Šta su Čačani čitali u 2016. godini
Novogodišnje i božićne praznike veliki broj Čačana je iskoristio za druženje sa knjigom. To je već postala ustaljena praksa za vreme praznika, kažu bibliotekari.
Prema rečima bibliotekara Čačani vole da se druže sa knjigom, prate književnu scenu i uvek traže naslove koji su dobili neku od nagrada. Tako su od domaćih pisaca aktuelni dobitnici Ninove nagrade, iz sveta dobitnici Nobelove nagrade, dok se u poslednje vreme traže naslovi iz turske, izraelske ili španske književnosti.
– Čačani su najviše čitali domaću književnost, a na vrhu liste je kao i prethodnih godina beletristika. U pitanju su Ljiljana Habjanović i Jelena Bačić Alimpić, kao i sva ostala Lagunina izdanja, mada moram istaći da se visoko kotiraju i dobitnici Ninove nagrade, kao što su Filip David, Dragan Velikić i Vladimir Pištalo. Po pravilu kada neko dobije neku nagradu ta knjiga bude veoma čitana. Stariji sugrađani uvek traže naslove Vuka Draškovića i Dobrice Ćosića. Kada je reč o stranoj književnosti izuzetno su čitani Nobelovci: Herta Miler, Orhan Pamuk, Svetlana Aleksejevna, kao i Bob Dilan. Pre dve godine krenua je ekspanzija knjiga koje su vezane za Veliki rat je krenula od pre dve godine kada je Gatalica dobio nagradu za knjigu Veliki rat, i to je bila jedna od najčitanijih knjiga.U vrhu čitanosti su i knjige Čačana Miće Milovanovića i Vladana Matijevića, kao i knjiga Kad zvona zaneme o Nadeždi Petrović, kao i sve knjige Vlada Arsića koje su vezane za našu istoriju. Takođe, uočen je povratak popularnoj psihologiji i Lujza Hej je definitivno najčitaniji pisac, dok su se mladi najviše interesovali za dela koja govore o vampirima, vukodlacima i epskoj fantastici – kaže bibliotekar Dušica Brković.
Gradska biblioteka ove godine zanovila je knjižni fond sa preko 5.000 hiljada naslova, i sada ih ukupno ima oko 160.000, dok je broj upisanih čitalaca oko 5.000.
Treba napomenuti da nezaposleni imaju pravo na besplatnu članarinu, kao i starija lica od 65 godina i davaoci krvi. Članarina za godinu dana je 600 dinara, dok je za đake i studente članarina 400 dinara. Radno vreme biblioteke je od 7:30 do 19 časova, a subotom od 8 od 13 časova.
Pogledajte šta su Čačani najviše čitali u 2015. godini.
kako da citaju kad prvo kad ustanu gledaju jel imaju za hleb mleko salamu pa onda u podne dal ima za racun od srtuje vode gasa makar po trecinu da uplate pa uvece dal ima za prevoz sutradan da ode na posao,,,,da nije ove dece zlatne niko knjigu nebi u ruke uzeo,,,,,i opet isto pitanje ko je kriv , zbog cega tako , dokle vise – mislim da je uzalud