Čačak iznad proseka Republike po nasilju u porodici
U ovoj godini, policija je na području grada Čačka evidentirala 65 krivičnih dela nasilja u porodici, što je dvanaest dela više nego u istom periodu prošle godine. To je jedan od podataka koji je saopšten na konferenciji za medije koju je Udruženje “Laris” iz Čačka organizovalo povodom obeležavanja 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja koji traju do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava. Na konferenciji je govorila i Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije.
Statistika u oblasti porodičnog nasilja je poražavajuća. Svakih deset dana u Srbiji bude ubijena jedna žena. Svaka treća žena u Srbiji je žrtva fizičkog nasilja, a podaci Centra za socijalni rad u Čačku pokazuju da je broj slučajeva nasilja u porodici, koji je evidentiran u 2016. godini povećan za 72 % u odnosu na prošlu godinu.
-U periodu od januara do oktobra 2016. godine povećan je broj krivičnih dela nasilje u porodici za oko 22 procenta. U 2016. godini na području grada Čačka evidentirano je 65 krivičnih dela nasilje u porodici, odnosno 12 dela više nego u istom periodu prošle godine. Protiv izvršilaca ovih krivičnih dela podnete su prijave nadležnom javnom tužilaštvu, podaci su koje je izneo Aleksandar Risimović iz Policijske uprave Čačak.
Podaci Centra za socijalni rad su još alarmantniji.
-Mi smo 2014. godine imali 265 prijava da bi 2015. imali 369. To je povećanje od 72 odsto. To je duplo više nego što je prosek na nivou Republike. Zaključno sa desetim mesecom ove godine, mi smo imali 416 prijava i to je u odnosu na prošlu godinu povećanje od 88 odsto, rekao je Goran Javorac iz Centra za socijalni rad.
Prema sveobuhvatnom izveštaju Republičkog centra za socijalnu zaštitu 2015. u odnosu na 2014. godinu povećan je broj prijava nasilja u porodici za 30 odsto.
– Prema tom izveštaju prošle godine smo imali 18.746 slučajeva nasilja, od čega 46 procenata otpada na fizičko nasilje a 30 na psihičko nasilje, kaže Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Nasilje u porodici spada u najteži oblik kršenja ljudskih prava i ekstremni oblik diskriminacije, navodi Jankovićeva i veruje da će nove mere države u borbi protiv nasilja, čiji je deo i Zakon o spečavanju nasilja u porodici usvojen 23. novembra ove godine, uspostaviti mehanizme efikasnije zaštite žrtava nasilja svesni da se ono ne može uvek sprečiti a naročito ubistva.
-Nećemo sprečiti svaki slučaj ubistva ali se više neće dozvoliti da zakaže neka karika u lancu, neko od odgovornih u sistemu zaštite, već ćemo imati mnogo adekvatniji odgovor na nasilje, poručila je Poverenica.
U policiji kažu da nasilje u porodici najčešće prijavljuju žrtve, a veoma retko treća lica. U navećem broju slučajeva supruge prijavljuju muževe nasilnike, a ima i slučajeva nasilja dece nad roditeljima koji se obraćaju policiji.
-Iskustva rada policije sa žrtvama nasilja u porodici, ukazuje da nije povećan broj porodica u kojima se javlja nasilje, već je bolje reći da je veći broj žrtava koji se odlučuju da nasilje prijave i da zatraže pomoć. Važno je izgraditi odnos poverenja žrtava prema institucijama, kako bi se one ohrabrile da prijave nasiljejer je to prvi najvažniji korak u borbi protiv ove negativne pojave, stav je Aleksandra Risimovića.
-Povećanje broja evidentiranih slučajeva nasilja u porodici po meni je rezultat sveobuhvatnijeg i kontinuiranog odgovora države na ovu pojavu. Po statističkim podacima nasilje u porodici u proseku traje tri godine pre nego što se prijavi. Žene pre nego što zatraže pomoć, u proseku, pretrpe 35 puta neku vrstu nasilja, upozorio je Javorac.
