Koliko su zarađivali Tolstoj, Dostojevski i drugi ruski pisci?
Portal Arzamas je nedavno izračunao šta su ruski pisci mogli kupiti od honorara dobijenih za svoja najvažnija dela. Ispostavlja se da su prvi ruski profesionalni pisci prilično dobro zarađivali.
Modni detalji i nekretnine blizu Kremlja
Na primer, čuveni ruski pesnik Aleksandar Puškin je za prvo kompletirano izdanje romana u stihovima „Evgenije Onjegin“ (1833) dobio 12.000 rubalja (ako se preračuna na današnji novac to je 10,5 miliona rubalja ili 166.000 dolara). Od tog novca on je mogao kupiti 100 modernih košulja, 200 pari modernih rukavica, 80 kilograma čaja od suvih cvetova biljaka, mogao je na godinu dana iznajmiti prizemnu drvenu kuću u centru Moskve i platiti školovanje dvoje dece sa dnevnim boravkom.
Doduše, Puškin je imao četvoro dece, tako da taj novac ne bi bio dovoljan za sve njih. Ruski pesnik je celog života bio u dugovima i ostavio ih je ženi posle smrti, a upravo zbog nje je i ubijen u dvoboju. Istina, sve njegove dugove je vratio car Nikolaj I. A istina je i to da se Puškin oblačio po poslednjoj modi.
Krzno i bademov prašak za čišćenje kože
Za svoj čuveni roman „Oblomov“ (1859), Ivan Gončarov je dobio 10.000 rubalja (danas bi to približno bilo oko 10 miliona rubalja ili 158.000 dolara), što znači da je mogao kupiti 10 sofa od crvenog drveta, 10 pari gradskih saonica, 2 kočije sa oprugama, 19 radnih stolova sa crnom kožom, krzno rakuna, 1.200 porcelanskih šolja, 80 kilograma sapuna sa mirisom anisa, 17 teglica bademovog praška za pranje ruku i negu kože, 100 velikih lubenica i 10 velikih dugonosih kečiga, a takođe je mogao u Peterburgu na godinu dana da iznajmi apartman sa 12 soba.
Gončarov, za razliku od svog junaka Oblomova, nije voleo da leži na divanu. Bio je činovnik, energičan čovek, voleo je putovanja, pa čak je bio i na putu oko sveta u okviru diplomatske misije. Novac mu nikada nije nedostajao, a čini se da bi ga i potrošio na neki drugi način, na primer, na još jednu ekspediciju na fregati „Palada“.
Sapuna nikad dosta!
Za roman „Idiot“ (1868) Fjodor Dostojevski je dobio samo 7.000 rubalja (7 miliona savremenih rubalja ili nešto više od 100.000 dolara). Uzgred budi rečeno, njegova junakinja Nastasja Filipovna baca u vatru 100.000 rubalja.
Od skromnog honorara mogla bi se kupiti hrastova šuma u Rjazanju, lake kočije sa četiri sedišta, 10 komoda, 10 ogledala u ramu od crvenog drveta, 160 kilograma sapuna sa mirisom anisa, 2 hrastova bureta, 30 flaša američkog ruma, 160 kilograma engleskog sira, kožna torba i flaša crnog mastila.
Sve bi to mogao imati Dostojevski da se nije kockao. Doduše, uvozni sir za njega nije bio nešto neobično jer je često putovao u inostranstvo.
Dinje i Volter fotelje
Najbogatiji ali i najvredniji je bio Lav Tolstoj. Za „Anu Karenjinu“ (1875-1877) dobio je 20.000 rubalja (približno oko 20 miliona današnjih rubalja ili preko 300.000 dolara). Za taj novac Arzamas predlaže dugačak spisak svega i svačega, od kuće u Moskvi, kočija i skupocenih cigareta, do čizama, kožnih torbi, porcelana i dinja.
Tolstoj je, međutim, bio asketa i nije voleo da živi na visokoj nozi. Sam je pravio čizme, a na njegovo imanje Jasna Poljana u Tulskoj oblasti ne bi ni stalo 30 Volter fotelja. A nije imao ni kuću u Moskvi.