Čačanska firma primer cirkularne ekonomije
U organizaciji Grada Čačka i Privredne komore Srbije nedavno je održan okrugli sto na temu cirkularne ekonomije, novom pristupu koji integriše ekonomiju i sistem upravljanja otpadom.
Taj vid ekonomije je u Evropi zaživeo 2015. godine, a njena osnovna doktrina je poizvod – otpad – poizvod.
-Cirkularna ekonomija je nova doktrina industrijalizacije koja se u Evropi pojavila u leto 2015. godine, i mi smo prvi put kao država reagovali veoma dinamično sa ciljem da prenesmo alate cirkularne ekonomije i da pokušamo da onaj proces koji čeka Srbiju, a to je reindustrijalizacija u četvrtoj revoluciji, pokušamo da uradimo taj proces koji je prilično jednostavan. Čitava dokrina cirkularne ekonomije je proizvod – otpad – poizvod. Praktičo ona kao takva pokreće lokalne samouprave, male i srednje kompanije, preduzetnike, tako da otpad više nije otpad već je to resurs koji treba da bude upotrebljen za stvaranje novog proizvoda. To je i poruka građanima da ništa ne treba baciti već to treba ponovo upotrebiti, objašnjava Siniša Mitrović iz PKS.
Cirkularna ekonomija je preduslov priključenja Srbije evropskim integracijama jer nema konkurentne industrije ako se u proizvodnji ne bude upotrebljavalo manje energije.
-Resursi prirode postaju sve manje dostupni, i zato je važno da se ništa ne odbaci već da se to ponovo upotrebi. Srbija je zbog lošeg gazdovanja otpadom i lošeg odgovora na klimatske procene imala gubitak od pet milijardi evra. Cirkularna ekonomija daje odgovor na akcidente. Mi trošimo dva ipo puta više energije po jediici proizvoda nego komapnije u EU. Čista proizvodnja je preduslov opstanka na tržištu. Danas je došlo veme da nije vidljivo koliko zaradite već koliko uštdite, zaključio je Mitrović.
Firme koje žele da unaprede svoje poslovanje u cirkularnoj ekonomiji od 1. januara mogu da računaju na podršku Zelenog fonda Vlade Srbije, ali i na sredstva koja su predviđena za razvoj preduzetništva.
Jedan od najboljih primera cirkularne ekonomije je čačanska firma FEPLO, koja se bavi proizvodnjom ekoloških vodootpornih ploča, i jedina je u ovom delu Evrope. Zahvaljujući korišćenju reciklarnog materijala, proizvodi ove firme su na tržištu jeftiniji i do 15 procenata, a kompanija uspešno posluje i na stranim tržištima.
-Bavimo se proizvodnjom ekoloških vodootpornih ploča, imamo 25 radnika i doživeli smo pravi hit na tržištu jer smo dobar primer cirkularne ekonomije na tržištu. Naime, u proizvodnji koristimo reciklirani tetrapak. Osim što ima duži vek trajanja, naša ploča je i 100 odsto ekološki jer se ne koriste lepkovi koji inače postaju kancoregoni posle 10-15 godina. Na mesečnom nivou preradimo 200 tona tetrapaka u proizvodnji vodootporne ploče, i to je jedna inovacija koja je zaživela u ovom delu Evrope kao i šire. Jedina smo firma u Evropi koja se bavi ovim poslom. U Srbiji preko 150 stovarišta uzima naš provod, a plasiramo proizvod i na tržište Nemačke, Italije, Austrije, Slovenije, kaže Vladimir Jakovljević iz firme FEPLO.
Da otpad postaje sve unosniji biznis svedoče i podaci iz Javnog komunalnog preduzeća Regionalna deponija Duboko. Prema rečima direktora Nedeljka Milosavljevića, oko šest odsto od ukupne količine otpada otkupe firme koje se bave preradom otpada.
-JKP Duboko na godišnjem nivou izdvoji oko 6 odsto reciklažnog materijala od ukupne količine otpada. Izdvajaju se karton, papir, PET ambalaža, plastika, tvrda plastika, aluminiumske limenke, metal, gume i drugi materijali. Svake godine imamo kupce za svaku vrstu materijala. Srpsko tržište ima daleko veće potrebe za ovim sirovinama nego što trenutno mi koji se bavimo ovom delatnošću možemo da im obezbedimo, navodi Milosavljević.
Pomoćnica gradonačelnika Mirjana Đoković najavljuje i dalje ulaganje grada u ekološke programe i aktivnosti.
-Sajamski nastup Čačka na Eko feru ove godine upravo je rezultirao ovim okruglim stolom. I dalje ćemo ulagati u ekološke programe, podržavati organizacije koje promovišu razvoj ekološke svesti. Kada je u pitanju izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, Grad Čačak još uvek definitivno nije zauzeo stav da li će to biti jedno veliko postrojenje ili će se graditi po principu manjih postrojenja za prečišćavanje otpadnih vodova. O tome ćemo sigurno razgovarati sledeće godine i doneti definitivnu odluku šta dalje, rekla je Mirjana Đoković.
Svaka čast na ovoj firmi sa ovako mladim predstavnikom. Puno uspeha Vam zelim.