Zakon o stanovanju: Nema razloga za žurbu
Prvog dana Nove godine stupio je na snagu Zakon o stanovanju. Novi zakon predviđa da svaka stambena zgrada mora imati upravnika i registrovan kućni savet odnosno stambenu zajednicu, a da će građani morati da plaćaju održavanje. U čačanskoj Gradskoj stambenoj agenciji kažu da nema razloga za žurbu oko registracije stambenih zajednica jer se još uvek čekaju podzakonski akti koji treba da bliže urede ovu oblast, a krajnji rok za primenu zakona je godinu i po dana.
Dugo najavljivani Zakon o stanovanju stupio je na snagu 1. januara i trebalo bi konačno da uvede u red u odžavanje stambenih zgrada. Po novom zakonu, svaka stambena zgrada moraće da ima registrovanu stambenu zajednicu i upravnika, a svaki vlasnik stana moraće da plaća naknadu za održavanje stambene zgrade. Upravnik stambene zgrade može da bude stanar zgrade ili će stanari moći da se opredele za profesionalnog upravnika. Ukoliko to sami ne učine, lokalne samouprave moći će da nametnu profesionalnog upravnika.
– Stambene zajednice se moraju oformiti i pristupiti se izboru upravnika zgrada. Tu postoje tri modaliteta kako će se doći do upravnika zgrada. Najbezbolniji je način ukoliko stambena zajednica zgrade ili ulaza zgrade izaberu nekoga od ljudi koji su vlasnici stana u zgradi i imenuje za upravnika zgrade. Ukoliko se to ne bude dogodilo, drugi način je da se odabere profesionalni upravnik zgrade sa liste koju će prethodno odobiriti, nakon licenciranja, Privredna komora Srbije. Ukoliko stambene zajednice ne budu postupile ni na taj način, poslednji institut na tom planu će biti da opštine i gradovi uvedu privremene mere, i da one nametnu profesionalnog upravnika zgrade sve dok se same stambene zajednice ne organizuju i povere te poslove drugom licu, navodi Milan Draškić, direktor Gradske stambene agencije.
Prema njegovim rečima, registraciju stambenih zajednica obavljaće lokalna samouprava, ali tek kada Vlada Srbije donese podzakonske akte kojima će se bliže definisati način kako će se to činiti. Zbog toga, navode u Stambenoj agenciji, nema razloga za žurbu, jer je krajnji rok za formiranje stambenih zajednica godinu, a za imenovanje upravnika godinu i po dana.
-Jedinice lokalnih samouprava će nakon stupanja na snagu ovog zakonskog rešenja imati rok od godinu dana da izvrše registraciju svih stambenih zajednica na teritoriji grada Čačka, a zbirnu elektronsku bazu podataka vodiće Agencija za privredne registre. Nakon toga, stambene zajednice imaju rok od šest meseci da izvrše registraciju svojih stambenih zajednica i da steknu svojstvo pravnih subjekata, što podrazumeva da steknu pravo dobijanja matičnog broja, poreskog identifiakcionog broja i broja tekućih računa, objašnjava Draškić.
Prema novom zakonu, Stambene zajednice donose odluku o visini naknade koja će biti isplaćivana upravniku, kao i o visini sredstava koja će biti izdvajana za potrebe tri vrste radova. To su hitne intervencije, tekuće i investiciono održavanje. U tom poslu, stambene zajednice trebalo bi da imaju nešto olakšan posao jer bi Gradska stambena agencija trebalo da preraste u javno preduzeće koje će brinuti o održavanju stambenog fonda.
-Gradska stambena agencija će svoju buduću ulogu zasnivati na 44. članu Zakona o stanovanju u kome se kaže da lokalne smaouprave, ako to već nisu učinile, imaju pravo da osnivaju pravne subjekte kojima će poveravati poslove i radne zadatke iz delokruga ovog zakona. Mi vidimo svoju šansu u tome da u dogovoru sa osnivačem, tokom godine, izvršimo transformaciju u javno preduzeće kako bi se stambenoj agenciji poverilo održavanje stambenog fodna, što je već slučaj u nekoliko lokalnih sredina u Srbiji, navodi Milan Draškić.
