Prethodni članak
Izgradnja brane na Rzavu napreduje
Posao na najvažnijoj građevini buduće brane na Rzavu stopu po stopu napreduje. Biće potrebne dve godine da se probije svih 250 metara optočnog tunela ispod planine u Svračkovu kod Arilja, kako bi se zatim čitava reka uvela u tunel.
Slavica Avramović, rukovodilac službe investicija u JP Rzav iz Arilja, objašnjava da je namena tunela dvostruka.
– Najpre, primiće celu reku dok se bude gradila nasuta brana sa glinenim jezgrom odmah tu, pored tunela. Projektom je predviđeno da dužina te ustave u kruni bude 211 i visina 68 metara, a nakon izgradnje tunel će služiti kao preliv – kaže ona i dodaje da tunel „pripada redu najsloženijih hidrauličnih tunela i gradi se kao na autoputevima“.
Izračunato je da graditelji u tunelu moraju iskopati 30.500 kubika kamena a prateći objekti brane biće šahtni preliv na početku optočnog tunela (visok 45 metara), vodozahvatna kula visine 58 i prečnika 6,5 metara, a kasnije i pribranska hidroelektrana od 7 megavata.
Iz akumulacije, granaće se cevovodi (2.500 litara u sekundi) ka fabrici za preradu vode u Arilju, i za biološki minimum reke (860 litara). Srednji višegodišnji proticaj Rzava na tom mestu je 6.210 litara u sekundi.
To su najvažnije činjenice iz lične karte brane i akumulacije Arilje – profil Svračkovo koja će hvatati 27 miliona kubika vode i postati siguran izdan za snabdevanje Arilja, Požege, Lučana, Čačka i čak 78 kilometara udaljenog Gonjeg Milanovca.
Osnovni ugovor za gradnju potpisan je decembra 2011, nalog za početak radova dobijen aprila 2012. Procenjena vrednost je 52,2 mil EUR, za izvođača je izabrano preduzeće Hidrotehnika – Hidroenergetika iz Beograda sa brojim domaćim podizvođačima, glavni finansijer Republička direkcija za vode (91,05%) a rok za završetak 60 meseci.
Međutim, prvi problemi iskrsli su već septembra 2012. kad je Direkcija ostala bez novca za ove namene zbog rebalansa državnog budžeta, a isto se ponavlja od 2013. do 2015. s tim što su radovi u 2012. i 2013. bili obustavljani. Ukupna dosadašnja ulaganja u ovaj projekat, od 2010. do 2016. iznose 15,1 mil EUR.
– Ove godine bilo je dovoljno novca, i više nego što su izvođači mogli da postignu. Planirana su 452, a biće utrošeno 367 miliona dinara. Dobra vest je da će Direkcija za vode u tri naredne godine obezbediti po 400 miliona dinara za ovo gradilište, što je dvostruko od prethodno predviđenog iznosa, jer su pokazali razumevanje za ovaj posao od državnog značaja – saopštio je inženjer Vladimir Petrović, v.d. direktora JP Rzav, na sednici UO ovog preduzeća.
Politika
Bravo! Mnogo značajan projekat!
Невероватно значајан! Уништиће најчистију и најлепшу реку, једину целим током незагађену. Свему претходи противзаконит поступак, сукоб интереса, непоштовање процедура…. та брана не треба никоме! Ни она, а камо ли још две планиране… воде и сада има довољно за све општине. Повећање капацитета није утемељено у све мањем броју становника, а шта тек рећи за чињеницу да овакве, гломазне, скупе и превазиђене бране не праве више нигде у свету, јер им им је период експлоатације једва 20 година а онда ћемо имати болешчину као на оближњим Врутцима. Једног дана ћемо морати да потрошимо много више да девастирану природу вратимо у претходно стање. Планирано је да та проклетиња потопи две бање, два прелепа кањона и уништи један од најлепших предела у Србији. Зашто? Јесмо ли толики слепци код очију?
Moj Bladane, nismo mi slepci vec ova bagra sto sedi u Nemanjinoj i po opstinskim kancelarijama, prodaju interese Srbije i utrkuju se ko ce pre i vise za saku dolara!
Najgore je sto je i vecina naroda KOJI GLASA isti, da se raspise referendum hocemo li nasu najvecu kompaniju Telekom da poklonimo Siptarima i svaki koji potpise dobice 1000 dinara REFERENDUM bi uspeo!!!
