Orke pišu istoriju podvodnog sporta
Orke prve i jedine na Balkanu igraju podvodni ragbi
Članovi Ronilačkog kluba Orka su Čačani Đurđina Parezanović i Đorđe Bojović.
Ronilački klub „Orka“ je proteklog vikenda bio u Budimpešti na svom prvom međunarodnom trening kampu u podvodnom ragbiju.
Na poziv Saveza za podvodne aktivnosti Mađarske (Magyar Bùvár Szaksövetség) mešovita ekipa Orki je dva dana bila gost Kluba za podvodni ragbi „Tiszavirág“ iz Budimpešte. Glavni trener je bio Kalácska Zoltán.
Ekipa Orki je gostovala u mešovitom sastavu, od najmlađih do najstarijih članova uz podršku roditelja, fenomenalan „Autoprevoz“ i gospođu Eržebet Savanović koja je kao prevodilac omogućila bolju komunikaciju u teoretskom delu.
Prvu ekipu u podvodnom ragbiju u Srbiji su činili: Marina Radivojša, Dunja Bjelić, Katarina Radivojević, Tia Malogajski, Đurđina Parezanović, Stefan i Aleksa Francuski, Miroslav Bengin, Ognjen Jovandić, Rofa Branislav, Ognjen Raca, Marjan Pepić, Dušan Šibul, Mikan Lazar, Đorđe Bojović i Dragoljub Tunić.
Veoma naporni treninzi su se održavali na bazenima Alfred Hajos National Aquatics Compleks na ostrvu Margitsziget. Za Orke je veoma interesantno i zahtevno bilo igranje u bazenima dubine od 3-5 metara i treninzi koji su trajali svakog dana po 4-5 sati.
Podvodni ragbi se u svetu igra već 50 godina ali intenzivnije u poslednjih 10 godina. Veoma je razvijen u Evropskim zemljama od Mađarske, Austrije, Češke, Nemačke i skandinavskih zemalja a igra se i u Turskoj, Grčkoj, Latinskoj Americi, Australiji, Rusiji… Organizuju se evropska i svetska prvenstva.
Postoji nekoliko regionalnih liga u Evropi kao i A i B Evroliga. Kategorije takmičara su mladi do 15, do 18, do 21 godine i apsolutna kategorija.
Podvodni ragbi igraju timovi sastavljeni od 15 igrača, 6 u vodi i ostale zamene i reserve. Igra se u bazenu dubine najmanje 3,5 metra. Svaki igrač je opremljen maskom, perajima, disalicom i kapom za vaterpolo. Pravila igre su veoma jednostavna, igra se maksimalno na fer-plej, treba što duže biti pod vodom, roniti veoma brzo, biti okretan i vešt u rukovanju loptom pod vodom. Podvodni ragbi mora da se igra timski. Utakmica traje efektivno 2×15 minuta.
Orke su podvodnim ragbijem počele da se bave pre nekoliko meseci. Za to vreme je nabavljena minimalna količina opreme i ostvareni veoma značajni kontakti i saradnja sa klubovima koji se podvodnim rgbijem bave decenijama. Svi su izrazili spremnost da nesebično pomognu razvoj podvodnog ragbija u ronilačkom klubu Orka i Srbiji.
U narednom period Ronilački klub “Orka” će biti domaćin trenerima i klubovima koji će u narednih nekoliko meseci biti gosti Kikinde I pomoći Orkama da budu spremne za predstojeće turnire i lige. U januaru nam dolaze u goste treneri I igrači iz Nemačke-“Mülheim” iz Ruhr, Austrije-“Graz” iz Graca, Mađarske-„Tiszavirág“ iz Budimpešte a početkom februara iz Turske-“Ege” iz Izmira koji su ove godine bili juniorski prvaci Evrope.
Orke planiraju da ove godine zaigraju na nekoliko turnira u Evropi (Berlin, Graz, Brno. Dizeldorf) i da prihvate poziv i zaigraju u regionalnoj ligi u podvodnom ragbiju Češka-Austrija-Mađarska-Srbija.
_________________________________________________________________