Čačani slabo putuju za Novu godinu
Sudeći po informacijama iz turističkih agencija, Čačani će Novu godinu dočekati u svom gradu. Prodaja novogodišnjih aranžmana nije bila nikad lošija, a za građane su skupi čak i jednodnevni aranžmani, koji su prošlih godina bili hit, naročito kod mladih.
Jednodnevni aranžmani se prodaju od 30 do 59 evra, zavisno od grada gde se putuje, dok su aražmani sa noćenjem skuplji i kreću se od 90 evra u Veneciji do 345 evra u zemljama Beneluksa.
– Iako je ponuda odlična, što u organizaciji naše agencije što od stane drugih turoperatora, interesovanje je jako slabo. Pretpostavljam da je razlog za to ekonomska kriza. Ponuda sa noćenjima su preksupa za naše građane pa smo se odlučili za dočeke Nove godine bez noćenja. To podrazumeva doček Nove godine na trgovinima u nekim prestonicama, kao što su Solun, Beč , Budimpšeta, Prag…Cene se kreću od 30 do 60 evra – kaže Mirjana Knežević iz Matović tursa, dodajući da se Čačani pre svega odlučuju za letovanje i da su već počeli sa uplatama, kako bi iskoristili popust.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić kaže da će se za ovogodišnji doček Nove godine prodati manje aranžmana nego što je to bilo uobičajeno.
– Srbi vole da putuju ali nas ograničava ekonomska situacija. Ove godine najviše se putuje u evropske gradove i zemlje okruženja kao što su Beč, Budimpešta, Prag, Solun, Italija. To su programi koji nisu mnogo skupi i na koje se odlazi uglavnom autobuskim prevozom. Velika je ponuda i nešto luksuznijih aranžmana sa avio prevozom kao što su Rim, Pariz, London, Madrid, Lisabon…Velika je prodaja zimskih aranžmana na našim planinama kao što su Kopaonik, Zlatibor, Divčibare, Tara – navodi Seničić.
Čačanski kafići već tradicionalno organizuju dočeke i po svemu sudeći to će biti najveći izbor mladih sugrađana. Oni nešto stariji verovatno neće propustiti priliku da budu na Gradskom trgu gde će nastupiti Lepa Brena.
I političari ne putuju
U anketi koju smo uradili sa čačanskim političarima, može se zaključiti da će i oni Novu godinu dočekati skromno i u krugu porodice.
– Radiću, kao i svake subote, onda ću otići do kuće na porodični ručak ili večeru, a potom sa porodicom i prijateljima biću na Gradskom trgu. Nakon toga me očekuje obilazak javnih službi, policije, vatrogasne stanice, Doma zdravlja, a potom idemo u nove radne pobede – rekao nam je gradonačelnik Milun Todorović.
I predsednik Skupštine grada Igor Trifunović kaže da će Novu godinu dočekati na Gradskom trgu sa sugrađanima, a da će svaki slobodan trenutak iskoristiti da bude sa porodicom.
– Novu godinu ću dočekati u krugu porodice. Dosta vremena provodim na radnom mestu, skupštinska zasedanja traju dugo i imam potrebu da ovo vreme praznika posvetim svojoj porodici. Želja deteta koje je uputio Deda Mrazu je da što više vremena provodem sa njim – rekao je Trifunović.
Šef odborničke grupe Nove Srbije Vladica Gavrilović kaže da će Novu godinu dočekati sa decom i prijateljima.
– Sa suprugom, decom i prijateljima smo organizovali proslavu dečje nove godine. Novu godinu koju slavimo u pravom raspoloženju je srpska Nova godina. Uvek smo za doček na nekom lepom mestu gde sa svojim partijskim kolegama to i proslavimo – kaže Gavrilović.
Aleksandar Radojević kaže da Novu godinu dočekuje bez bilo kakve euforije.
– Sve je isto, sve će biti isto, ne očekujem ništa novo, ništa bolje, ništa gore. Ovo je kolotečina u koju smo upali, sve ide lagano, korak napred – korak nazad – kaže Radojević.
Aleksandar Tanasković iz Dveri novugodinu dočekuje u porodičnom okruženju.
– Novu godinu ću dočekati u krugu svoje porodice i svojih prijatelja. Ništa veliko, skromno, željan sam da budem sa svojom porodicom, da se družimo – rekao je Tanasković.
__________________________________________________________________
POLITICARI LAZU KAO I CELE GOD STO RADE JA ZNAM NAJMANJE 3-ICU STO CE VAN CACKA NA DOCEK A OD CEGA CE NAROD DA IDE KAD JE PLATA PROSECNA 250E A RASHOD MESECNI 300E I KAD JE BRENA 2 MILIONA DIN A DNEVNICA U SKUPSTINI 3 HILJADE DIN AJ RECITE VI MENI GOSPODO KARICI DINKICI KOSMAJCI I SARICI
Еве мало неких социолошких података,односе се на старачка домаћинства Сербије. 75% не поседује ауто или трактор или комби,33%има земљани под у кући,30%нема купатило,20%нема добру исхрану и грејање,15%дугује за струју и порезе а мање од половине није у стању да их измирује,14%нема текућу воду у дому,3% нема струју,63%нема млађег члана уз себе,35%живи са неколко генерација,34% су самачка дом.30% брачних парова,дветрећине хроничних болесника,једнатрећина везаних за постељу,једна трећина живи са децом.Сваки десети старији од осамдесет година.41% сеоског становништва нема основно образовање.Понашање државних службеника према старим лицима ужасно.Наравно ово су подаци Уједињених нација.Вероватно Србија треба прво да збрине керове сове и остале скотове да би се додворила КОМИНТЕРНИ у Бриселу.Срећна вам нова година наравно онима који ће дочекати усамо,без катодне цеви.
Cacak,grad sirotinje,ne mogu da odu na Ljubic brdo a kamo li negde dalje!
Vidite da se putuje Sns ovci putuju uveliko!
Kaloserovic uveliko putuje a ko to placa?