Prvo, zašto je to JEDINA nezagađena reka? Drugo, da je zagađena ne bi se koristila za snabdevanje pijaćom vodom, to jest takva, nezagađena, nam i treba!! Treće, postupak je potpuno zakonit, nema sukoba interesa i ispoštovane su SVE procedure, ne vodi se nijedan sudski postupak!! Četvrto, broj stanovnika koji koriste vodu će se povećati, jer je (za početak) predviđeno povezivanje Rudnika, Topole, Aranđelovca, Ljiga na sistem. Peto, ne potapa se nijedna banja, od Roške banje jezero je udaljeno 800 metara, a od Visočke banje biće daleko 25-30km (jedino ako ima još neka banja?). O periodu eksploatacije ne mogu da govorim, samo znam da brana istog tipa npr. na Uvcu (Kokin brod), čija je zapremina jezera gotovo deset puta veća (preko 200 miliona kubika u odnosu na 27 miliona u Svračkovu govori da ne stoji tvrdnja da je konstrukcija glomazna), traje gotovo 60 godina. I trajaće još toliko. Slažem se da kao država generalno imamo ogroman problem uništavanja prirode i da ćemo imati još veći da to vratimo, ali postojanje brane ništa dramatično ne menja.
Као што каже Владан „Једног дана ћемо морати да потрошимо много више да девастирану природу вратимо у претходно стање.“ Како све друго тако и ово иде у погрешном смеру, деца ће нас проклињати јер смо дозволили да незналице упропасте и природу и државу.
Jesmo! Ali smo nosili naočale zasunce tako da niko nije prijetio !
Super!Voda za piće će biti duplo skuplja,a Rzavska voda ,koliko je čista,može da posluži bezmalo i bez ikakve fabrike vode, za piće.Jednom rečju,zbogom Arilje,posrnula opštino u posrnuloj državi!!Da nije prihoda od maline ova bi opština dočekala opštu bedu…Pitanje je veliko šta će se desiti sa mikroklimom u ovom kraju, kada nad glavom okačite posudu sa nekoliko miliona kubika vode i povećate ionako ogromnu vlažnost vazduha,a ariljska deca,što je poznato,mahom boluju od bronhitisa,i plućnih bolesti,što se može proveriti kod lekara..
Поштовани Мирославе,
Као прво, а да би Вам било јасније, једина незагађена целим током, значи управо то: ЈЕДИНА целим својим током незагађена!
Што се тиче процедуре, апсолутно је нетачно да је испоштована! Студију о процени утицаја радио је извођач!!!? Дакле, класичан сукоб интереса. Такође, а ништа мање важно, није урађен нити планиран попис аутохтоних и угрожених биљних и животињских врста. То што је Завод урадио попис археолошких локалитета који би пре евентуалног потапања никога од извођача није ни зауставило, још мање забринуло.
Што се тиче судског поступка, тужбу коју је покренуло еколошко удружење God Save Rzav представници власти (административне и судске у садејству) држе далеко од поступка… Зашто, питам се? Шта или кога крију и штите?
Очито нисте видели пројекат када тврдите да брана Сврачково не потапа Рошку бању…. Што се тиче Височке бање, говорио сам о сулудом плану изградње три бране, где трећа у потпуности потапа Височку бању. Потоп чека и височки кањон, рошки кањон, као и један од најлепших у Европи – Орловачу!
Када је у питању модел саме градње нећу даље полемисати о томе, али ако сте пратили ток градње, свакако знате да је брдо на левој обали које својим луком треба да задржи скоро целокупан притисак тих милиона кубика – ПРЕПУКЛО!! Фантомски стручњаци сумњиве репутације тврде да ће везивање челичним сајлама задржати тај Домоклов мач над главама једног града…
И још о броју корисника… сваким даном нас је на жалост све мање. Овом несретном земљом хара Бела куга, а једини секс који имамо је институционални противприродни блуд од стране рођене Владе. У овом случају мањак корисника биће надокнађен цевоводом до Београда, крајњег одредишта овог суманутог пројекта.
