Nedelja parlamentalizma
У склопу Недеље парламентаризма која се одржава од 07.-13.11.2016.године, Војни синдикат Србије одржао је дана 10.11.2016.године у малој сали Народне скупштине Републике Србије, дебату по теми „Криза свести о правима и положају професионалних припадника Војске Србије“.
Циљ дебате је био да се од стручних лица из својих области дође до препорука које би Војни синдикат Србије искористио у планирању и спровођењу даљих активности у склопу синдикалне борбе за остваривање статутарних циљева.
Дебати су поред председника скупштине Војног синдиката Србије и Управног одбора Војног синдиката Србије присуствовали и:
- начелник одељења за заштиту грађанских и политичких права у канцеларији Заштитника грађана, Марко Јовановић,
- виша саветница у одељењу за заштиту грађанских и политичких права у канцеларији Заштитника грађана, Биљана Павловић
- координатор стручног савета за безбедност, народни посланик Зоран Радојичић
- заменик председника Одбора за одбрану и безбедност, народни посланик Марко Ђуришић,
- војно-политички коментатор, Александар Радић,
- председник Синдиката правосуђа Србије, Слађанка Милошевић
- председник Полицијског синдиката Србије, Вељко Мијаиловић,
- представник Београдског центра за безбедносну политику, Катарина Ђокић,
- председник Удружења синдиката пензионисаних војних лица, пуковник у пензији Јован Тандарић
Дебата се одвијала по следећим питањима:
- У којој мери је данас у редовима Војске Србије омогућено поштовање законима утврђених права запослених и да ли је оно само декларативног и формалног карактера?
- Да ли се синдикално организовање и деловање у Војсци Србије омета и спречава и у којој мери су представници запослених уважени и укључени и у процес одлучивања о правима из радног односа и доношења прописа од значаја за њихов статус и положај?
- Да ли је Војска Србије под цивилном и демократском контролом?
- Да ли запослени у Војсци Србије ипак имају право на штрајк и које репресивне мере су им на располагању?
- Да ли је Војно дисциплински суд заиста суд, коме и зашта суди?
- Које су последице небриге према припадницима Војске Србије и имају ли неопходну здравствену и социјалну заштиту?
У конструктивној дебати изнети су ставови од којих издвајамо следеће:
Председник Синдиката правосуђа Србије Слађанка Милошевић изнела је искуства свог синдиката са Агенцијом за мирно решавање радних спорова, при чему је констатовала да поменута агенција заиста обавља своју функцији, али се проблем јавља у извршавању одлука агенције на коју се послодавац оглушава, а не постоје правни инструменти принуде за њену реализацију. По питању војних судова, председник Синдиката правосуђа Србије, констатовала је да Војно дисциплински суд, заправо није суд, пошто се формално правно не налази у хијерархији судског система Републике Србије.
Председник Полицијског синдиката Србије Вељко Мијаиловић изнео је да је Полицијски синдикат Србије као једини репрезентативни синдикат у полицији учествовао и изради Закона о полицији, али тек након претње штрајком глађу. Као једино решење у принуди послодавца да примењује закон и поступа у складу са прописима, председник Полицијског синдиката Србије види протесте и истрајање у сарадњи Војног синдиката Србије са Полицијским синдикатом Србије и Синдикатом правосуђа Србије.
Војнополитички коментатор Александар Радић је става да се ништа не може постићи без константног иступања у медијима и упознавања јавности о стварној слици у сектору безбедности и свим криминогеним активностима и појавама корупције.
Координатор стручног савета за безбедност, народни посланик Зоран Радојичић, изнео је став да се без даљњег јавност мора информисати о стварном стању кроз конференције за штампу, те да је неопходно да се у Народној скупштини Републике Србије питања везана за радно правни статус професионалних припадника и стриктно спровођење важећих закона, решавају сазивањем седница Скупштине Републике Србије по актуелним питањима, с обзиром да је Народна скупштина, законодавни орган, као и орган цивилне контроле Војске Србије.
Представници канцеларије Заштитника грађана, саветују да се у свим оправданим случајевима професионални припадници система одбране требају обраћати канцеларији Заштитника грађана, с обзиром да је број представки према Заштитнику грађана у овом тренутку изненађујуће мали, а разлог виде у недовољној информисаности запослених у систему одбране.Представници канцеларије Заштитника грађана обавестили су присутне да је Уставни суд недавно својом одлуком дао тумачење по коме Војнодисциплински суд није суд.
Заједничка констатација свих учесника дебате је да се одбрамбени систем константно урушава, те да је социјални статус запослених више него поражавајући из разлога што 76% запослених у систему одбране прима плату мању од републичког просека, те да више од 80% запослених нема материјалних средстава за потрошачку корпу. Констатовано је да се одлуке законодавне власти у пракси не реализују и да не постоји орган контроле који би непристрасно констатовао појаве криминалитета и корупције у систему одбране, који су без сумње присутни. Као највећи проблем констатовано је грубо кршење важећих закона и прописа од стране органа извршне власти, нестручност одговорних лица у систему одбране, бахатост, ненаменско трошење буџетских средстава, као и сујетно и опструктивно понашање према легитимним представницима запослених у систему одбране.
И поред уредно упућеног позива дебати нису присуствовали представници генералштаба Војске Србије, нити Министарства одбране, што из овог угла јасно указује да је „брига о људима“ у систему одбране чисто декларативног карактера те да и даље нема озбиљних намера за социјалним дијалогом на шта су представници послодавца обавезани важећим законима и прописима. Такође поражавајуће је да се и позиву на дебату у склопу „Недеље парламентаризма“ чији је генерални покровитељ Народна скупштина није одазвао Одбор за уставна питања и законодавство, као и представници извршне власти.
На основу закључака са одржане дебате Војни синдикат Србије ће предузети репресивне мере према послодавцу у циљу заштите социјално правног статуса запослених у систему одбране који је без икакве сумње грубо нарушен, а о чему ћемо у најскорије време обавестити чланство и јавност.
____________________________________________________________________