Kako izgleda šoping budućnosti
Napredak tehnologije i internet uveliko menjaju naše životne navike, način na koji komuniciramo, radimo, putujemo, a na primeru ‘pametnih trgovina’ koje su u Njujorku i San Francisku otvorili eBay i Rebecca Minkoff, možemo videti kako će se promeniti i način na koji šopingujemo.
Umesto da, kao i sada, ljudi po trgovini pretražuju odeću koja ih zanima i odnesu je u kabinu kako bi je isprobali, odnosno da sami pokušavaju da smisle što bi mogli da kombinuju s određenim odevnim kombinacijama, to će za njih u budućnosti raditi računar.
Ovim trgovinama dominiraju velika ogledala sa ekranima osetljivim na dodir, pa posetioci mogu direktno na njima pregledati ponudu u trgovini – mogu označiti odevne predmete koji im se sviđaju i jednim dodirom po ogledalu zatražiti da im se ta odeća dostavi u kabinu za presvlačenje.
Dok čekaju odeću, putem ogledala mogu naručiti i piće, a kada odeća stigne u kabinu, oni će primiti poruku na mobilni telefon. U kabinama se takođe nalaze ogledala sa ekranima osetljivim na dodir koja korisnicima pružaju brojne mogućnosti – putem njih može se promeniti osvetljenje u kabini, kako bi korisnici mogli da vide kako će neka odevna kombinacija izgledati npr. u noćnom klubu, a ako žele odeću druge veličine ili boje, ne treba sami da idu po odeću, već to mogu napraviti jednim dodirom po ogledalu (na taj način će obavestiti prodavce šta im treba i oni će im tu robu doneti).
Na osnovu odevnih kombinacija koje posetioci budu isprobali u kabinama, na ogledalu će se pojavljivati i predlozi druge odeće, odnosno torbi i modnih dodataka koji se mogu kombinovati. Takođe, kupci će u ovim trgovinama imati otvorene i lične profile u kojima će biti zapisano sve što su isprobali i kupili, tako da se odeća koju su ranije isprobali i koja im se svidela, ali je nisu kupili, naknadno jednostavno može naručiti putem interneta.