Fizičko na svakom času
SVAKO četvrto dete u Srbiji je gojazno, svako peto ima loše držanje, a 70 odsto osnovaca nedovoljno je fizički aktivno. Ova zabrinjavajuća statistika rezultat je istraživanja profesora sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, ali i podataka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, dobijenih na sistematskim pregledima na upisu u osnovnu školu. Kako bi se poražavajući brojevi promenili, već u drugom polugodištu učenici od prvog do četvrtog razreda svakog dana, pored časova fizičkog, vežbaće po 15 minuta sa svojim učiteljima.
Projekat „Pokrenimo našu decu“ zajednički su pokrenuli Ministarstvo prosvete i „Akva viva„, koja plaća obuku za učnitelje iz svih škola.
Osnovci će vežbati svakodnevno, neko na času, neko na velikom odmoru, pre ili posle nastave. Cilj je da se korektivnom gimnastikom smanji broj dece koja su gojazna, imaju krivu kičmu i ravna stopala. Obuka za učitelje iz 1.206 škola počinje u petak, a čim savladaju „gradivo“, oni će ga primeniti u učionicama, dvorištima i fiskulturnim salama.
Dragana Milovanović, specijalna savetnica ministra prosvete, najavljuje za „Novosti“ da će obuke početi širom Srbije, a novi sistem vežbanja biće poslat kao preporuka Ministarstva prosvete svim školama.
– Ideja je da se uvede korektivna gimnastika, zbog porasta broja dece sa gojaznošću, deformitetima kičmenog stuba i stopala – objašnjava Dragana Milovanović – Vežbe su osmislile kolege iz Udruženja pedagoga fizičke kulture u saradnji sa lekarima fizijatrima.
– „Akva viva“ je inicirala ovaj projekat, koji je veoma značajan zbog zabrinjavajuće statistike zdravstvenog stanja dece – objašnjava Milana Petrović, pi-ar menadžer Kompanije „Knjaz Miloš“. – Obuka počinje u Somboru. Projektom smo obuhvatili 1.206 škola. Iz svake škole će po jedan učitelj biti na obuci, a posle će znanje preneti kolegama.
PROJEKAT I PROŠLE GODINE
SLIČNU ideju Ministarstvo prosvete pokrenulo je u prethodnom sazivu, aprila prošle godine, kao pilot-projekat u pojedinim školama u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Novom Pazaru i Dimitrovgradu. Ideja je bila ista – smanjiti broj dece krive kičme i ravnih stopala, a plan je zamišljen kao vežbanje na časovima, tri puta dnevno po deset minuta.
Novosti
OŠ Dr Dragiša Mišović već uveliko ima učitelje koji su prepoznali problem nedovoljnog bavljenja fizičkom aktivnošću, posebno kod mladjih osnovaca i pre ovih „reklamnih projekata.“ Bavimo se decom, poštujmo ljude koji se kroz profesiju njima bave, širimo medjusobno ljubav i dan će biti lepši
Svaka cast i samo napred ali zato ima i druga strana priče.Umesto casa fizičkog ima se obavezno matematika ili srpski.Sacuvajmo nasu decu dok jos nije kasno.
E baš u OŠ Dr Dragiša Mišović školi moje dete ima čas matematike, a ne fizičko vaspitanje. Nije više to škola kakva je nekada bila.Oslanjate se na staru slavu.KIDEALNIH UČITELJA I NASTAVNIKA TE ŠKOLE. aMOŽDA ONI VEŽBAJU DOK UČITELJICA ŠALJE PORUKEada pogledate škole na periferiji više se bave decom od pojedinih
Sve sto ste rekli je istina.Racunaju,da je dovoljno da je teren pored skole pa ce deca da trckaraju sama posle casova i vikendom,a za vreme nastave nastavnici i ucitelji rade ,,po planu“.Ko radi s njima vezbe ako je to jos uvek neka obaveza?Das loptu i pucaj…Sad ce kao biti drugacije.Ne verujem.
Ima problema i gresaka i sa jedne i druge strane. Mislim da je davno prevazidjeno da ucitelji zamenjuju fizicko i zdravstveno vaspitanje za matematiku ili neki drugi predmet. Radimo odgovorno,ali nam je neverovatno da se deca prvog razreda plase lopte.Salu koristimo 2 puta nedeljno u toku hladnih dana,ali zato prolecne i letnje casove izvodimo na sportskim terenima,pored keja, na otvorenom prostoru. Deca uzivaju.Steta je da su sale sada u ovim godinama sve manje opremljene spravama i to je veliki nedostatak. Kada sam ja bila djak i u osnovnoj i srednjoj skoli,imali smo veliki broj sprava- vratila, konopac, ribstol, kozlic, grede itd.Sada nememo ni osnovna sredstva.Nadamo se da bude bolje,mi smo tu zbog dece,a ne ona zbog nas.