“. Носиоци представе су били сви ученици одељења осмог разреда, којима сам тада била предметни наставник (шк. 2012./2013.).
Радећи на представи ученици су уједно радили на изградњи позитивних особина ученикове личности, као што су: упорност, систематичност, тачност, одговорност, смисао за самостални рад. Такође, развијали су способност запажања као и способност примене знања у пракси.
Представу су извели за ученике седмог разреда, који су имали прилике да нешто више сазнају о Питагори и примени Питагорине теореме у пракси. Захваљујући представи могли су да се подсете како да лакше на небеском своду уоче звезду Северњачу, помоћу које се могу орјентисати у простору. Чуше да је Талес био тај који је први предсказао помрачење Сунца и упознаше се са још једним „доказом“ да је Земља лоптастог облика, а да је Сфера најсавршенији геометријски облик.
Питагора у представи још говори: „Хармонија васионе – то је говор бројева!“, као и: „Ко у школи не научи све што је потребно, тај ће храмати целог свог живота.“
Представи су присуствовали и ученици средње „Техничке школе“ из Чачка са својим професором.
Carl Rogers, амерички тренер наставника између осталог каже:
-„Наставник није више „мудрац на позорници, него водич са стране.“
-„ Знам да не могу научити никога ништа, могу само осигурати окружење и могућност за учење јер је учење нешто што чине ученици, а не наставници.“
Све сам више убеђена у тачност ових његових речи.
___________________________________________________________