Gimnazijalci obeležili Međunarodni dan tolerancije
Povodom Međunarodnog dana tolerancije, učenici čačanske Gimnazije održali su predavanje posvećeno odnosu prema deci pod nazivom „Kratka priča o detinjstvu“. Predavanje je imalo za cilj da prikaže društveni i porodični položaj dece nekada i sada. Projekat je realizovan kao korelacije istorije, sociologije i građanskog vaspitanja, a organizatori su profesori Mila Lekić, Svetlana Stojanović i Vladimir Živanović.
– Međunarodni dan tolerancije obeležavamo odnosu prema deci, odnosno želeli smo da prikažemo istorijski položaj deteta u porodici nekada i danas, i pre svega odnos roditelja prema deci nekada i danas. Prikazali smo dve krajnosti: kruto i autoritativno roditeljstvo gde je dete u potpunoj vlasti roditelja. Tako je bilo u 19. veku kada su roditelji imali pravo da raspolažu nad svojim detetom na način na koji to žele. Sa druge strane danas imamo previše popustljivo roditeljstvo gde se vrlo često ne zna ko je roditelj a ko dete. Ovim našim poludramskim, poludokumentarnim programom, odlučili smo da prikažemo te dve krajnosti. Psiholozi savetuju da se izabere sredina, odnosno roditeljstvo i odnos prema detetu koje podrzumeva brigu i iskazivanje ljubavi, a sa druge strane insistiranje na nekom redu, radu i disciplini. Škola bi trebalo da bude na sredini, i ima važnu ulogu i doprinosi vaspitavanju dece, ali škola ne može da nadoknadi ulogu koju imaju roditelji – smatra Živanović.
Učenici Gimnazije sa kojima smo pričali, smatraju da su danas deca prezaštićena i da su deca postala ta koja nekada preuzimaju dominantnu ulogu u porodici.
-Današnja deca uživaju dosta povlastica i oni više predstavljaju roditeljsku figuru nego sam roditelj. To je greška, teba pronaći neku zlatnu sredinu koja će biti na korist pre svega detetu i njegovom pravilnom odrastanju u odgovornu osobu, kaže učenica III razreda Ksenija Krstić.
Sličnog mišljenja je i prvak Aleksandar Obućina.
– Danas je svakako bolji odnos prema deci jer su u prvo vreme ti odnosi bili prestrogi, dok je danas sa druge strane sve to malo izmaklo kontroli da se više se ne zna ko kosi a ko vodu nosi. Trebalo bi da deca znaju ko su im roditelji, a da roditelji budu tu za decu, da daju ljubav i savete – kaže Obućina.
Interesantno je pomenuti da je u okviru predavanja bio postavljen pano „I mi smo bili deca „, koji predstavlja zbirku fotografija iz detinjstva današnjih profesora Gimnazije.
_______________________________________________________________________