Životna iskustva paraplegičara pred čačanskim srednjoškolcima
Posle saobraćajne nezgode u kojoj je povredio kičmu, Slavoljub Avdić iz Šapca, ne može više da hoda. U okviru kampanje „Još uvek vozim“ preneo je svoje iskustvo budućim vozačima, učenicima čačanskih srednjih škola, sa željom da se nešto slično nikome više ne dogodi.
Slavoljub Avdić bio je uspešan poslovan čovek sa mnogo želja i planova. Posle saobraćajne nezgode u njegovom i životu njegove porodice, ništa više nije bilo isto.
-Zaspao sam za volanom usled velike količine alkohola, sleteo sam sa puta, prevrnuo se a posledica je paraplegija. Život se nastavlja dalje, moramo da idemo dalje. Tu smo danas da sa pozitvnom stavom o životu pred mladim Čačanima kako bi doprli do svesti dece, kaže Slavoljub Avdić iz Udruženje paraplegičara Mačvanskog okruga.
Više od 40 odsto članova Saveza paraplegičara i kvadriplegičara su žrtve saobraćajnih nezgoda i kao posledicu za kretanje koriste invalidska kolica. Kako kažu, razgovor sa mladima je njihov doprinos povećanju bezbednosti u saobraćaju.
– Ovo je već treća godina kako realizujemo projekat. Cilj je da mladima prenesemo našu životnu priču, da im kažemo šta smo radili, kako smo se ponašali u saobraćaju i da iz te priče izvuku pouku šta bi trebali i kako bi trebali da se ponašaju. Mi nismo ovde da im kažemo šta moraju ali kada im ispričam i kada oni vide da sam ja u invalidskim kolicima malo su svesniji i pažljiviji su u saobraćaju, navodi Avdić.
Životnu priču Slavoljuba Avdića u Skupštini grada slušali su učenici čačanskih srednjih škola koji su od nedavno ili će biti vozači. Učenici sa kojima smo pričali svesni su svih rizika u saobraćaju i da se trude da maksimalno poštuju saobraćajne propise, dodajući da mladi najčešće greše jer brzo voze ili su pod dejstvom alkohola.
-Položio sam pre godinu dana i trudim se da poštujemsve saobraćajne propise. Sada mi ističe probna dozvola, nisam imao problema i dobiću pravu. Kada su u pitanju moji drugari najčešće se prave greške kada je u pitanju brzina i dokazivanje pred društvom, kaže učenik Aleksandar Obućina.
– Položio sam pre osam meseci i nastojim da poštujem saobraćajne propise. Smatram da moji vršnjaci najviše greše zbog konzumiranja alkohola, dokazivanju i sedanju u brze i jake automobile, smatra Dejan Marić.
-Moji vršnjaci najviše greše zbog korišćenja alkohola, nepoštovanje saobraćajnih propisa, kao i iskustvo jer misle da mogu sve a to nije tako, kaže Marko Tomašević.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda je ljudski faktor. Više od 15 odsto udesa, izazvali su mladi vozači.
Projekat Još uvek vozim započet je pre tri godine uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavenje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, grada Šapca i podršku Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije. Kampanju su u Čačku podržali Savet za bezbednost saobraćaja grada Čačka i Kancelarija za mlade.