Određen porez na imovinu za 2017. godinu
Grad Čačak za narednu godinu neće menjati elemente za određivanje poreza na imovinu i oni će ostati isti kao i za ovu godinu. To je za Ozonpress rekao načelnik Gradske uprave za lokalnu poresku administraciju Duško Savković.
Predlogom budžeta za 2017. godinu prihodi od poreza na imovinu planirani su u iznosu od 450 miliona dinara, što je na ovogodišnjem nivou. Međutim, u Gradskoj upravi za lokalnu poresku administraciju procenjuju da će se po tom osnovu u lokalnu kasu sliti oko 30 miliona dinara manje novca od fizičkih lica, jer je cena nekretnina u pojedinim zonama drastično pala.
Građani će u najvećem broju zona, ima ih pet, plaćati nešto manji porez, dok će najveći pad poreza na imovinu imati građani koji žive u kućama u trećoj zoni. Cena kvadratnog metra u ovoj zoni 2015. bila je 36.000 dinara, a ove godine čak 63.000 dinara. Ta cena za 2017. u odnosu na ovu godinu je znatno manja, pa građani vlasnici nekretnina u toj zoni mogu očekivati da će sledeće godine paltiti manji porez na imovinu. U GU za lokalnu poresku administraciju ukazuju da u ostalim zonama što se tiče stanova izmene visine poreza na imovinu neće biti drastične.
– Do 30. novembra nam je bila obaveza da utvrdimo cenu po kvadratu po zonama i mi smo taj posao odradili. Upoređuju cene stanova sa prošlom godinom, imamo male izmene po zonama i one nisu drastične. Međutim, imamo veliki pad kada je u pitanju građevinsko zemljište u zoni IV i V. Ove godine posebno je bila interesantna III zona i kuće za stanovanje gde smo imali skok cene kvadrata, a ove godine imamo pad, i cena će iznositi 45.747 dinara – kaže Duško Savković, načelnik Gradske uprave za lokalnu poresku administraciju.
U prve tri zone beleži se i pad cene poslovnog prostora, ali i blag porast u četvrtoj i petoj zoni gde je povećan promet nekretnina. Kada se sve sabere, u GU za lokalnu poresku administraciju očekuju da će naredne godine prihodi od poreza na imovinu biti manji za oko 30 miliona dinara.
– Očekuje se manji prihod u budžetu grada po osnovu iskazanih cena. Međutim,namera nam je da u ovoj godini proširimo broj poreskih obveznika angažovanjem novog broja službenika a sve sa ciljem da nadomestimo smanjenje prihoda u ovoj godini – navodi Savković.
Podsetimo, većnici grada su nedavno usvojili predlog budžeta za 2017. godinu i kao godinama unazad glavni izvori prihoda su od poreza na zarade i poreza na imovinu koji je planiran na ovogodišnjem nivou. Projekcija prihoda od poreza na imovinu je rađena, obrazloženo je, na osnovu postojeće kvadrature i kroz očekivani naknadni upis pri legalizaciji.
Prema podacima GU za lokalnu poresku administraciju, ove godine je evidentirano oko 47.000 poreskih obevznika, što je u odnosu na pre nekoliko godina duplo više. Tekuća naplata poreza je na nivou od 90 odsto ali problem predstavljaju ranija dugovanja obveznika.
– Procenat naplate je preko 90 odsto, ali je i dalje prisutan problem starog duga i firmi koje su otišle u stečaj i koje ne možemo naplatiti – rekao je Savković.
Prema važećem Zakonu o poreskom postupku dug se može izmiriti na odloženo uz otpis kamate od 50 odsto. U GU za lokalnu poresku administraciju u Čačku do sada su uručili 1.700 rešenja za odloženo plaćanje duga, ali pojedini i pored tih pogodnosti nisu izmirili obaveze pa će ugovori sa njima biti raskinuti.
___________________________________________________________________
Biti manji prihodi i nista necemo dirati za 2017 godinu … bas lepo Savkovicu, godinama povecavate porez na imovinu kroz razne osnove.
Evo ja pristajem da vam prodam moj objekat odmah po ceni koju ste naveli da je trzisna vrednost i na osnovu koje odredjujete porez!!!
NECE NIKO !
Ja sam ove godine kupio neki objekat koga je poreska uprava procenila duplo vise nego sto sam je ja platio i kada sam im ponudio da otkupe po toj ceni nisu hteli ali i za ovo kao i sve drugo cutimo a oni samo dizu poreze,ne znam do kad cemo tako
Dokle god se sendvicari, botovi, nepismeni lopovi budu prodavali za sicu!