Novi Zakon o stanovanju predvideo je visoke kazne za nepostupanje po odredbama zakona, a lokalne samouprave će moći da nametnu uređenje fasada u određenim zonama za koje postoji javni interes.
koliko ja razumem svrha sve je jos jedan NAMET. tj. da svi uplacujemo opstini neki novac mesecno za odrzavanje zgrade,pa ce onda oni da odrede koja zgrada je prioritet! znaci svi- i mi koji imamo nove stanove,koje smo platili svojim novcem i oni koji su ih kupili pre 30 godina,ali i oni koji su ih dobili dzabe pre pola veka i od tada nisu kupili sijalicu za stepeniste,jer smatraju da je to neko drugi duzan! I eto,bise oni u pravu,kao i genijalci iz zgrade fruske gore-nikad nisu uradili nista,a dobili fasadu o trosku grada! i obavezno da cifra bude svima ista: i za nove zgrade i za one od 50-60 godina,obavezno da vam ovaj ‘genijalni’ zakon bude potpuna budalastina
hitno da skupstina koja je donela zakon da bliza objasnjenja za primenu i javno kao svoj akt objavi hronosloski sa datumima primenu ovog zakona da donosilac zakona ne stvara samo zabunu i ne skrece paznju ljudima od mnogo bitnijih stvari koje im se desavaju.
Sve sto pise ovde postojalo je i postojala je obaveza registracije skupstine zgrade kao pravnog lica, otvaranje racuna itd.
Problem je sto smo mi nekulturan narod I sto ne postoji mogucnost dogovora ni oko cega. Idealna situacija za muljatore i prevarante koji ce se docepati upravljanja zgradom, I gledati prvo svoj licni interes, a onda opsti. Ne moze biti drugacije. I u razvijenim zemljama to je veliki problem, ta kradja novca kroz razne mehanizme povezane u mrezu pod istim nazivnikom: upravljanje / odrzavanje stambenih zgrada.
Kažu da svaka zgrada mora imati upravnika a stanari će plaćati 300-500 din mesečno. Moja zgrada ima 9 stanova i nije isto kao ona što ima 50 stanova, znači moj upravnik će mesečno zarađivati 4.500 din od 9 stanara. Nigde nisam pročitao do koliko stanova u zgradi mora biti upravnik?
OVAJ ZAKON JE ISKLJUČIVO U INTERESU VLADAJUĆE ELITE, JER IM OMOGUĆAVA DA SVOJE SLEDBENIKE NAGRADE NOVIM RADNIM MESTIMA NA TERET GRAĐANA SRBIJE!NEZNAM DOKLE ĆE GRAĐANI SRBIJE BITI SLEPI KOD OČIJU I OSTATI RAVNODUŠNI NA POTEZE PREVARANATA!PO SISTEMU VI ĆETE GRAĐANI DA PLATITE NAŠ IZBORNI USPEH KOJI JE VAŠA ZASLUGA PA JE RED DA ČASTITE!
Cusesku je jasio po narodu, pa ga je narod oplajvazio, sve sa decom.
Ovi nasi imitiraju Causeskua, jer nisu bili na casovima istorije, pa ne znaju kako je prosao.
Izgleda da cemo ih videti u polozaju koji im se nece dopasti…
Zbog isteka mandata,“stari“ upravnik je podneo ostavku u čemu je obavestio nadležnu službu opštine. Novi upravnik je postao tako što je sakupljao potpise od vrata do vrata. Popunio je prijavu, predao sakupljene potpise i zvanično postao upravnik. Znam da zna da popravi grejalicu, da premalteriše, da se potpiše, … Kako ga opozvati i postaviti pravog upravnika. Unapred zahvalan na odgovoru Zoran Miletić.