Šta hoće Vojni sindikat Srbije
Шта хоће Војни синдикат Србије и зашто?
Војни синдикат Србије најавио је ПРОТЕСТ испред зграде Министарства одбране дана 27.11.2016.године првенствено ради испуњења следећих захтева:
- УСКЛАДИТИ ОСНОВИЦЕ ЗА ОБРАЧУН ПЛАТА ПРОФЕСИОНАЛНИХ ПРИПАДНИКА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ СА ЗАКОНСКИМ МИНИМУМОМ
- ПОВУЋИ ИЗ ПРАВНОГ САОБРАЋАЈА СВЕ ПРАВИЛНИКЕ И ОСТАЛА ПОДЗАКОНСКА АКТА ВЕЗАНА ЗА СОЦИЈАЛНО ЕКОНОМСКИ СТАТУС ЗАПОСЛЕНИХ У СИСТЕМУ ОДБРАНЕ НАСТАЛА НАКОН МАРТА 2015.ГОДИНЕ
- ОБУСТАВИТИ РЕФОРМУ ВОЈНОГ ЗДРАВСТВА И ФОРМИРАТИ РАДНИ-СТРУЧНИ ТИМ ЗА ИЗРАДУ МОДЕЛА И ПЛАНА РЕФОРМЕ ВОЈНОГ ЗДРАВСТВА У ЧИЈЕМ ЋЕ САСТАВУ БИТИ ПРЕДСТАВНИК ЗАПОСЛЕНИХ-СИНДИКАТА. СПРЕЧИТИ ГАШЕЊЕ ВМА
- СТВОРИТИ УСЛОВЕ ЗА НЕСМЕТНО СИНДИКАЛНО ДЕЛОВАЊЕ У СИСТЕМУ ОДБРАНЕ, ОТКЛОНИТИ СВЕ ПОСЛЕДИЦЕ ДОСАДАШЊЕГ ОМЕТАЊА И СПРЕЧАВАЊА СИНДИКАЛНОГ ДЕЛОВАЊА И ОДМАХ ОТПОЧЕТИ ПРЕГОВОРЕ ЗА ЗАКЉУЧЕЊЕ ПОСЕБНОГ КОЛЕКТИВНОГ УГОВОРА ЗА ЗАПОСЛЕНЕ У ВОЈСЦИ СРБИЈЕ.
Плате у Војсци Србије дефинисане су Законом о Војсци Србије у члану 95. који предвиђа да је минимум основице износ од 75% просечне зараде у Републици Србији у месецу који претходи месецу обрачуна. У ставу 2. Предвиђено је да Влада може одлучити да овај износ умањи.
Припадници Војске Србије од 01.01.2014. године примају умањене плате по основу Закона о умањењу нето прихода лица запослених у јавном сектору (Сл. гласник РС“ 108/2013).
Од 01.11.2014. године по Закону о привременом уређивању основице за обрачун и исплату плата, односно зарада и других сталних примања код корисника јавних средстава (“Сл. гласника РС“ 116/2014) плате умањене за за додатних 10% свим запосленима у државним органима.
У новембру 2015.године основица је повећана за 2% и најављено је повећање за још 5%.
С обзиром да је просечна нето зарада за месец септембар 2016.године износила 46.558 динара, од чега 75% износи 34.914 динара , евидентно је да је наведени износ далеко од 24.128 динара, колико тренутно износи нето основица плате запослених у систему одбране. Из наведеног се јасно види да је разлика у основици 28% или у динарима око 10.000 динара. Да ли треба бити задовољан најављеним „повећањем“ од 5%? Војни синдикат Србије не тражи паушална повећања, већ искључиво поштовање важеће законске регулативе.
Одредбама члана 3. Став 5. Закона о раду прописано је, послодавац који не прихвати иницијативу репрезентативног синдиката, за приступање преговорима за закључење колективног уговора, не може правилником о раду да уреди права и обавезе из радног односа. Из цитираног се јасно закључује да закон који прописује радне односе изричито забрањује да послодавац који је одбио да приступи преговорима за закључење колективног уговора, не може једнострано и својевољно да уређује права запослених из радног односа. Неспорно је да се из наведеног разлога сви правилници које је министар одбране, као послодавац запосленима у Војсци Србије, донео након марта 2015.године, имају сматрати не законитим и ништавим, јер су донети на законом недопуштен начин због чега се морају бити повучени примене.
НЕЗАДОВОЉСТВО-сада у Војсци Србије, према недавно спроведеним анкетама има више од 50% припадника незадовољних платом, што је двоструко више у односу на анкетиране претходних година, такођер велики проблем прави драстична разлика у платама подоцифира и официра (официри имају двоструко веће плате од подофицира, чак и оних који имају преко 20 година ефективне службе у војсци).
МАТЕРИЈАЛНА И ПСИХИЧКА ОПТЕРЕЋЕНОСТ-због мера “штедње“ значајан број припадника, њих више од 30% у озбиљној мери су оптерећени тешком материјалном ситуацијом што знајно утиче на квалитет њиховог рада и залагања на радном месту, а нарочито на њихово психофизичко стање и мотивисаност за извршавање свакодневних задатака (превелика задуженост код банака, незапосленост брачног друга, нерешено стамбено питање).
ОДЛИВ КАДРА- на лични захтев током 2015. године, Војску Србије напуштају највише професионални војници. Од укупног броја војника који су напустили ВС током 2015. године њих 72% отишли су на свој захтев. У прва два месеца 2016. године, Војску Србије напустило је преко 150 војника. Поред војника ВС све више напуштају официри и подофицири са највишим квалификацијама, као и цивилна лица.
ЛОША ПОПУНА – због недовољне попуњености јединица Војске Србије потребним и стручним кадром присутна је додатна оптерећеност припадника који поред својих дужности обављају и дужности радних места која нису попуњена, одзив на конкурсе за попуну радних места веома је лош, нарочито у Војводини и Београду, а од недовољног броја кандидата свега 30% задовољава услове конкурса. Због лоше попуне јединица изнуреност запослених у Војсци Србије прековременим радом и радом на терену је све присутнија.
Након завршеног састанка министра одбране са представницима Војног синдиката Србије, послодавац Министарство одбране није се удостојило да јавност упозна, са како је речено „вољом за побољшањем стандарда запослених“. Ударна вест на званичном сајту Министарства одбране је „Министар одбране посетио Прибојски ФАП“.
Поставља се питање: Да ли је Војска Србије потреба или терет државе?
По свему судећи за Министарство одбране Војска Србије представља терет, Војска је непрофитабилна, користи буџетска средства, а ништа не доприноси буџету…
ПРОТЕСТ Војног синдиката Србије није „спонзорисан“ нити инициран од било кога другог до од запослених у систему одбране. Овим путем Војни синдикат Србије се ограђује од свих спекулација у медијима.
Војни синдикат Србије по статутарном опредељењу није наклоњен нити једној политичкој партији, организацији и слично те су сви наводи који се појављују у медијима чисто сензационалистичког карактера и немају везе са реалношћу.
Једини циљ ПРОТЕСТА Војног синдиката Србије је да укаже јавности на озбиљне проблеме у Војсци Србије, који су у великој мери изазвани небригом државе и тешким социјално економским статусом запослених.
______________________________________________________________