Nevidljiva kultura i izdavači
Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ у Чачку један је од бројних малих, „невидљивих издавача“ који за српску културу често чине веће подухвате од издавача „на гласу“ који штампају разна комерцијална издања, бестселере, љубиће и криминалистичко штиво. Иако свака књига нађе свог читаоца, све књиге неће дочекати „старост“ Дисових „Утопљених душа“ или „Тренутке“ Данице Марковић. Зато хвала организаторима 61. Београдског сајму књига који је препознао вредност ових издавача и дао им шансу да се представе у програму „Издавачке тачке“.
Градска библиотека има част да представи свој концепт издаваштва у понедељак, 24. октобра 2016. године у 15 часова у сали „Иво Андрић“, Хала I а. Шта чачанску библиотеку чини важним издавачем, говориће др Богдан Трифуновић, директор, Даница Оташевић, уредник издавачке делатности, др Јован Пејчић, књижевни критичар, др Драган Хамовић и Марија Радуловић, библиотекар.
Чачанска библиотека свој издавачки опус почела је давне 1971. године књигом Радомира Константиновића „Дис“ и листом „Дисово пролеће“. Верујући у моћ писане речи и да само написано остаје, Чачани су за четири и по деценије развили више едиција и библиотека које афирмишу стваралаштво и локалну културу високо позиционирају на мапи Србије.Издавачка делатност развијала се на неколико колосека: манифестација „Дисово пролеће“, завичајно наслеђе и аутори, унапређење библиотекарства.
Дисове песничке свечаности трају кроз више едиција и издања. Најпре кроз библиотеку „Књига госта“ започету 1973. године књигом „Стражилово“ Милоша Црњанског а која припада лауреатима Дисове награде. На трпезу српске историје књижевности стављена је 41 књига савремених песника.
Кроз едицију „Токови“ Библиотека од 1979. године „отвара“ пут младим неафирмисаним песницима и улаже у подмладак српске лирике. Књига „Отицања“ овогодишњег добитника награде „Млади Дис“ Огњена Обрадовића је 35. у низу. Едиција „Каталози“ прати манифестацију од деведесетих година прошлог века. Библиотека је организовала четири научна скупа и штампала зборнике о Дисовој поезији, Даници Марковић, Александру Ристовићу и Бранку В. Радичевићу.
Истовремено пажња је усмерена на израду биобиблиографија, а то су непроцењиво важни путокази сваком истраживачу и научном раднику. У едицији „Завичајна библиографија“ од 1992. године објављено је 19 персоналних и општих библиографија.Све су важне, али наводимо оне о песницима Александру Ристовићу, Драгославу Грбићу, Синиши Пауновићу, филозофу Андрији Б.К. Стојковићу, публицисти Радојку Николићу, до „Сабирника научних дела“ професора Економског факултета у Београду др Ђорђа Ђукића. Али и капиталну библиографију о Чачанском штампарству и издаваштву од 1833- 1941. године, као и књижевним часописма „Градац : 1-151“, „Полет“ и „Врело“. Ово нису интересантна поља за велике издаваче, али су од изузетног значаја за локалну средину и науку и истраживачки су подухвати чачанских библиотекара.
Градска библиотека осветљава локално културно наслеђе и кроз едицију Завичајна библиотека „Врела“. Штампано је осам књига из оставштине завичајаца попут Синише Пауновића, Ранка Симовића или књиге разговора и беседа лауреата „Дисовог пролећа“ чији је избор направио Драган Хамовић.Допринос српској књижевности дала је 2003. године библиотекар Марија Орбовић књигом „Купачица и змија“ у којој је објављено 27 непознатих приповедака Данице Марковић!
Штампане су три антологије добитника Дисове награде, Дисове сабране песме „Са заклопљеним очима“ (2013), први пут је преведена на српски са француског језика брошура из 1916. године „Српска колонија у Пти Далу“ са Дисовим говором.
Додајмо 47 бројева часописа „Дисово пролеће“ и 21 број стручног часописа „Глас библиотеке“, бројне каталоге, брошуре, приручнике.
Градска библиотека потписује као издавач око 500 публикација. Од њих се није обогатила, већину је поклонила библиотекама јер су ту најдоступније читаоцима, многе је учинила видљивим путем интернета. Библиотекари остају вредни мрави који обављају за националну културу значајне послове који не доносе материјалну добит, али којим се гради идентитет народа и земље.
Добро дошли на промоцију једног таквог издавача на Сајму књига – Градске библиотеке „Владислав ПетковићДис“!
Даница Оташевић, уредник издавачке делатности Градске библиотеке у Чачку
________________________________________________________________________