Pedesetšesti rođendan VŠTSS
Činjenica da je diplomu Visoke škole tehničkih strukovnih studija, nekada Više tehničke škola, koja je u petak 4. novembra obeležila 56 godina rada, steklo je gotovo 6.000 inženjera elektro, mašinske i grafičke struke, po rečima dr Dojčila Sretenovića, direktora VŠTSS, predstavlja najbolju potvrdu ugleda koji ova škola uživa.
– Ovaj broj govori u prilog činjenici da škola i dalje uliva ogromno poverenje maturanata i njihovih roditelja, kao i onih iz radnog odnosa koji žele da usavrše svoje znanje, kako u Čačku tako i u širem okruženju. U školskoj godini koja je za nama, menadžment škole se posebno angažovao na podizanju kvaliteta nastave, kako na osnovnim tako i na specijalističkim studijama. U cilju daljeg osavremenjavanja nastave i približavanja našeg obrazovanja evropskim okvirima, škola je ostvarila odlične rezultate na polju međunarodne saradnje i mobilnosti, kako za studente tako i za zaposlene, postavši punopravni član CEEPUS mreže. Život ne bi imao smisla ako ne bi vodio ka nečemu boljem i svetlijem i kada ne bi ostavljao tragove iza sebe. A da bi ostavili trag i mi i studenti, potrebno je mnogo rada i mudrosti, bez neozbiljnosti i površnosti. Cilj nam je da se naši studenti što više podstaknu na individualnost i kreativnost, jer kako kaže Šopenhauer – Svetlo koje čovek upali za sebe, svetli kasnije i drugima. Mi bi smo želeli da imamo što više tog svetla, posebno unapređujući saradnju sa privredom i tako pomagati u razvoju zemlje – sumirao je u pozdravnom govoru povodom dana VŠTSS, dr Dojčilo Sretenović uspehe koje su studenti, nastavnici i menadžment škole zabeležili u periodu između dva rođendana.
Kao to tradicija nalaže i ovoga puta dan VŠTSS je iskorišten kako bi se promovisali najbolji studenti, diplomci i specijalizanti, a ove godine to su:
- Vladimir Stepanović student Mašinskog odseka koji sa srednjom ocenom 8,72 u toku studija.
- Slađana Peladić student Elektrotehničkog odseka, koja je diplomirala sa srednjom ocenom 8,63 u toku studija.
- Kristina Tadić student odseka za Menadžment koja je diplomirala sa srednjom ocenom 8,59.
- Marija Dašić student Grafičkog odseka koja je diplomirala sa srednjom ocenom 7,86.
Najbolje diplomce i ovoga puta nagradila je Fondacija dr Radovan Ćirić, koju je osnovala firma PROTECH iz Beograda u znak sećanja na dugogodišnjeg profesora VŠTSS koji je preminuoa 2011. godine. U ime Fondacije nagrade najboljim diplomcima su uručili dr Zvonimir Jugović i dr Aleksandar Veg.
Ove godine na četiri odseka VŠTSS, na kojoj inače trenutno studira 1.200 studenata, diplomiralo je ukupno 135 studentkinja i studenata, dok je 61 inženjer stekao diplomu specijalističkih studija.
– Ono što smo do sada postigli mera je našeg postojanja. Naša škola je iznedrila uspešne privrednike, dobre stručnjake u raznim delatnostima, profesore univerziteta. I dalje ćemo slediti svoj cilj i uvek želeti više brže i bolje. Završio bih porukom koju upućujem našim mladim inženjerima: „Obrazovanje i znanje nemaju alternativu i da uvek možete bolje i kvalitetnije. Možete menjati samo sebe, sazrevati i učiti o sebi kroz sopstvene izbore. Trudite se da budu pravi. Vrednujte svoje vreme i poklanjajte ga napretku u svakom smislu – poručio je dr Dojčilo Sretenović na kraju svog obraćanja povodom dana Visoke škole tehničkih strukovnih studija.
A.A.
____________________________________________________________
Visokoj školi čestitam još jednu godišnjicu, ali ove fotogafije su, koliko vidim, iz amfiteatra Fakulteta tehničkih nauka, a ne iz amfiteatra Visoke škole.
Ako već Visoka škola koristi amfiteatar FTN, zašto Fakultetu ne ustupi svoj amfiteatar za određene potrebe (npr. ispite i sl.)?
Takođe, treba zvaničnici obe ustanove da kažu koliko redovno Visoka škola plaća svoj deo troškova za grejanje, struju, vodu…?
Oni su od svog toaleta za studente napravili studentsku službu, a njihovi studenti koriste toalet u prizemlju koji održava osoblje FTN i za čije renoviranje je FTN platio gotovo milion dinara.
Još jedan apel svim nadležnima da se odobre sredstva za fazu 2 zgrade nekadašnjeg Tehničkog fakulteta (deo ka studentskom restoranu), i da se Visoka škola iseli u taj deo, da svako ima svoj zaseban ulaz, zasebne priključke za vodu, struju, zasebno grejanje… i da svako plaća svoje račune.
Oni upisuju svake godine preko 300 studenata, više nego Fakultet, a imaju 3 puta manje prostora (po ugovoru o podeli, raspolažu sa četvrtinom prostora u zgradi), kako je to moguće? Zar za visoke škole važe neki drugi kriterijumi, zar kod visokih škola treba tri puta manje kvadratnih metara i tri puta manje nastavnika?
A kako je Visoka škola uopšte ušla u ovu zgradu?
Zgrada je bila namenjena nekadašnjem Pedagoško-tehničkom fakultetu, ali kada se Fakultet useljavao u zgradu 1982. godine, tada je po Zakonu više obrazovanje bilo integrisano sa visokim (tj. više škole su bile pripojene fakultetima). Kada je Zakonom više obrazovanje ponovo izdvojeno iz visokog obrazovanja, 1988. godine, tadašnja Viša škola je jednostavno rešila da ostane u zgradi današnjeg FTN, jer su njeni čelnici smatrali da su i oni pravni naslednici dela zgrade, a sa jednim od bivših dekana su izmuvali ugovor po kome imaju pravo na 1/4 svih prostorija u zgradi.
Ovaj AKADEMSKI GRADJANIN neki zesci ekspert, covek sve zna.
Koliko znam Visoka škola je 15 godina starija od fakulteta jer sam ja bio među prvim generacijama te škole, a svi profesori su predavali i na toj školi a kasnije i na osnovanom fakultetu. Ovde se ne radi o privatnom vlasništvu već o državnom zato mi ovaj komentar tzv.akademskog građanina nije jasan i deluje zlonamerno.
Ako ste akademski građanin, zašto se onda ne potpišete. Znam ko ste, provalio sam Vas i preneo rukovodstvu moje škole. Vi ste najgora osoba sa fakulteta, koji sam zbog Vas davno napustio i prešao na Visoku školu. Ali zašto toliko mrzite Visoku školu i pišete neistine i gluposti? Rekli su mi u Školi zašto, kada sam im rekao ko ste. Ako ste akademac, potpišite se kao ja.
Student Visoke škole,
Marko Pavlović, br. indeksa 235/14.