Uskoro elektronski uput i zakazivanje pregleda
Čekanje u redu za zakazivanje specijalističkih pregleda u Srbiji odlazi u zaborav jer će za pacijente to ubuduće raditi izabrani lekari u domovima zdravlja. Zahvaljujući novom integrisanom informacionom zdravstvenom sistemu „Moj doktor“, izabrani lekar zakazivaće termin kod specijaliste ili preglede na ultrazvuku, magnetnoj rezonanci, skeneru, mamografu…
Čačanski Dom zdravlja i Opšta bolnica počeli su da primenjuju Integrisani informacioni zdravstveni sistem „Moj doktor“ u avgustu mesecu. Cilj uvođenja sistema je uvođenje partnerskog odnosq pacijenata i lekara u procesu zdravstvene zaštite, ali i podizanje efikasnosti i kvaliteta lečenja, navodi načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stranovništva dr Marina Milošević.
– U Čačku ga Dom zdravlja i Opšta bolnica koriste od avgusta meseca. Benefite od uvođenja novog sistema imaju pacijenti ali i lekari. Benefit za pacijente je što će svi njegovi podaci, medicinski, zdravstveni, biti sačuvani i obrađeni na jednom mestu, biće sačuvane sve dijagnostičke procedure, podaci o intervencijama koje su urađene, a sve u cilju afikasnosti i kvaliteta lečenja, navodi doktorka Milošević.
Uvođenjem novog informacionog sistema biće ukinuti papirni uputi i sveske za upisivanje termina, a i papirne recepte zameniće elektronski kada u Srbiji bude zaživeo elektronski potpis.
-Elektronski karton se polako uvodi, a pisani karton odlazi u istoriju. U elektronskom kartonu nalaziće se svi podaci o pacijentu, alergije, operacije koje su sprovedene, lečenje, dijagnoze… sve najbitnije o pacijentu, a koje će biti važne za drugu instituciju gde pacijent odlazi. Zanimljiv je i elektronski uput, odnosno komunikacija između primarnog i sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, odnosno tercijalnog. Bilo je nedoumica ali zahvaljujući strpljenju pacijenata i kolega iz Doma zdravlja i bolnice, sistem sada nesmetano funkcioniše: zakazuju se pregledi ne duže od mesec dana, termini se poštuju. Pacijenti nekada zaborave da odu kod lekara ali mi ih zamolimo da nas obavezno obaveste kako bi taj termin ustupili nekome drugom, kaže načelnica Milošević.
Uvođenje elektronskih recepata omogućiče da hronični bolnici podižu lekove na tri ili četiri meseca bez dolaska kod lekara, dok će doktori dobiti više vremena za rad sa pacijentima.
-Elektronski recept treba da zaživi i on će posebno olakšati podizanje lekova hroničnim bolesnicima. Naime, ako lekar dozvoli, apotekar će dobiti dozvolu da pacijentu tri meseca izdaje lekove za hroničnu bolest. Time se smanjuje gužva i maltretiranje pacijenta da svaki put dolaze do Doma zdravlja. Sa druge strane se oslobađaju lekari da mogu da rade prventivu, a ne da prepisuju recepte. Na to nam ode trećina vremena, kaže na kraju načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stranovništva dr Marina Milošević.
Projekat Integrisani zdravstveni informacioni sistem finansira Evropska unija sa 2,5 miliona evra iz Pretpristupnih IPA fondova. Projekat zajednički realizuju Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Evropska unija, a sprovode Regionalna kancelarija Svetske zdravstvene organizacije za Evropu.
Gospodo , nemate Vi ni znanja ni zvanja za takve elektronske stvari . Neznate da otkucate recept , ubadate ko moja pokojna baba , ali je bitno da ste SNS ….
Verovatno nemaju znanje-8 god.osnovnog obrazovanja,4 god.Gimnazije,nosilac Vukove diplome,6 god.medicinski fakultet u Beogradu,specijalizacija 5 god..stalna kontinuirana edukacija…A nepismeni su kompetentni da po portalima komentarisu znanje i zvanje doktora medicine?!! Verovatno ni lektiru za 5-ti razred nisi procitao.
Sve je to lepo zamisljeno ali u praksi nista ne valja! Pacijenti prvo ne mogu ni da zakazu pregleda po 2 meseca, pa jos toliko dok dodju do njega. Mozda ce to nekad imati smisla ali za sada cist promasaj zbog kog najvise ispastaju pacijenti!