Novinarima je rečeno da su prepoznate dve vrste nasilja u porodici, partnersko i međugeneracijsko. Kod partnerskog dve trećine je izrazito rodno nasilje, a 98 odsto počinioci su muškarci.
Podsetimo, u Čačku je u novembru 2011. godine počelo da radi Prihvatilište za žrtve nasilja i nezbrinuta lica.
-Od početka rada Sigurne kuće smešteno je 36 žrtava nasilja, a samo u ovoj godini, za prvih deset meseci, 16 žrtava nasilja, kaže Javorac.
Sa konferencije za novinare poručeno je da je cilj nulta tolerancija na nasilje u porodici i podizanje svesti o porodičnom nasilju.
Mirjana Aleksić
Моја једна колегиница данима долазила модра на посао.Ове њене друге видим ја питају да није пала на банану,јок вели она пала на мужа.Тако мало па опет пала на мужевљеву шаку.Е сад овим њеним другама дојадило тек јој једном веле да остави будалу.Она се наљути на њих како ви то мислите да оставим човека свог живота кога неизмерно волем.Не знам дал онај проф. Јово Тошевски још пише оне своје стручне радове.
Па добро, кад не бива лепо коткуће лепо у Сигурну кућу на Парезановићев лапетоп па удри бригу на весеље… ја…
Елем, ова лепотица за столом поред госн полицајца иначе хоће наша села силом да насели мигрантима, чисто да не заборавите.
Реч је о пријављеним случајевима насиља, значи не пресуђених, такође је битно рећи да то не значи да је раније било мање, него да нису пријављивана.
На жалост нико се не оглашава на ове податке.Иде се преко не владиних организација на станизацију породичног живота у Србији.Шта то значи да неко са стране пријављује насиље над неким.Извинте молим то зачи ако госпођа вришти док свршава горе изнад треба да пријавим насиље у комшилуку на спрату.Уствари и сам сексуални чин јесте врста насиља.То су Мујо и Хасо давно апсолвирали са Фатом.Као и песник Бранислав Петровић у својој песми Ја и жена ноћас правимо дете.Поред поразних демографских података који прете да Србија до 2250 године нестане као држава Серба, неко још убрзава тај процес.Нико не помиње да је Шведска прва по насиљу. У Србији се свакодневно на сва звона пропагира насиље у породици путем отпуштања са посла,закидањем трудницама и породиљама новчаних принадлежности,неблаговременом исплатом дечјег дод.непрописним поскупљењем обданишта,варварским порезом на беби опрему,варварским правом да жене раде равноправно као мушкарци што је супротно њиховој биолошкој способности и природној предодређености да буду мајке и васпитачи генерација које долазе.На све треба додати још и геноцидни државни згон становништва из тзв руралних подручја у градове, нарочито у Београд Н.Сад Ниш Крагујевац.Треба додати и згон становништва у иностранство у свом пуном репродуктивном стању.Од деведесет прве године до задњег пописа једино наведени градови бележе пораст броја становништва, тако Београд бележи пораст од скоро сто хиљада становника.На жалост господа која прича о насиљу овакве податке вероватно неће да види и да их именује као главне кривце оваквог стања у друштву.Шта је са онима који извршавају насиље над самим собом питам господу.Имају ли они права на живот који сами себи одузимају.Шта је са онима које разбојници лопови и остали хоштаплери злостављају.Нећете ваљда донети закон да је то так нормално,као каубојско отимање стада на дивљем западу.На крају хвала богу кад нема насиља над керовима,неколко година уназад били смо бомбардирани са свакодневним вестима о насиљу над њима.Шта је са насиљем над мушкарцима,са њиховом угроженом сексуалношћу, са мобингом на послу,радом на црно пола наруке остало на црно о куковдану.Много је овде оних на грбачи јадног народа који брину о његовом ничему.