И да, вода је беспрекорно чиста! Ми Ариљци је пијемо директно из тока. Чували смо је и сачували за потомство док са стране нису дошли дивљи људи којима је новац једина чистота, једини циљ, идеал, оправдање…
Сви градови, које сте навели штовани Мирославе, и сада имају стабилно снабдевање пијаћом водом, као и веома јефтине, достатне и одрживе алтернативе. Жалосно је што у месецима када Ариљци немају воду за пиће и имају рестрикције, исту ти воду у Чачку користе за прање аутомобила и расхлађивање тротоара…
Жалосно је такође, што би за оволики уложен новац могле да се у свим градовима реконструишу водоводне инсталације и зауставе губици воде од преко 50%. Очас би имали вишкове а да не уништавамо природу. Тако би квалитет живота био на вишем степену.
Жалосно је и најжалосније што грађане Ариља и околине нико није питао да ли желе ту бомбу изнад глава. Да ли желе маглуштину и промену микроклиме у крају који је доказан као светска престоница малина. Да ли желе болешчину у бившем кориту које никада неће досегнути биолошки минимум. Да ли желе да их лажу да ће се на обалама планираног језера развијати туризам, а и врапци знају да је водозахвату строго забрањен приступ, не само чамцима већ и пешке. Због осцилација нивоа, стрме огољене обале то неће ни чинити могућим…
Жалосно је…
Да жалосно је што смо престајући да бринемо о природи, престали да бринемо о себи и о свом потомству. Опстанку.
…
Поштовани Мирославе,
Као прво, а да би Вам било јасније, једина незагађена целим током, значи управо то: ЈЕДИНА целим својим током незагађена!
Што се тиче процедуре, апсолутно је нетачно да је испоштована! Студију о процени утицаја радио је извођач!!!? Дакле, класичан сукоб интереса. Такође, а ништа мање важно, није урађен нити планиран попис аутохтоних и угрожених биљних и животињских врста. То што је Завод урадио попис археолошких локалитета који би пре евентуалног потапања требали да буду истражени и уредно евидентирни, никога од извођача није ни зауставило, још мање забринуло.
Што се тиче судског поступка, тужбу коју је покренуло еколошко удружење God Save Rzav представници власти (административне и судске у садејству) држе далеко од поступка… Зашто, питам се? Шта или кога крију и штите?
Очито нисте видели пројекат када тврдите да брана Сврачково не потапа Рошку бању…. Што се тиче Височке бање, говорио сам о сулудом плану изградње три бране, где трећа у потпуности потапа Височку бању. Потоп чека и височки кањон, рошки кањон, као и један од најлепших у Европи – Орловачу!
Када је у питању модел саме градње нећу даље полемисати о томе, али ако сте пратили ток градње, свакако знате да је брдо на левој обали које својим луком треба да задржи скоро целокупан притисак тих милиона кубика – ПРЕПУКЛО!! Фантомски стручњаци сумњиве репутације тврде да ће везивање челичним сајлама задржати тај Домоклов мач над главама једног града…
И још о броју корисника… сваким даном нас је на жалост све мање. Овом несретном земљом хара Бела куга, а једини секс који имамо је институционални противприродни блуд од стране рођене Владе. У овом случају мањак корисника биће надокнађен цевоводом до Београда, крајњег одредишта овог суманутог пројекта.
И да, вода је беспрекорно чиста! Ми Ариљци је пијемо директно из тока. Чували смо је и сачували за потомство док са стране нису дошли дивљи људи којима је новац једина чистота, једини циљ, идеал, оправдање…
Сви градови, које сте навели штовани Мирославе, и сада имају стабилно снабдевање пијаћом водом, као и веома јефтине, достатне и одрживе алтернативе. Жалосно је што у месецима када Ариљци немају воду за пиће и имају рестрикције, исту ти воду у Чачку користе за прање аутомобила и расхлађивање тротоара…
Жалосно је такође, што би за оволики уложен новац могле да се у свим градовима реконструишу водоводне инсталације и зауставе губици воде од преко 50%. Очас би имали вишкове а да не уништавамо природу. Тако би квалитет живота био на вишем степену.
Жалосно је и најжалосније што грађане Ариља и околине нико није питао да ли желе ту бомбу изнад глава. Да ли желе маглуштину и промену микроклиме у крају који је доказан као светска престоница малина. Да ли желе болешчину у бившем кориту које никада неће досегнути биолошки минимум. Да ли желе да их лажу да ће се на обалама планираног језера развијати туризам, а и врапци знају да је водозахвату строго забрањен приступ, не само чамцима већ и пешке. Због осцилација нивоа, стрме огољене обале то неће ни чинити могућим…
Жалосно је…
Да жалосно је што смо престајући да бринемо о природи, престали да бринемо о себи и о свом потомству. Опстанку.
…